Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (VIDEOS)

Το γκολ του ασταμάτητου Σέρχιο Αγκουέρο έκρινε το 139ο ντέρμπι του Μάντσεστερ, δίνοντας τη νίκη στη Σίτι με 1-0 επί της Γιουνάιτεντ και διατηρώντας τους πρωταθλητές Αγγλίας σε κοντινή απόσταση από την πρωτοπόρο Τσέλσι μετά από 10 αγωνιστικές στην Premier League.

Μετά από τρεις σερί αναμετρήσεις δίχως νίκη και τον αποκλεισμό στο ίδιο γήπεδο από τη Νιούκαστλ για το League Cup προ ημερών, η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε περιθώρια για νέα απώλεια. Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι, όμως, δεν είχε στη διάθεσή του τους Ντάβιντ Σίλβα και Φρανκ Λάμπαρντ λόγω τραυματισμού κι έτσι θέση στην ενδεκάδα πήραν οι Στέβαν Γιόβετιτς και Τζέιμς Μίλνερ, στο 4-4-2 που παρέταξε ο Χιλιανός τεχνικός.

Ο Λουίς φαν Χάαλ, από την άλλη πλευρά, παρέταξε εκ νέου τη Γιουνάιτεντ σε 4-1-4-1, με τον Γουέιν Ρούνεϊ να επιστρέφει, αλλά να γυρίζει πολύ πίσω και ουσιαστικά να αγωνίζεται ως επιθετικός μέσος και τον Ρανταμέλ Φαλκάο στα πιτς λόγω τραυματισμού.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές συγκινήσεις να προσφέρει στο 1ο ημίχρονο, πλην ενός διλέπτου (21'-22'), όπου ο Ντάβιδ ντε Χέα εξουδετέρωσε διαδοχικά προσπάθειες των Χεσούς Νάβας και Αγκουέρο.

Με τον Ρούνεϊ απομακρυσμένο από την περιοχή του Τζο Χαρτ και τον Ρόμπιν φαν Πέρσι για ακόμα ένα παιχνίδι άνευ τροφοδότησης, αλλά και άνευ συμμετοχής στον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι ήταν ουσιαστικά ακίνδυνοι στο 1ο ημίχρονο. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 42ο λεπτό έχασαν τον Κρις Σμόλινγκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (αμφότερες ανόητες επιλογές του Άγγλου αμυντικού) και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των "πολιτών".

Το σκορ θα μπορούσε να ανοίξει από το 1ο μέρος, εάν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε μία από τις δύο φάσεις στο τέλος (μαρκάρισμα Μαρουάν Φελαϊνί στον Αγκουέρο και Μάρκος Ρόχο στον Γιάγια Τουρέ) όπου οι γηπεδούχοι ζήτησαν την εσχάτη των ποινών.

Εν τέλει, το γκολ ήρθε στο 62' μετά από καταπληκτική ομαδική προσπάθεια και κάθετη μπαλιά του Τουρέ, με τον Αγκουέρο να φτάνει τα 11 γκολ στις τελευταίες 12 αγωνιστικές και τα 5 κόντρα στη Γιουνάιτεντ στην Premier League, με συνέπεια να γίνει ο αρχισκόρερ της Σίτι στα ντέρμπι.

Ο Φαν Χάαλ είχε σπαταλήσει δύο αλλαγές λόγω Σμόλινγκ (πέρασε ο Μάικλ Κάρικ στη θέση του Αντνάν Γιανουζάι) και Ρόχο (τραυματίστηκε κι έδωσε τη θέση του στον 19χρονο Βορειοϊρλανδό αμυντικό Πάτρικ Μακνάιρ) και δεν βιάστηκε να κινηθεί από τον πάγκο.

Με παίκτη παραπάνω και με το μομέντουμ, η Σίτι κυριάρχησε στα επόμενα λεπτά και μάλιστα είχε δοκάρι με τον Νάβας. Παρότι ο Πελεγκρίνι "φρέσκαρε" την επιθετική λειτουργία με τους Σαμίρ Νασρί και Έντιν Τζέκο, η Σίτι οπισθοχώρησε στα τελευταία λεπτά, αλλά η Γιουνάιτεντ δεν είχε σπουδαίες ευκαιρίες, πλην ενός κόρνερ στο 85' και μια κεφαλιά του Φελαϊνί.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και οι "πολίτες" έφτασαν σε 4η σερί νίκη σε ντέρμπι πρωταθλήματος για πρώτη φορά από τον Δεκέμβριο του 1970, αναγκάζοντας τη Γιουνάιτεντ στη χειρότερη εκκίνηση στη σεζόν από το 1986-1987.

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμιτσέλις, Κλισί, Νάβας, Τουρέ, Φερνάντο, Μίλνερ (70' Νασρί), Αγκουέρο (84' Φερναντίνιο), Γιόβετιτς (71' Τζέκο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-1-4-1): Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Ρόχο (56' Μαννάιρ), Σο, Μπλιντ, Γιανουζάι (43' Κάρικ), Φελαϊνί, Ρούνεϊ, Ντι Μαρία, Φαν Πέρσι (82' Γουίλσον)

Τα VIDEOS του αγώνα

Οι δύο κίτρινες του Σμόλινγκ

Το πέναλτι που ζήτησε η Σίτι

Ο Φελαϊνί φτύνει (;) τον Αγκουέρο

Το γκολ του Αγκουέρο

Καταπληκτικό σόλο του Ρούνεϊ

# Ο πρώην τεχνικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άλεξ Φέργκιουσον, και ο πρώην εκτελεστικός διευθυντής του συλλόγου, Ντέιβιντ Γκιλ, παρακολούθησαν τον αγώνα από τις εξέδρες του "Ετιχάντ".

# Μόνο η Λίβερπουλ είχε σημειώσει 4 σερί νίκες στην Premier League επί της Γιουνάιτεντ μέχρι αυτήν την επιτυχία της Σίτι.

# Ο Σέρχιο Αγκουέρο σκοράρει φέτος κάθε 70,6 λεπτά στο πρωτάθλημα (1ο γκολ). Πέρυσι, ο αρχισκόρερ της κατηγορίας με 31 γκολ Λουίς Σουάρες σκόραρε κάθε 96 λεπτά.

# Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Λουίς φαν Χάαλ στη 10η αγωνιστική: 9η με 13 βαθμούς. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ του Ντέιβιντ Μόγες στη 10η αγωνιστική: 8η με 17 βαθμούς

Το LIVE του αγώνα

15:19
Καλωσήρθατε στο live του ντέρμπι μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
15:22
Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Ντεμιτσέλις, Κολάροβ, Νάβας, Τουρέ, Φερνάντο, Μίλνερ, Αγκουέρο, Γιόβετιτς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλέντσια, Σμόλινγκ, Ρόχο, Σο, Μπλιντ, Φελαϊνί, Γιανουζάι, Ντι Μαρία, Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι.
15:25
Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι παρατάσσεται χωρίς τον Νταβίντ Σίλβα, ο οποίος έχει τραυματιστεί στο γόνατο και θα μείνει εκτός για περίπου ένα μήνα, ενώ ο Γιάγια Τουρέ ξεπέρασε το πρόβλημα στους κοιλιακούς και πήρε φανέλα βασικού.
15:27
Εκείνη του Λουίς φαν Χάαλ έχει στη σύνθεσή της τον Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος εξέτισε την τιμωρία των τριών αγωνιστικών και θα αγωνιστεί με δεξί μπακ τον Aντόνιο Βαλέντσια.
15:28
Κατά τα φαινόμενα, σε διάταξη 4-4-2 η Σίτι, σε διάταξη 4-3-3 η Γιουνάιτεντ.
15:29
Στατιστικό: Οι "μπλε" έχουν πάρει τα πέντε από τα έξι τελευταία ντέρμπι πρωταθλήματος.
15:30
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες και το διαιτητικό τρίο.
15:30
Στη σέντρα η Γιουνάιτεντ.
15:31
Το ματς άρχισε.
15:36
Στο πρώτο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι βγήκαν δύο φορές σε θέση οφσάιντ.
15:39
8o λεπτό: Σουτ του Αγκουέρο με το αριστερό, ο Ντε Χέα αποκρούει στην κλειστή του γωνία.
15:40
10ο λεπτό: Ο Φαν Πέρσι στρώνει με το κεφάλι, ο Γιανουζάι σουτάρει με τη μία και στέλνει την μπάλα άουτ.
15:44
Πολύ μοιρασμένο το ματς μέχρι στιγμής.
15:45
14ο λεπτό: Kεφαλιά του Φαν Πέρσι, η μπάλα άουτ.
15:47
Κατά την προσφιλή του τακτική, ο Ρούνεϊ γυρίζει αρκετά μέτρα πίσω είτε για να μαρκάρει είτε για να πάρει μπάλα.
15:51
20ό λεπτό: Σουτ του Αγκουέρο από πλάγια θέση, ο Ντε Χέα μπλοκάρει.
15:52
21ο λεπτό: Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς! Ο Ντε Χέα βγαίνει νικητής στο τετ α τετ με τον Νάβας.
15:53
21ο λεπτό: O Nτε Χέα σταματά τον Αγκουέρο αυτή τη φορά. Απανωτές ευκαιρίες για την Σίτι.
15:58
28ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μπλιντ.
15:59
29ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Τουρέ, η μπάλα άουτ.
16:01
Tελικές: 5-2
Προς την εστία: 4-0
16:05
Το ματς παραμένει ισορροπημένο. Η Σίτι κατέγραψε έχασε τρεις ευκαιρίες μέσα σε δύο λεπτά, αλλά τίποτα παραπάνω.
16:09
39o λεπτό: Αποβολή για την Γιουνάιτεντ!
16:10
Δυναμικό τάκλιν του Σμόλινγκ στον Μίλνερ. Μέσα σε οκτώ λεπτά, ο άσος της Γιουνάιτεντ δέχεται δύο κίτρινες και παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια.
16:13
43ο λεπτό: O Kάρικ στη θέση του Γιανουζάι.
16:15
Μαρκάρισμα του Φελαϊνί στον Αγκουέρο, ο διαιτητής λέει "παίζετε"
16:16
Τρία είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
16:19
Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Τουρέ ζητά πέναλτι.

16:24
Η αποβολή του Σμόλινγκ, οι δύο αποκρούσεις του Ντε Χέα εντός λίγων δευτερολέπτων και τα δύο πέναλτι που ζήτησε η Σίτι ήταν τα highlights του πρώτου ημιχρόνου.
16:33
Στη σέντρα τώρα η Μάντσεστερ Σίτι.
16:34
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
16:38
Στατιστικό: Έξι παίκτες της Γιουνάιτεντ έχουν αποβληθεί σε ντέρμπι με την Σίτι από καταβολής Premier League (Ρονάλντο 2, Έβανς, Σμιθ, Κιν και Σμόλινγκ). Στον αντίποδα, μόλις ένας παίκτης των "πολιτών" έχει αντικρίσει κόκκινη κάρτα σε ντέρμπι.
16:38
50ό λεπτό: Σουτ του Σαμπαλέτα, η μπάλα ψηλά άουτ.
16:39
Η Σίτι επέστρεψε φορτσάτη.
16:41
53ο λεπτό: Διακοπή λόγω τραυματισμού του Ρόχο στον ώμο.
16:42
Θα αντικατασταθεί ο Αργεντινός.
16:43
Του χορηγείται οξυγόνο κι αποχωρεί με φορείο.
16:44
56ο λεπτό: Ο Μακνέρ αντικαθιστά τον τραυματία Ρόχο.
16:49
60ό λεπτό: O Aγκουέρο πέφτει στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Φελαϊνί, ο διαιτητής δεν συγκινείται.
16:51
ΓΚΟΛ η Μάντσεστερ Σίτι!
16:52
63ο λεπτό: Υπέροχη διαγώνια μπαλιά του Τουρέ, ο Κλισί κάνει το γύρισμα από αριστερά κι ο Αγκουέρο εκτελεί τον Ντε Χέα με σουτ στην κίνηση.
16:54
Στατιστικό: Η Σίτι φιλοδοξεί να επικρατήσει σε τέταρτο σερί ντέρμπι του Μάντσεστερ για πρώτη φορά μετά από 44 χρόνια (Μάρτιος 1969-Δεκέμβριος 1970).
16:56
Νωρίτερα, δέχθηκε κίτρινη ο Ντεμιτσέλις.
16:56
68ο λεπτό: Kαλό σουτ του Γιόβετιτς, ο Ντε Χέα μπλοκάρει.
16:59
70ό λεπτό: O Νασρί στη θέση του Μίλνερ.
17:01
71ο λεπτό: O Tζέκο στη θέση του Γιόβετιτς.
17:04
Στατιστικό: Ο Αγκουέρο έγινε ο πρώτος σκόρερ της Σίτι στα ντέρμπι με την Γιουνάιτεντ με πέντε γκολ. Τέσσερα είχαν Τζέκο και Κουίν.
17:04
75ο λεπτό: Ο Νάβας σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Ντε Χέα με σουτ.
17:06
77ο λεπτό: Tρομερή προσπάθεια του Ρούνεϊ, ο Ντι Μαρία κάνει το σουτ κι ο Χαρτ αποκρούει εντυπωσιακά. Στιγμές αργότερα "κιτρινίζεται" ο Σαμπαλέτα.
17:08
78ο λεπτό: Σέντρα του Ντι Μαρία, ο Φελαϊνί απειλεί από την καρδιά της περιοχής. Πιέζει η Γιουνάιτεντ.
17:08
79ο λεπτό: Κίτρινη στον Φερνάντο.
17:09
80ό λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Ντι Μαρία, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
17:11
82ο λεπτό: O Γουίλσον στη θέση του Φαν Πέρσι.
17:12
84ο λεπτό: O Φερναντίνιο στη θέση του Αγκουέρο.
17:13
Μόλις έγινε γνωστό ότι 45.358 θεατές παρακολουθούν το ντέρμπι.
17:14
85ο λεπτό: Κόρνερ του Ντι Μαρία από δεξιά, ο Φελαϊνί παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα βρίσκει στον Κολάροβ και καταλήγει κόρνερ, αλλά ο διαιτητής δίνει άουτ.
17:18
89ο λεπτό: Tρομερή ενέργεια και σουτ του Τουρέ, η μπάλα άουτ.
17:19
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
17:20
91ο λεπτό: Κεφαλιά του Τουρέ, η μπάλα άουτ.
17:23
Δείτε ΕΔΩ σε VIDEO το γκολ του Αγκουέρο.
17:23
Τελευταίο λεπτό. Η μπάλα μακριά από την εστία του Χαρτ.
17:24
Τελικό: Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0
17:25
Η Σίτι επικράτησε 1-0 και μείωσε στους 5 βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Τσέλσι, ενώ αντίθετα, η Γιουνάιτεντ παρέμεινε στην 8η θέση.