26η αγ.: Η Γιουνάιτεντ μένει εκτός Champions League

Το γκολ της Σάντερλαντ στο 82' σόκαρε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που δείχνει να χάνει το "τρένο" του Champions League.

Ο' Σέι-Ρούνεϊ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Σάντερλαντ

Η Σάντερλαντ επικράτησε 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Στάδιο του Φωτός" και την αφήνει ακόμα πιο μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League της νέας περιόδου, φέρνοντας τον Ζοζέ Μουρίνιο ακόμα πιο κοντά στον πάγκο της. Οι "μαύρες γάτες", που μάχονται για την παραμονή τους, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Γουαχμπί Χαζρί. Παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερη, κατέγραψαν το πρώτο σουτ τους στον αγώνα μόλις στο 30ό λεπτό. Στο 39', πάντως, ο Αντονί Μαρσιάλ μετουσίωσε την υπεροχή σε γκολ και όλα έδειχναν ότι η ροή του αγώνα θα άλλαζε.

Ρούνεϊ-Μαρσιάλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Τίποτα τέτοιο δεν παρατηρήθηκε στο 2ο ημίχρονο, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες. Ο Νταβίδ ντε Χέα επενέβη σωτήρια τουλάχιστον τρεις φορές, ωστόσο δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά στη φάση του 82ου λεπτού. Ο Λαμίν Κονέ έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, ο Ισπανός τερματοφύλακας δεν κατάφερε να διώξει καλά την μπάλα και ουσιαστικά την έστειλε στα δίχτυα του, γράφοντας το 2-1 για τη Σάντερλαντ που έφτασε στη νίκη.

Σάντερλαντ (4-1-4-1): Μανόνε, Γέντλιν, Κονέ, Ο' Σέι, Φαν Άανχολτ, Κίρχοφ (15' Ρόντγουελ), Εντόι, Κάτερμολ, Εμβιλά, Χαζρί, Ντεφό

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Νταρμιάν (37' Λοβ), Σμόλινγκ, Μπλιντ, Μπόρθγουικ Τζόνσον, Σνεντερλέν, Κάρικ, Λίνγκαρντ (62' Ντεπάι), Μάτα, Μαρσιάλ, Ρούνεϊ

Τσέλσι-Νιούκαστλ

Η Τσέλσι έκανε ίσως το καλύτερο φετινό παιχνίδι της και διέλυσε με 5-1 τη Νιούκαστλ στο "Στάμφορντ Μπριτζ", συνεχίζοντας τη... μίνι ανάκαμψη με τον Γκους Χίντινκ στο "τιμόνι". Το αήττητο του Ολλανδού υπηρεσιακού τεχνικού για 12ο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις φάνηκε πως θα διατηρείτο μόλις μετά από 17 λεπτά αγώνα. Ντιέγκο Κόστα, Πέδρο και Γουίλιαν φρόντισαν γι' αυτό, νικώντας ο καθέντας από μία φορά τον Ρόμπερτ Έλιοτ και "σφραγίζοντας" από νωρίς τη νίκη.

Τέρι-Τσέλσι

Τα πάντα κυλούσαν χαρούμενα για τους πρωταθλητές Αγγλίας, μέχρι το 39ο λεπτό, όταν ο αρχηγός Τζον Τέρι αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο, με συνέπεια να είναι αμφίβολος για το ταξίδι στη Γαλλία ενόψει του αγώνα με την Παρί Σεν Ζερμέν για το Champions League. Ο Πέδρο έκανε το 4-0 στο 59ο λεπτό και ο Μπερτράντ Τραορέ συνεισέφερε με ακόμα ένα γκολ στα τελευταία λεπτά, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άντρος Τάουνσεντ στο 90'.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι (38' Μπαμπά), Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας, Μάτιτς, Αζάρ, Γουίλιαν (80' Λόφτους Τσικ), Πέδρο, Κόστα (60' Τραορέ)

Νιούκαστλ (4-2-3-1): Έλιοτ, Γιάνμαατ, Τέιλορ, Κολοτσίνι, Άαρονς, Σέλβεϊ, Τιοτέ (67' Λασέλς), Σισοκό, Βαϊνάλντουμ (46' Κόλμπακ), Τάουνσεντ, Μίτροβιτς (70' Ντουμπιά)

# Ο Χοσέ Χολέμπας βρέθηκε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη της Γουότφορντ επί της Κρίστλα Πάλας με 2-1.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016

14:45 Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1

(3' Χαζρί, 82' αυτ. Ντε Χέα - 39' Μαρσιάλ)

17:00 Σουόνσι - Σαουθάμπτον 0-1

(69' Λονγκ)

17:00 Μπόρνμουθ - Στόουκ 1-3

(57' Ρίτσι - 9' Ιμπιλά, 52' Αφελάι, 55' Χοσέλου)

17:00 Κρίσταλ Πάλας - Γουότφορντ 1-2

(45' Αντεμπαγιόρ - 16' πέν., 82' Ντίνι)

17:00 Έβερτον - Γουέστ Μπρομ 0-1

(14' Ροντόν)

17:00 Νόριτς - Γουέστ Χαμ 2-2

(54' Μπρέιντι, 65' Χούλαχαν - 74' Παγέ, 76' Νομπλ)

19:30 Τσέλσι - Νιούκαστλ 5-1

(5' Κόστα, 9', 59' Πέδρο, 17' Γουίλιαν, 83' Τραορέ - 90' Τάουνσεντ)

Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016

14:00 Άρσεναλ - Λέστερ

16:05 Άστον Βίλα - Λίβερπουλ

18:15 Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ

Οι συνθέσεις των υπολοίπων αγώνων

Σουόνσι (4-4-1-1): Φαμπιάνσκι, Ράνχελ (67' Νότον), Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Αγιού, Κορκ, Μπρίτον (73' Γκομίς), Ράουτλετζ (61' Μπάροου), Σίγκουρντσον, Παλόσκι

Σαουθάμπτον (3-5-1-1): Φόρστερ, Φαν Ντάικ, Φόντε, Μπέρτραντ, Ντέιβις, Γουόρντ Πρόουζ, Κλάζι, Ρομέου (63' Σοάρες), Τάργκετ (86' Γιοσίντα), Λονγκ, Πελέ (74' Όστιν)

Μπόρνμουθ (4-1-4-1): Μπόρουτς, Σμιθ, Φράνσις, Κουκ, Ντάνιελς, Σέρμαν, Στάνισλας (75' Ιτούρμπε), Γκόσλινγκ (46' Ρίτσι), Άρτερ, Πιου (46' Κινγκ), Αφόμπε

Στόουκ (4-2-3-1): Μπάτλαντ, Τζόνσον (53' Χοσέλου), Βόλσαϊντ, Μουνιέσα (46' Ντιονάταν), Πίτερς, Γουίλαν, Ιμπιλά, Σατσίρι, Αφελάι (86' Άιρλαντ), Ντιουφ, Γουόλτερς

Κρίσταλ Πάλας (4-4-2): Χένεσι, Γουόρντ, Νταν, Ντιλέινι, Σουαρέ, Ζάχα, Καμπάιγ, Γέντινακ, Ματς (73' Κάμπελ), Γουίκαμ (46' Λι), Αντεμπαγιόρ

Γουότφορντ (4-3-3): Γκόμες, Νιομ, Πρεντλ, Κάθκαρτ, Ακέ, Καπού (71' Σουάρεθ), Γουότσον, Μπεράμι, Αμραμπάτ (62' Αμπντί), Ιγκάλο, Ντίνι

Έβερτον (4-2-3-1): Ρόμπλες, Κόουλμαν, Γιαγκέλκα, Φούνες Μόρι, Οβιέντο, Μακάρθι (82' Όσμαν), Μπάρι, Λένον (74' Ντεουλοφέου), Μπάρκλεϊ, Κλέβερλι (58' Κονέ), Λουκάκου

Γουέστ Μπρομ (4-4-1-1): Φόρστερ, Ντόσον, Έβανς, Όλσον, Τσέστερ, Σεσενιόν, Φλέτσερ, Γιάκομπ, Μακλίν (57' Μπραντ), Μπεραΐνο (90+2' Σάντρο), Ροντόν (72' Ανιτσέμπε)

Νόριτς (4-4-1-1): Ρούντι, Μάρτιν, Κλόζε, Μπασόνγκ, Μπρέιντι, Ρέντμοντ, Ο' Νιλ, Χόσον, Νέισμιθ (76' Όλσον), Χούλαχαν (85' Ντόρανς), Τζερόμ (84' Μποκανί)

Γουέστ Χαμ (4-3-3): Αντριάν, Μπιράμ, Κόλινς, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Νομπλ, Σονγκ (62' Μόουζες), Ομπιάνγκ, Αντόνιο (70' Εμενίκε), Βαλένσια (62' Κάρολ), Παγέ