Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-1 (VIDEOS)

Το πρώτο γκολ του Φρανκ Λάμπαρντ κατά της Τσέλσι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-1) στο ντέρμπι του "Ιτιχάντ", όπου η Μάντσεστερ Σίτι ολοκλήρωσε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πάμπλο Σαμπαλέτα στο 66ο λεπτό.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε ορεξάτη και μέχρι το 15ο λεπτό είχε κερδίσει πέντε κόρνερ, αλλά η Τσέλσι έβρισκε τον τρόπο να "παγώνει" το ρυθμό καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο επεφύλασσε πολλές κίτρινες και μόλις καλή στιγμή (στο 45' με τον Ντιέγκο Κόστα, που δεν πρόλαβε την μπάλα).

Κάποιες ενέργειες του Τζέιμς Μίλνερ και μερικές βαθιές μπαλιές του Γιάγια Τουρέ δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις για τα καρέ του Τιμπό Κουρτουά, ενώ η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι κυριάρχησε στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, απειλώντας με Φερναντίνιο και Σέρχιο Αγουέρο.

Κομβικό ήταν το οκτάλεπτο (63'-71'), όπου ο Αντρέ Σίρλε αντικατέστησε τον τραυματία Ραμίρες (63'), ο Πάμπλο Σαμπαλέτα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη έπειτα από "κοκορομαχία" με τον Ντιέγκο Κόστα (66') κι ο Σίρλε άνοιξε το σκορ (71').

Στο 78ο λεπτό ο Πελεγκρίνι έπαιξε το τελευταίο του χαρτί, ρίχνοντας στη μάχη τον Φρανκ Λάμπαρντ κι εκείνος τον δικαίωσε στο 85' με εν κινήσει σουτ, ύστερα από γύρισμα του Μίλνερ. Όπως ήταν φυσικό, ο επί σειρά ετών ηγέτης της Τσέλσι δεν πανηγύρισε το γκολ που χάρισε στην Σίτι το βαθμό.

Τα videos του αγώνα

Η αποβολή του Σαμπαλέτα:

Το γκολ του Σίρλε:

Το γκολ του Λάμπαρντ:

Μάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Κομπανί, Κολάροβ (78' Λάμπαρντ), Μανγκαλά, Σαμπαλέτα, Μίλνερ, Σίλβα, Τουρέ, Φερναντίνιο (73' Νάβας), Αγουέρο, Τζέκο (70' Σανιά).

Τσέλσι: Κουρτουά, Τέρι, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγας, Ραμίρες (63' Σίρλε), Γουίλιαν (63' Μίκελ), Αζάρ, Ντιέγο Κόστα (86' Ντρογκμπά).

Λάμπαρντ VS Τσέλσι (VIDEOS)

5η αγ.: Απίστευτο κάζο της Γιουνάιτεντ! (VIDEOS)

Το live του ντέρμπι

17:42
Καλωσήρθατε στο live του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Τσέλσι.
17:48

Μάντσεστερ Σίτι:
Χαρτ, Κομπανί, Κολάροβ, Μανγκαλά, Σαμπαλέτα, Μίλνερ, Σίλβα, Τουρέ, Φερναντίνιο, Αγουέρο, Τζέκο.

Τσέλσι:
Κουρτουά, Τέρι, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Φάμπρεγας, Ραμίρες, Γουίλιαν, Αζάρ, Ντιέγο Κόστα.
17:52
Στη σέντρα η Σίτι.
17:54
Ο Ραμίρες έρχεται πιο δεξιά για να επιτηρεί τον Κολάροβ που προωθείται συχνά.
17:58
Φορτσάτη η Σίτι στο ξεκίνημα, έχει κερδίσει και δύο κόρνερ.
18:01
7o λεπτό: Σέντρα του Κολάροβ, ο Τζέκο παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα άουτ.
18:05
Πρόβλημα τραυματισμού ο Αγουέρο, ωστόσο θα συνεχίσει κανονικά.
18:17
Η Τσέλσι έχει τον τρόπο να "παγώνει" το ρυθμό.
18:24
31ο λεπτό: Σουτ του Αγκουέρο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
18:24
Μόλις μία τελική των δύο ομάδων είχε κατεύθυνση προς την εστία στο πρώτο ημίωρο.
18:39
45ο λεπτό: Kόρνερ από δεξιά, ο Ιβάνοβιτς παίρνει την κεφαλιά και ο Κόστα δεν προλαβαίνει την μπάλα. Καλή ευκαιρία για την Τσέλσι.
19:04
50ό λεπτό: Ο Τουρέ πέφτει στην περιοχή, δεν υπάρχει πέναλτι.
19:07
Tα κόρνερ είναι 11-2 υπέρ της Σίτι.
19:07
55ο λεπτό: Σέντρα του Μίλνερ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώνεται στον Φερναντίνιο που κάνει το σουτ και αστοχεί για λίγο.
19:09
56ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Σίτι, ο Κουρτουά αποκρούει με το πόδι το σουτ του Αγουέρο.
19:15
63o λεπτό: O Σίρλε στη θέση του τραυματία Ραμίρες.
19:17
63ο λεπτό: O Mίκελ αντικαθιστά τον Γουίλιαν.
19:19
66o λεπτό: Ένταση μεταξύ του Σαμπαλέτα και του Κόστα, αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη ο Αργεντινός, κίτρινη και στον Ισπανό.
19:23
70ό λεπτό: O Σανιά στη θέση του Τζέκο.
19:24
ΓΚΟΛ 71ο λεπτό: Η Τσέλσι στην επίθεση με τον Κόστα, ο οποίος βρίσκει δεξιά τον Αζάρ, εκείνος κάνει το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι κι ο επερχόμενος Σίρλε δεν δυσκολεύεται να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
19:26
73ο λεπτό: O Nάβας στη θέση του Φερναντίνιο,
19:33
77o λεπτό: Κίτρινη στιγμή στον Ιβάνοβιτς.
19:33
78ο λεπτό: O Λάμπαρντ στη θέση του Κολάροβ.
19:33
81ο λεπτό: Aριστερό σουτ του Κόστα, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χαρτ.
19:38
ΓΚΟΛ! Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 1-1: Ο Μίλνερ κάνει το γύρισμα, ο Λάμπαρντ πιάνει το σουτ με τη μία στην κίνηση και ισοφαρίζει την πρώην ομάδα του. Δεν πανηγυρίζει το γκολ.