Boxing Day: Κατέρρευσε η Άρσεναλ, "στοπ" της Λίβερπουλ σε Λέστερ, με το "αριστερό" ο Χίντινκ

Η Άρσεναλ κατέρρευσε στην έδρα της Σαουθάμπτον γνωρίζοντας την ταπεινωτική ήττα με 4-0 και παρέμεινε δεύτερη στη βαθμολογία. Στην κορυφή διατηρήθηκε η Λέστερ παρά το γεγονός πως έχασε με 1-0 στο Άνφιλντ από την Λίβερπουλ. Ο κατήφορος συνεχίζεται για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η ηττήθηκε με 2-0 από την Στόουκ.

Την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή της Premier League "πέταξε" η Άρσεναλ, η οποία ηττήθηκε στην έδρα της Σαουθάμπτον με 3-0. Οι "κανονιέρηδες" ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και απείλησαν την εστία του Στεκέλενμπουργκ στο 18' με σουτ του Μονρεάλ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ ένα λεπτό αργότερα με ένα απίστευτο φαλτσαριστό σουτ του Κοκού Μαρτίνα που άφησε άγαλμα τον Τσεχ. Το γκολ αυτό φάνηκε να μπλοκάρει για μερικά λεπτά την ομάδα του Βενγκέρ, που απείλησε και πάλι στο τέλος του ημιχρόνου (40') με την κεφαλιά του Γουόλκοτ να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Η Σαουθάμπτον είχε κι αυτή την ευκαιρία της στο 43ο λεπτό, όμως ο Λονγκ σπατάλησε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι σόκαραν για δεύτερη φορά τους "κανονιέρηδες". Στο 55' ο Μανέ έφυγε ταχύτατα στην κόντρα, την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Λονγκ κι εκείνος από κοντά έγραψε το 2-0. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 69' ο Φόντε με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του, βάζοντας τέλος στα όνειρα της Άρσεναλ για κάτι καλό στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Βενγκέρ τα παράτησε και στις καθυστερήσεις δέχθηκε και τέταρτο τέρμα από τον Λονγκ (δεύτερο προσωπικό), αποχωρώντας από το Σαουθάμπτον με σκυμμένο κεφάλι.

Δείτε το 1-0:

Δείτε το 2-0:

Δείτε το 3-0:

Δείτε το 4-0:

Σαουθάμπτον (4-2-3-1):Στεκέλενμπουργκ, Μαρτίνα, Βαν Ντάικ, Φόντε, Μπερτράντ, Κλασιέ (67' Ρομέου), Γουανγιάμα, Ντέιβις, Βαρντ-Πράους (71' Τάντιτς), Μανέ (81' Χουάνμι), Λονγκ

Άρσεναλ (4-2-3-1):Τσεχ, Μπεγερίν, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Φλαμινί (74' Τσέιμπερς), Ράμσεϊ, Γουόλκοτ (78' Ιγουόμπι), Οζίλ, Κάμπελ (64' Τσάμπερλεϊν), Ζιρού

Η Λίβερπουλ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 1-0 της πρωτοπόρου Λέστερ στο "Άνφιλντ". Οι "κόκκινοι" ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και πήραν δίκαια το "τρίποντο". Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γίργκεν Κλοπ είχαν αρκετές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, αλλά τις "σπατάλησαν", ενώ παράλληλα βρήκαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό Κάσπερ Σμάιχελ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν να επιδείξουν μία εξαιρετική ατομική ενέργεια του Ριγιάρντ Μαχρέζ, το σουτ του οποίου ανάγκασε τον Σιμόν Μινιολέ να πραγματοποιήσει μία τρομερή επέμβαση.

Στο 38' ο Ντιβόκ Οριζί έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Κριστιάν Μπεντέκε να περνάει στη θέση του. Η συγκεκριμένη κίνηση αποδείχθηκε καταλυτική, αφού στο 63' ο Βέλγος επιθετικός έδωσε προβάδισμα στη Λίβερπουλ με προβολή από το ύψος του πέναλτι. Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι πίεσε για την ισοφάριση, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Μινιολέ αποσόβησε τον κίνδυνο με εντυπωσιακές επεμβάσεις. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπεντέκε δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

Δείτε το γκολ:

Λίβερπουλ (4-4-2): Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σακό, Μορένο, Τσαν, Χέντερσον, Λαλάνα (90' Άλεν), Κουτίνιο (90' Λούκας Λέιβα), Φιρμίνο, Οριζί (38' Μπεντέκε).

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Σίμπσον, Χουτ, Μόργκαν, Φουκς, Καντέ, Μαχρέζ (80' Κράμαριτς), Κινγκ, Ολμπράιτον, Οκαζάκι (69' Ντάιερ), Βάρντι (69' Ουγιόα).

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην αδύναμη Σάντερλαντ, την οποία φιλοδώρησε με 4 γκολ. Μόλις στο 12ο λεπτό ο Ραχίμ Στέρλινγκ έδωσε προβάδισμα στους "πολίτες" με όμορφη κεφαλιά, ύστερα από σέντρα "πάρε βάλε" του Κέβιν Ντε Μπρούινε. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γιάγια Τουρέ απέφυγε εξαιρετικά τους αντιπάλους του και έστειλε με αριστερό σουτ την μπάλα στην αριστερή γωνία του Βίτο Μανόνε.

Οι παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι ήταν ασταμάτητοι και στο 22' ο Βίλφριντ Μπονί ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, με κεφαλιά, ύστερα από νέα ασίστ του Ντε Μπρούινε. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βέλγος άσος από δημιουργός μετατράπηκε σε εκτελεστής και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των "πολιτών". Το μόνο που κατάφεραν οι "μαυρόγατες" ήταν να μειώσουν σε 4-1 στο 59' με τον Φάμπιο Μπορίνι. Στο 69' ο Μπονί έχασε μία τεράστια ευκαιρία να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό γκολ του, αλλά αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Δείτε το 4-1:

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι (62' Κομπανί, 71' Ντεμιτσέλις), Μανγκαλά, Κολάροφ, Φερναντίνιο, Τουρέ (62' Ντελφ), Ντε Μπρούινε, Σίλβα, Στέρλινγκ, Μπονί.

Σάντερλαντ (4-3-3): Μανόνε, Τζόουνς, Οσέι, Κόατες, Φαν Άανχολτ, Εμβιλά (56' Κάτερμολ), Γκόμες, Τζόνσον, Μπορίνι, Γκράχαμ (71' Γουότμορ), Φλέτσερ (62' Λενς).

Με το αριστερό ξεκίνησε η δεύτερη θητεία του Γκους Χίντινκ στον πάγκο της Τσέλσι, καθώς οι Λονδρέζοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 απέναντι στην εντυπωσιακή Γουότφορντ. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 32ο λεπτό με τον Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος επέστρεψε στα γκολ, ύστερα από 4 αγωνιστικές. Παρόλα αυτά, δέκα λεπτά αργότερα, ο Τρόι Ντίνεϊ έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (ο Μάτιτς έκανε χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή).

Οι "σφήκες" μπήκαν δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και έκαναν την μεγάλη ανατροπή με τον... συνήθη ύποπτο, Οντιόν Ιγκάλο στο 57'. Όμως, ο Ντιέγκο Κόστα ήταν αποφασισμένος να μην αφήσει την ομάδα του να φύγει σ' ακόμη μία αναμέτρηση με κατεβασμένο το κεφάλι, ισοφαρίζοντας στο 65ο λεπτό με όμορφο πλασέ. Οι "μπλε" είχαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν το "τρίποντο", όμως ο Όσκαρ γλίστρησε σε εκτέλεση πέναλτι κι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Δείτε το 1-1:

Δείτε το 1-2:

Δείτε το 2-2:

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς3, Κέιχιλ, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγκας (46' Μίκελ), Μάτιτς, Γουίλιαν, Όσκαρ, Πέδρο (75' Αζάρ), Ντιέγκο Κόστα.

Γουότφορντ (4-4-2): Γκόμες, Νίομ, Μπριτος, Κάθκαρτ, Χολέμπας, Καπουέ, Γουότσον, Αμπντί (69' Μπεχράμι) Ντίνεϊ (90' Γκουεντιούρα), Χουράδο (73' Ανία), Ιγκάλο.

Τη χαρά της νίκης αγνοεί η απογοητευτική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για 6 σερί αγωνιστικές, καθώς γνώρισε ακόμη μία ήττα, αυτή τη φορά από την Στόουκ Σίτι με 2-0 στο "Μπριτάνια". Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά και την μετουσίωσαν σε γκολ στο 19ο λεπτό με τον Μπόγιαν Κρκιτς, ύστερα από τραγικό λάθος του Μέμφις Ντεπάι.

Ο Ολλανδός άσος προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στον Νταβίντ Ντε Χέα, αλλά ο Γκλεν Τζόνσον που καιροφυλακτούσε, πρόλαβε τον Ισπανό γκολκίπερ και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον αμαρκάριστο Ισπανό επιθετικό, ο οποίος με κοντινό πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού τους "Πότερς".

Οι παίκτες του Μαρκ Χιουζ εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και εφτά λεπτά αργότερα ο Μάρκο Αρναούτοβιτς με άπιαστο σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 35' ο Αυστριακός άσος θα μπορούσε να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη, αλλά το σουτ που επιχείρησε στο τετ α τετ με τον Ντε Χέα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, οι "Κόκκινοι Διάβολοι" πίεσαν για τη μείωση του σκορ, ο Φαν Χάαλ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Γουέιν Ρούνεϊ, αλλά η μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία έλαβε χώρα στο 65', όταν ο Τζακ Μπάτλαντ αρνήθηκε το γκολ με εξαιρετική επέμβαση στον Μαρουάν Φελαϊνί. Στα τελευταία λεπτά η Γιουνάιτεντ πίεσε για το... γκολ της τιμής, αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Μπάτλαντ δήλωσε "παρών" και έσωσε την ομάδα του.

Στόουκ (4-2-3-1): Μπάτλαντ, Γκλεν Τζόνσον, Σόκρος, Βόλσχαϊντ, Πίτερς, Κάμερον (75' Τσάρλι Άνταμ), Γουίλαν (46' Φαν Χίνκελ), Αφελάι, Σατσίρι (65' Ντιούφ), Αρναούτοβιτς, Μπόγιαν.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Άσλεϊ Γιανγκ, Φιλ Τζόουνς, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Κάρικ, Αντέρ Ερέρα (82' Αντρέας Περέιρα), Φελαϊνί, Μάτα, Ντεπάι (46' Ρούνεϊ), Μαρσιάλ.