Το αντικανονικό γκολ του Αζάρ

Ο Εντέν Αζάρ έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή της Τσέλσι επί της Κάρντιφ, ωστόσο το γκολ που σημείωσε και ισοφάρισε σε 1-1 ήταν αντικανονικό βάσει των κανονισμών της FIFA.

Η επίμαχη φάση έγινε στο 33ο λεπτό και πρωταγωνιστές, εκτός από τον σκόρερ, ήταν οι Σάμουελ Ετό και Ντέιβιντ Μάρσαλ. Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων είχε την μπάλα στην κατοχή του, αλλά ο επιθετικός των γηπεδούχων του την έκλεψε και στην εξέλιξη της φάσης ο Αζάρ σκόραρε.

Λίγο αργότερα ο Ετό πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των "μπλε". Το ρολόι σημάδευε το 66ο λεπτό της αναμέτρησης του "Στάμφορντ Μπριτζ" όταν μετά από πάσα του Αζάρ, ο έμπειρος φορ ελίχθηκε ωραία και νίκησε με σουτ τον Μάρσαλ. Τρία λεπτά αργότερα, έχοντας κάνει το χρέος του, ο Καμερουνέζος επιθετικός αντικαταστάθηκε από τον Θέσαρ Αθπιλικουέτα.