26η αγ.: Μπλόκο της Γουέστ Μπρομ στην Τσέλσι

Το γκολ του Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου είχε βάλει σε θέση οδηγού την Τσέλσι, όμως, η Γουέστ Μπρομ ισοφάρισε 1-1 στο 87ο λεπτό με τον Βίκτορ Ανιτσέμπε και, πλέον, οι "μπλε" κινδυνεύουν να γκρεμιστούν άμεσα από την κορυφή.

Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Γουέστ Μπρομ και οι κακές καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν στην Τσέλσι να απειλήσει στα πρώτα 40 λεπτά της αναμέτρησης του "Χόθορνς", στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου όμως, οι παίκτες της επιχείρησαν τρεις τελικές προσπάθειες και σε μία εξ αυτών βρήκαν δίχτυα.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο έχασε καλή στιγμή στο 27' με τον Γουίλιαν, γλίτωσε την παραβίαση της εστίας της από τον Κρις Μπραντ ένα λεπτό αργότερα και τελικά άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις με τον χρυσό σκόρερ του "Ιτιχάντ" (Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς), έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γουίλιαν και τακουνάκι του Νταβίντ Λουίζ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Οσκάρ έχασε καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ των "μπλε", ενώ ο πιο επικίνδυνος παίκτης του γηπέδου (Γουίλιαν) απείλησε με τη σειρά του στο 58ο λεπτό. Αμφότεροι δεν σκόραραν και τελικά η Τσέλσι το πλήρωσε.

Η 100ή συμμετοχή του Φερνάντο Τόρες με την μπλε φανέλα στο πρωτάθλημα (αντικατέστησε τον Σάμουελ Ετό στο 69') δεν λειτούργησε ευεργετικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έδωσαν μέτρα στην Γουέστ Μπρομ και τελικά ισοφαρίστηκαν στο 87ο λεπτό με κεφαλιά του Βίκτορ Ανιτσέμπε, έπειτα από σέντρα του Σαϊντό Μπεραϊνό.

Γουέστ Μπρομ (4-2-3-1): Φόστερ, Ριντ, Μακόλεϊ, Ντόσον, Ρίτζγουελ, Γιάκομπ (63' Μουλούμπου), Αμαλφιτανό (73' Ανιτσέμπε), Μόρισον, Μπραντ, Τιεβί (78' Βίντρα), Μπεραϊνό.

Τσέλσι (4-2-3-1): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Ν. Λουίζ, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες (89' Σαλάχ), Μάτιτς, Γουίλιαν, Οσκάρ (79' Όμπι Μίκελ), Αζάρ, Ετό (69' Τόρες).

Οι συνθέσεις και τα videos των υπόλοιπων αγώνων

Κάρντιφ (4-4-2): Μαρσάλ, Τεοφίλ-Κατρίν, Κόκερ, Τέρνερ, Τζον, Ζαχά (61' Ντέλι), Ματς (32' Έικρεμ), Μέδελ, Νόουαν, Κάμπελ, Τζόουνς

Άστον Βίλα (4-4-2): Γκουζάν, Μπακούνα, Φλάαρ, Μπέικερ, Μπένετ (70' Βάιμαν), Μπέρτραντ, Γουέστγουντ, Αλμπράιτον, Ντελφ, Μπεντέκε, Αγκμπόνλαχορ

Χαλ (4-4-2): Χάρπερ, Μακσέιν (12' Μπόιντ), Φιγκερόα (76' Μπρέιντι), Μπρους, Ντέιβις, Χάντλστοουν, Λίβερμορ, Ελμοχαμαντί, Μέιλερ (75' Αλούκο), Γέλαβιτς, Λονγκ

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Μπόρουτς, Τσέιμπερς, Φόντε, Γιοσίντα, Σο, Κορκ, Σνεντερλέν, Ντέιβις (93' Γουανιάμα), Λαλάνα (88' Πρόουζ), Ροντρίγκεζ, Λάμπερτ (77' Ζουλί)

Γουέστ Χαμ (4-2-3-1): Αντριάν, Μακάρτνεϊ, Νόλαν, Τόμκινς, Τζάρβις (61' Ντιαμέ), Νομπλ, Κόλινς, Ντεμέλ, Ντάουνινγκ, Κ. Κόουλ (45' Μποριέλο), Τέιλορ (77' Νοτσερίνο)

Νόριτς (4-2-3-1): Ρούντι, Μάρτιν, Γιόμπο, Μπασόνγκ, Όλσον, Τέτε (86' Φαν Βολφσβίνκελ), Τζόνσον, Σνόντγκρας, Φερ, Ρέντμοντ (81' Πίλκινγκτον), Χούπερ (76' Ελμάντερ)