Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (VIDEOS)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες που της δόθηκαν κι επικρατώντας 2-1 της Άρσεναλ στο "Έμιρεϊτς", πανηγύρισε την πρώτη της εφετινή εκτός έδρας νίκη.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ των χιλίων προβλημάτων, η οποία παρατάχθηκε με ένα υποτυπώδες 3-4-3, έγινε ακόμα πιο ελλιπής από το 16ο λεπτό κι έπειτα, καθώς ο Λουκ Σο τραυματίστηκε για τρίτη φορά μέσα σε τριάμισι μήνες κι έδωσε τη θέση του στον Άσλεϊ Γιανγκ. Παράλληλα, η διάταξη άλλαξε σε 4-3-3.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε εξ ολοκλήρου στην Άρσεναλ, αρχής γενομένης από το πρώτο τέταρτο, όπου κατέγραψε έξι τελικές προσπάθειες με σημαντικότερη εκείνη του 14' από τον Τζακ Γουίλσιρ (ο τρομερός Νταβίντ ντε Χέα τον νίκησε σε τετ α τετ).

Με εξαίρεση το τρίλεπτο 36'-39', η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν ακίνδυνη και τυχερή, ενώ η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ ήταν καταιγιστική και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Εντούτοις, ο τραυματισμός των Γουίλσιρ, Βόιτσιεχ Στσέζνι και κυρίως το αυτογκόλ του Κίεραν Γκιμπς στο 56' της έβαλε δύσκολα ενόψει της συνέχειας.

Η Άρσεναλ πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων δεν της το επέτρεψε. Αντ' αυτού, ο Άνχελ ντι Μαρία βγήκε στην κόντρα κι έδωσε στον Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος τελείωσε ιδανικά τη φάση του 85ου λεπτού.

Το τελευταίο πεντάλεπτο και το οκτάλεπτο των καθυστερήσεων επεφύλασσε συγκινήσεις, αφού ο Ντι Μαρία αστόχησε σε τετ α τετ στο 93' κι ο Ολιβιέ Ζιρού σημείωσε το πρώτο του γκολ από τον Αύγουστο, ωστόσο οι "κανονιέρηδες" δεν απέφυγαν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα από τον Αύγουστο του 2013.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέζνι (59' Μαρτίνες), Τσέιμπερς, Μέρτεσακερ, Μονρεάλ, Γκιμπς, Ράμσεϊ (77' Ζιρού), Αρτέτα, Σάντσες, Γουίλσιρ (55' Καθόρλα), Τσάμπερλεϊν, Γουέλμπεκ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-4-3): Ντε Χέα, Μπλάκετ, Μακνέρ, Σμόλινγκ, Βαλέντσια, Κάρικ, Φελαϊνί, Σο (16' Γιανγκ, 89' Φλέτσερ)), Ρούνεϊ, Ντι Μαρία, Φαν Πέρσι (75' Γουίλσον).

Τα γκολ του ντέρμπι

12η αγ.: Καθάρισε νωρίς η Τσέλσι, ανατροπή η Μάντσεστερ Σίτι (VIDEOS)

Το live του ντέρμπι

19:17
Καλησπέρα σας. Για την 12η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ υποδέχεται στο "Emirates" την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η σέντρα του αγώνα είναι προγραμματισμένη για τις 19:30.
19:19
Στσέζνι, Τσέιμπερς, Μέρτεσάκερ, Μονρεάλ, Γκιμπς, Ράμσεϊ, Αρτέτα, Σάντσες, Γουίλσιρ, Τσάμπερλεϊν και Γουέλμπεκ είναι οι ποδοσφαιριστές που επέλεξε ο Αρσέν Βενγκέρ στην αρχική ενδεκάδα της Άρσεναλ.
19:22
Για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ο Φαν Χάαλ προτίμησε τους Ντε Χέα, Μπλάκετ, ΜακΝέιρ, Σμόλινγκ, Βαλένσια, Κάρικ, Φελαϊνί, Σο, Ρούνεϊ, Ντι Μαρία και Φαν Πέρσι για το βασικό σχήμα.
19:24
Η Άρσεναλ βρίσκεται στην 7η θέση του πρωταθλήματος με 17 βαθμούς σε 11 αναμετρήσεις. Η Γιουνάιτεντ στον ίδιο αριθμό αγώνων έχει συγκεντρώσει 16 πόντους, καταλαμβάνοντας την 9η θέση στην βαθμολογία.
19:29
Σε διάταξη 4-3-3 η Άρσεναλ, με ένα 3-4-3 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
19:29
Όλα έτοιμα για την σέντρα.
19:30
Ξεκίνησε το ματς.
19:33
Με σύνθεση ανάγκης στα μετόπισθεν η Γιουνάιτεντ, εξαιτίας των πολλών απουσιών που αντιμετωπίζει λόγω τραυματισμών.
19:34
Απουσίες σε όλες τις γραμμές αντιμετωπίζει και η Άρσεναλ, που έχει τον επανακάμψαντα Ζιρού στον πάγκο των αναπληρωματικών.
19:36
Ο ΜακΝέιρ κόβει τον Γουέλμπεκ λίγο πριν εκτελέσει τον Ντε Χέα! Κόρνερ για την Άρσεναλ στο 5'. Στην εκτέλεση ο Μέτερσάκερ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
19:38
Ο Λουκ Σο δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
19:39
Δείχνει να χωλαίνει ο νεαρός μπακ των φιλοξενούμενων μετά το χτύπημα στο αριστερό του πόδι.
19:39
Κεφαλιά του Γουέλμπεκ στο 9', πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα.
19:41
Η Άρσεναλ σταδιακά επιβάλλει τον ρυθμό της.
19:42
Δυσκολεύεται στην κυκλοφορία της μπάλας η Γιουνάιτεντ.
19:43
Ο Ντε Χέα μπλοκάρει σταθερά το σουτ του Γουίλσιρ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 13'. Σταθερός και στην προσπάθεια του Γουέλμπεκ ο Ισπανός κίπερ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.
19:44
Ο Ντε Χέα κερδίζει τον Γουίλσιρ από τα δύο μέτρα! Τρομερή ευκαιρία για την Άρσεναλ στο 14.
19:45
Ο Σο έχει πρόβλημα και δύσκολα θα συνεχίσει το ματς.
19:45
Μετά από 15 λεπτά η Άρσεναλ έχει ήδη 6 τελικές προσπάθειες έναντι καμίας των φιλοξενούμενων.
19:46
Στο 16ο λεπτό η πρώτη αλλαγή της Γιουνάιτεντ, που είναι αναγκαστική. Ο Γιάνγκ παίρνει την θέση του Σο που αντιμετωπίζει πρόβλημα στο μετατάρσιο του αριστερού του ποδιού.
19:47
Αλλάζει και η διάταξη της Μάντσεστερ μετά την είσοδο του Γιανγκ στο παιχνίδι. Με 4 πλέον στην άμυνα οι "κόκκινοι διάβολοι".
19:48
Το πρέσινγκ της Άρσεναλ έχει κόψει στην μέση την ομάδα του Φαν Χάαλ, που αναπτύσσεται με γιόμες των στόπερ προς την επίθεση.
19:50
Ο Ντι Μαρία κερδίζει φάουλ από τον Ράμσεϊ λίγο έξω από την περιοχή της Άρσεναλ.
19:51
Απευθείας η εκτέλεση του Ρούνεϊ, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στσέζνι. Πρώτη τελική για την Γιουνάιτεντ στο 21'.
19:52
Στο 22' ο Ντε Χέα σώζει ξανά την εστία του σε τετ - α - τετ με τον Τσάμπερλεϊν.
19:55
Οι "κανονιέρηδες" βγάζουν με ευκολία και συχνότητα παίκτες στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, δημιουργώντας κινδύνους στην εστία της Γιουνάιτεντ.
19:55
Κόβει σε κόρνερ ο Μπλάκετ την προσπάθεια του Τσάμπερλεϊν από δεξιά.
19:57
Συνεχίζει να πιέζει η Άρσεναλ, δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα για την ώρα.
20:00
Ένταση στον αγωνιστικό χώρο που προκλήθηκε αρχικά ανάμεσα σε Γουίλσιρ και Φελαϊνί.
20:00
Συστάσεις από τον ρέφερι που δεν τους τιμωρεί.
20:03
Η Γιουνάιτεντ προσπαθεί να παγώσει τον ρυθμό στα τελευταία λεπτά.
20:04
Ο Ντε Χέα μπλοκάρει το ξαφνικό σουτ του Σάντσες εκτός περιοχής. Στο 34' βρισκόμαστε.
20:06
Η καλύτερη ευκαιρία της Μάντσεστερ Γ. στο ματς (36'). Ο Ντι Μαρία από δεξιά έκανε μια επέλαση και με το αριστερό δοκίμασε να στείλει την μπάλα στην απέναντι γωνία του Στσέζνι αλλά αστόχησε για λίγα εκατοστά!
20:09
Ο Τσέιμπερς σώζει την Άρσεναλ στο 38'! Από δεξιά ο Ντι Μαρία προκάλεσε πανικό στην αντίπαλη άμυνα, γύρισε στον Ρούνεϊ αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε σωτήρια σε κόρνερ ο Τσέιμπερς.
20:10
Τέσσερα συνεχόμενα κερδισμένα κόρνερ για την Γιουνάιτεντ, που έχει το καλύτερο διάστημα της στο πρώτο ημίχρονο.
20:14
Γυρισμένος με πλάτη στην εστία του Ντε Χέα, ο Γουέλμπεκ δοκίμασε ένα τακουνάκι αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 44'.
20:18
Ημίχρονο στο "Emirates", στο 0-0 η αναμέτρηση ανάμεσα σε Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
20:20
Ανώτεροι κατά πολύ οι γηπεδούχοι στα πρώτα 35 λεπτά και με πολλές χαμένες ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στα τελευταία δέκα λεπτά και είχαν 1-2 καλές στιγμές για να σκοράρουν.
20:33
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο "Emirates".
20:35
Ο Ράμσεϊ δεν προλαβαίνει το γύρισμα του Τσάμπερλεϊν, σε κόρνερ ο Φελαϊνί.
20:37
Ο Ντε Χέα σώζει για ακόμη μια φορά την εστία του σε τετ - α - τετ με τον Γουέλμπεκ από πλάγια θέση. Στο 50' η φάση.
20:38
Καταιγιστική η Άρσεναλ στο ξεκίνημα της επανάληψης.
20:38
Ο Γουίλσιρ τώρα δέχεται τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό τιμ της Άρσεναλ.
20:40
Κουτσαίνει ο Γουίλσιρ μετά το μαρκάρισμα του ΜακΝέιρ χαμηλά στον αστράγαλο.
20:42
Αναγκαστική αλλαγή και για την Άρσεναλ στο 55ο λεπτό. Ο Καθόρλα στην θέση του Γουίλσιρ που δεν μπορεί να συνεχίσει.
20:43
Γκολ! Η Γιουνάιτεντ μπαίνει μπροστά στο σκορ στο "Emirates".
20:45
Σέντρα του Γιάνγκ από αριστερά, ο Στσέζνι συγκρούεται με τον Γκιμπς και η μπάλα φτάνει στον Βαλένσια. Στο σουτ που επιχείρησε ο άσος της Γιουνάιτεντ η μπάλα βρήκε στον Γκιμπς και κατέληξε στα δίχτυα! 1-0 για τους "κόκκινους διαβόλους" στο 56ο λεπτό.
20:49
Αναγκαστική αλλαγή... Νο2 για την Άρσεναλ. Ο Στσέζνι δεν μπορεί να συνεχίσει, ο Μαρτίνες στην θέση του στο 59'.
20:49
Κεφαλιά του Σάντσες, εξαιρετική επέμβαση του Ντε Χέα στο 62'.
20:51
Στο γκολ των φιλοξενούμενων υπάρχει οριακή περίπτωση οφσάιντ, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι "κόκκινοι διάβολοι" έφυγαν σε αντεπίθεση όπου ο Ντι Μαρία υποδείχθηκε λανθασμένα σε αντικανονική θέση.
20:52
Κίτρινη κάρτα για τον Καθόρλα στο 65'.
20:52
Evangelos666 : O dE GEA είναι ο man of the match
20:54
Μαγική εικόνα το αποτέλεσμα του αγώνα μετά από 67 λεπτά.
20:55
Ο Ντε Χέα είναι ο κορυφαίος της Γιουνάιτεντ με σωρεία σωτήριον επεμβάσεων.
20:56
Ο Ντε Χέα μπλοκάρει σταθερά το σουτ του Καθόρλα.
20:58
Πιέζει για την ισοφάριση η Άρσεναλ.
20:59
Άουτ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάντσες από καλή θέση εκτός περιοχής.
21:01
Ο Σμόλινγκ κόβει πριν η μπάλα φτάσει στον Γουέλμπεκ σε ευνοϊκή θέση εντός περιοχής. Στο 74ο λεπτό το ματς.
21:02
Ο Γουίλσον αντί του Φαν Πέρσι στο ματς στο 75'.
21:04
Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Ζιρού στην θέση του Ράμσεϊ στο 77'.
21:06
Κεφαλιά άουτ του Ζιρού στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.
21:08
Η Γιουνάιτεντ πέραν του τέρματος στο 56ο λεπτό, δεν έχει άλλο σουτ στον στόχο.
21:10
Σωτήρια κόντρα του Μπλάκετ σε σουτ του Καθόρλα.
21:12
Γκολ! Στο 85ο λεπτό η Γιουνάιτεντ κάνει δύο τα τέρματα της.
21:13
Στην αντεπίθεση ο Ντι Μαρία πέρασε στον Ρούνεϊ που με άψογο τελείωμα νίκησε τον Μαρτίνες για το 2-0 στο 85΄!
21:15
Η Άρσεναλ έκανε αρκετά στο γήπεδο για να πάρει το παιχνίδι, δεν βρήκε όμως τρόπο να νικήσει τον Ντε Χέα. Αντίθετα η Γιουνάιτεντ στα δύο σουτ που βρήκαν στόχο, σκόραρε ισάριθμες φορές.
21:16
Ο Γιανγκ φεύγει από το γήπεδο για να μπει ο Φλέτσερ στο 89ο λεπτό.
21:18
Οκτώ (!) τα λεπτά των καθυστερήσεων στο "Emirates".
21:21
Χαμένο τετ - α - τετ του Ντι Μαρία στο 93ο λεπτό. Πλάσαρε άουτ ο Αργεντίνος.
21:22
Γκολ! Η Άρσεναλ στο 95ο λεπτό μειώνει σε 1-2.
21:23
Πάσα στην πλάτη της άμυνας, εκεί όπου ο Ζιρού θα κινηθεί σωστά και με εκπληκτικό αριστερό βολέ θα νικήσει τον Ντε Χέα!
21:26
Ο Μαρτίνες μπλοκάρει το σουτ του Φελαϊνί.
21:26
Τέλος στην αναμέτρηση.
21:27
Οι "κανονιέρηδες" θα απορούν πως έχασαν αυτό το ματς, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. ήρωας της Γιουνάιτεντ ο Ντε Χέα με εκπληκτικές επεμβάσεις σε όλο το παιχνίδι. Βαλένσια και Ρούνεϊ οι χρυσοί σκόρερ των φιλοξενούμενων.