Άρσεναλ - Λίβερπουλ 4-1 (VIDEOS)

Χάρη σε ένα δαιμονιώδες οκτάλεπτο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, κατά το οποίο σημείωσε 3 γκολ, η Άρσεναλ πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Λίβερπουλ και αναρριχήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Απομακρύνεται η τετράδα για τους "κόκκινους".

Η Άρσεναλ έδειξε επιθετική διάθεση εξ αρχής, χάνοντας την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο 5ο λεπτό με τον Ράμσεϊ, όμως ο Μινιολέ με μία εξαιρετική απόκρουση κράτησε το μηδέν. Μετά το πρώτο 15λεπτο η Λίβερπουλ κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, έχοντας δύο σημαντικές στιγμές με τον Στέρλινγκ.

Η Λίβερπουλ είχε το μομέντουμ του παιχνιδιού, όμως η Άρσεναλ ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο 37' με όμορφο πλασέ του Μπεγερίν. Τρία λεπτά αργότερα οι "κανονιέρηδες" διπλασίασαν τα τέρματά τους με ωραία εκτέλεση φάουλ του Μεσούτ Οζίλ, με τον Μινιολέ να φέρει ευθύνη. Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ ήταν ασταμάτητοι και κατάφεραν να πετύχουν ακόμα ένα γκολ πριν την ανάπαυλα με τον Αλέξις Σάντσες, ο οποίος "κεραυνοβόλησε" τον Μινιολέ, δίνοντας "αέρα" τριών τερμάτων στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ πίεσε για τη μείωση του σκορ, αλλά με ανορθόδοξο τρόπο, καθώς τα μακρινά σουτ που επιχείρησαν οι Χέντερσον, Κουτίνιο και Στέρλινγκ δεν δυσκόλεψαν τον Οσπίνα. Το μόνο που κατάφεραν οι "κόκκινοι" ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 76' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χέντερσον. Πέναλτι που κέρδισε ο Στέρλινγκ από τον Μπεγερίν. Η Άρσεναλ πίεσε για ακόμα ένα γκολ και τελικά τα κατάφερε με όμορφο σουτ του Ζιρού στις καθυστερήσεις. Λίγα λεπτά νωρίτερα ο Εμρέ Τσαν είχε αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ ο Σάντι Καθόρλα είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους. Μ' αυτή τη νίκη η Άρσεναλ μπαίνει δυνατά στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, ενώ η τετράδα για τη Λίβερπουλ φαίνεται πως... απομακρύνεται.

Άρσεναλ: Οσπίνα, Μπεγερίν, Μερτεζάκερ, Κονσιελνί (50' Γκάμπριελ), Μονρεάλ, Κοκλέν, Καθόρλα, Ράμσεϊ (61' Φλαμινί), Οζίλ (74' Γουέλμπεκ), Σάντσες, Ζιρού

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τσαν, Τουρέ, Σακό, Άλεν, Λούκας, Μορένο, Χέντερσον, Κουτίνιο, Μάρκοβιτς (45' Στάριτζ), Στέρλινγκ

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Σάββατο 4 Απριλίου 2015

14:45 Άρσεναλ - Λίβερπουλ 4-1

(37' Μπεγερίν, 40' Εζίλ, 45' Σάντσες, 90+1' Ζιρού - 76' πέν. Χέντερσον)

17:00 Έβερτον - Σαουθάμπτον 1-0

(16' Γιαγκέλκα)

17:00 Λέστερ - Γουέστ Χαμ 2-1

(12' Καμπιάσο, 86' Κινγκ - 32' Κουγιατέ)

17:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 3-1

(43, 90+1' Ερέρα, 79' Ρούνεϊ - 80' Μπεντέκε)

17:00 Σουόνσι - Χαλ 3-1

(18' Κι, 37', 90+1' Γκομίς - 50' Μακσέιν)

17:00 Γουέστ Μπρομ - ΚΠΡ 1-3

(58' Ανιτσέμπε - 15' Βάργκας, 37' Όστιν, 43' Ζαμόρα)

14:26
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι μεταξύ της Άρσεναλ και της Λίβερπουλ για την 31η αγωνιστική της Premier League.
14:27
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ: Οσπίνα, Μπεγερίν, Μερτεζάκερ, Κονσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Καθόρλα, Ράμσεϊ, Οζίλ, Σάντσες, Ζιρού
Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τσαν, Τουρέ, Σακό, Άλεν, Λούκας, Μορένο, Χέντερσον, Κουτίνιο, Μάρκοβιτς, Στέρλινγκ
14:31
Σημαντική αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες. Η Λίβερπουλ σε περίπτωση νίκης πλησιάζει την Άρσεναλ σε απόσταση τριών βαθμών και μένει ζωντανή στο κυνήγι της τετράδας. Σε διαφορετικό αποτέλεσμα δυσκολεύει η υπόθεση "Champions League". Όσον αφορά τους "κανονιέρηδες", η νίκη θα τους ανεβάσει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και θα περιμένουν στραβοπάτημα της Σίτι.
14:33
Οι "κόκκινοι" έχουν επικρατήσει μόλις μία φορά (0-2, Αύγουστος 2011) στις τελευταίες 18 αναμετρήσεις με γηπεδούχο την Άρσεναλ.
14:37
Ο Αρσέν Βενγκέρ έχει κάνει τρεις αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα κόντρα στη Νιούκαστλ. Στην άμυνα, ο Περ Μερτεζάκερ και ο Έκτορ Μπεγερίν έχουν πάρει τις θέσεις των Κέιλουμ Τσέιμπερς και Γκάμπριελ. Αλλαγή και στην επιθετική γραμμή, με τον Ντάνι Γουέλμπεκ να μένει στον πάγκο, και τον Μεσούτ Οζίλ να ξεκινάει βασικός.
14:40
Αλλαγές και για τον Μπρένταν Ρότζερς, ο οποίος δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες των τιμωρημένων Μάρτιν Σρτελ και Στίβεν Τζέραρντ. Ο Κόλο Τουρέ πήρε τη θέση του Σλοβάκου σέντερ μπακ, ενώ παράλληλα ο Λούκας αντικαθιστά τον τραυματία Άνταμ Λαλάνα και ο Λάζαρ Μάρκοβιτς τον Ντάνιελ Στάριτζ που προτιμήθηκε να μείνει στον πάγκο.
14:45
1' Έναρξη του αγώνα.
14:46
1' Σουτ του Σάντσες, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
14:48
3' Σουτ του Καθόρλα μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Μινιολέ.
14:51
5' Τεράστια ευκαιρία για την Άρσεναλ! Λάθος του Τουρέ, έκλεψε ο Ράμσεϊ, μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Μινιολέ με τρομερή απόκρουση κράτησε το μηδέν! Στη συνέχεια της φάσης ο Τουρέ πρόλαβε τον Καθόρλα και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
14:53
Τρομερό πρέσινγκ από τους παίκτες της Άρσεναλ. Δεν μπορεί να περάσει το κέντρο η Λίβερπουλ.
14:58
Πολλά λάθη από τους παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς.
15:03
Έχει ανέβει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο η Λίβερπουλ και προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Οσπίνα, με κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Κουτίνιο.
15:06
19' Τρομερή ευκαιρία για τη Λίβερπουλ! Ο Μάρκοβιτς βγήκε τετ α τετ με τον Οσπίνα, αλλά έγινε περισσότερο... αλτρουιστής απ' ότι χρειαζόταν, δίνοντας πάσα στον Στέρλινγκ, ο οποίος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.
15:10
24' Σουτ του Στέρλινγκ, η μπάλα περνάει μακριά από το δεξί δοκάρι του Οσπίνα.
15:15
H Λίβερπουλ έχει το μομέντουμ του αγώνα.
15:20
Χωρίς φάσεις στα τελευταία λεπτά.
15:22
37' ΓΚΟΛ για την Άρσεναλ! Ο Μπεγερίν ανοίγει το σκορ με εξαιρετικό πλασέ, το οποίο καταλήγει στη δεξιά γωνία του Μινιολέ!
15:25
40' Δεύτερο ΓΚΟΛ για την Άρσεναλ! Ο Οζίλ με όμορφη εκτέλεση φάουλ κάνει το 2-0! Φέρει ευθύνη ο Μινιολέ.
15:30
45' 3-0 η Άρσεναλ! Ο Σάντσες με τρομερό σουτ "κεραυνοβολεί" τον Μινιολέ και δίνει προβάδιασμα τριών γκολ στους "κανονιέρηδες"!
15:33
47' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Άρσεναλ πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών γκολ.
15:47
45' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
15:48
45' Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Στάριτζ στη θέση του Μάρκοβιτς.
15:50
49' Κίτρινη κάρτα στον Τσαν.
15:51
50' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Γκάμπριελ εντός, ο Κονσιελνί εκτός.
15:54
52' Ο Στέρλινγκ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Οσπίνα.
15:57
55' Τεράστια απόκρουση του Μινιολέ! Ο Ζιρού έκανε την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Βέλγος γκολκίπερ έδιωξε ενστικτωδώς την μπάλα σε κόρνερ!
15:59
56' Ωραίο σουτ του Τσαν, ο Οσπίνα πέφτει στη αριστερή γωνία του και διώχνει σε κόρνερ.
16:00
57' Σκαφτό σουτ του Χέντερσον, η μπάλα ψηλά άουτ.
16:03
61' Δεύτερη αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Φλαμινί στη θέση του Ράμσεϊ.
16:04
Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.
16:05
62' Άστοχο σουτ του Κουτίνιο.
16:12
70' Κίτρινη κάρτα στον Μπεγερίν.
16:14
72' Σουτ του Τσαν, η μπάλα ψηλά άουτ.
16:15
74' Τελευταία αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Γουέλμπεκ στη θέση του Οζίλ.
16:16
76' 'Αστοχο σουτ από τον Χέντερσον.
16:17
76' Πέναλτι για τη Λίβερπουλ! Ο Μπεγερίν ανέτρεψε τον Στέρλινγκ και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.
16:18
77' ΓΚΟΛ! Η Λίβερπουλ μειώνει σε 3-1, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χέντερσον!
16:20
78' Σουτ του Χέντερσον, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα χέρια του Οσπίνα.
16:23
80' Ο Γουέλμπεκ βγήκε απέναντι στον Μινιολέ, αλλά ο Βέλγος έκλεισε τη γωνία του, κερδίζοντας παράλληλα και το άουτ.
16:26
84' Αποβολή για τη Λίβερπουλ! Ο Τσαν αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα και βλέπει την άγουσα για τα αποδυτήρια.
16:32
89' Δοκάρι για την Άρσεναλ! Ο Μονρεάλ έστρωσε στον Καθόρλα, αλλά το πλασέ του Ισπανού κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Μινιολέ!
16:33
91' ΓΚΟΛ! 4-1 η Άρσεναλ! Ο Ζιρού με όμορφο σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα της νίκης των "κανονιέρηδων"!
16:36
94' Τέλος του αγώνα. Θρίαμβος για την Άρσεναλ κόντρα στη Λίβερπουλ! 4-1 το τελικό αποτέλεσμα.