25η αγ.: Ο Γουίλιαν λύτρωσε την Τσέλσι, νίκες για Σίτι και Γιουνάιτεντ (VIDEOS)

Με γκολ του Γουίλιαν στο 89ο λεπτό, η Τσέλσι λύγισε 1-0 την Έβερτον στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και διατηρήθηκε στο +7 από την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία πανηγύρισε μία εμφατική νίκη επί της Στόουκ στο "Μπριτάνια" (4-1). Επικράτηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Μπέρνλι.

Ένα ακόμη μεγάλο βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η Τσέλσι, η οποία επικράτησε 1-0 της Έβερτον στο "Στάμφορντ Μπριτζ" με γκολ του Γουίλιαν στο 89ο λεπτό.

Ο Ρομέλου Λουκάκου λίγο έλειψε να σκοράρει κατά της πρώην ομάδας του στο 8ο λεπτό, ενώ οι Χουάν Κουαδράδο και Λοΐκ Ρεμί απώλεσαν τις μοναδικές ευκαιρίες των "μπλε" μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Σ' εκείνο το χρονικό σημείο η Τσέλσι κατέγραψε δύο καλές στιγμές και η Έβερτον μία (σουτ του Λουκάκου, απέκρουσε με το πόδι ο Πετρ Τσεχ), ακολούθησε ακυρωθέν γκολ για τους γηπεδούχους (σωστή απόφαση), καθώς και η αποβολή του Μπάρι στο 88', προτού ο Γουίλιαν ευνοηθεί από την κόντρα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του δευτερόλεπτα πριν από το 90'.

Τσέλσι (4-2-3-1): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Ζουμά, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες, Μάτιτς, Κουαδράδο (70' Φάμπρεγκας), Γουίλιαν (92' Κέιχιλ), Αζάρ, Ρεμί (70' Ντρογκμπά).

Έβερτον (4-2-3-1): Χάουαρντ, Κόουλμαν, Στόουνς, Τζαγκιέλκα, Οβιέδο, Μπέσιτς (46' Μακάρθι), Μπάρι, Λένον (74' Μιραλάς), Μπάρκλεϊ (74' Γκίμπσον), Νέισμιθ, Λουκάκου.

Το γκολ του Γουίλιαν

Επιτέλους νίκη

Την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερις συνεχόμενες απώλειες υπέστη η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε 3-1 της Στόουκ στο "Μπριτάνια" και διατηρήθηκε στο -7 από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Οι "πολίτες", που παρατάχθηκαν χωρίς τους Γιάγια Τουρέ και Βιλφρίντ Μπονί (προέρχονταν από το Αφρικανικό Κύπελλο Εθνών κι ο Μανουέλ Πελεγκρίνι προτίμησε να τους ξεκουράσει), απειλήθηκαν ουκ ολίγες φορές μέχρι το 33ο λεπτό, όταν ο Σέρχιο Αγκουέρο "χτύπησε" στην κόντρα.

Μία υπέροχη επιθετική προσπάθεια στο 38ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον Πίτερ Κράουτς να απαντήσει, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο διαιτητής δεν επέτρεψε στον Αγκουέρο να ξαναχριστεί σκόρερ, εκτιμώντας ότι προτού να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του.

Ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι στην Μάντσεστερ Σίτι, αλλά λίγες στιγμές αργότερα (55ο λεπτό) ο Τζέιμς Μίλνερ της ξανάδωσε το προβάδισμα μετά από σέντρα του Σαμίρ Νασρί, στο 70ό λεπτό ο Αγκουέρο σκόραρε με πέναλτι και στο 76ο ο Νασρί συνέδεσε με γκολ τη σπουδαία του εμφάνιση.

Στόουκ (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Κάμερον, Βόλσαϊντ, Μουνιέσα, Μπάρντσλεϊ, Ενζονζί (94' Σέντον), Γουίλαν (85' Άνταμ), Αρναούτοβιτς, Ντιούφ, Μόουζες (80' Σίντγουελ), Κράουτς.

Μάντσεστερ Σίτι (4-4-1-1): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Κομπανί, Μανγκαλά, Κολάροβ, Νασρί (86' Νάβας), Φερνάντο, Φερναντίνιο, Νταβίντ Σίλβα (80' Λάμπαρντ), Μίλνερ, Αγκουέρο (73' Τζέκο).

Το πρώτο γκολ του Αγκουέρο

Το γκολ του Κράουτς

Το γκολ του Μίλνερ

Το δεύτερο γκολ του Αγκουέρο

Το γκολ του Νασρί

Επέστρεψε στις επιτυχίες

Mε πρωταγωνιστή τον αναπληρωματικό Κρις Σμόλινγκ, ο οποίος έβαλε δύο γκολ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 3-1 την Μπέρνλι και προσπέρασε την Σαουθάμπτον στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

Ο τραυματισμός του Φιλ Τζόουνς στο 5ο λεπτό έδωσε την ευκαιρία στον Σμόλινγκ να μπει και λίγες στιγμές αργότερα να ανοίξει το σκορ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με καρφωτή κεφαλιά του Ντάνι Ινγκς.

Τα προβλήματα συνεχίστηκαν για τους "κόκκινους διαβόλους", καθώς στο 39' τραυματίστηκε και ο Ντάλεϊ Μπλιντ, ωστόσο ο Σμόλινγκ φρόντισε να τους δώσει το προβάδισμα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσε το δεύτερο ημίχρονο, αφού με εξαίρεση δύο προσπάθειες του Άνχελ ντι Μαρία ο Τομ Χίτον δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα μέχρι τη στιγμή που ο Αργεντινός κέρδισε πέναλτι και ο Ρόμπιν φαν Πέρσι το αξιοποίησε στο 82ο λεπτό.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-3-3): Ντε Χέα, Μακνέαρ, Τζόουνς (5' Σμόλινγκ), Έβανς, Ρόχο, Μπλιντ (39' Ερέρα), Ρούνεϊ, Ντι Μαρία, Γιανουζάι, Φαν Πέρσι, Φαλκάο (74' Γουίλσον).

Μπέρνλι (4-4-1-1): Χίτον, Τρίπιερ, Κιν, Σέικελ, Μι, Μπόιντ, Άρφιλντ, Τζόουνς, Κάιτλι (86' Βόουκς), Μπαρνς (92' Γιούτκιεβιτς), Ινγκς.