Ανέτρεψε το σκορ η ΜΠΑΤΕ, εκτός η Μακάμπι (VIDEOS)

Στα πλέι οφ του Champions League προκρίθηκε η ΜΠΑΤΕ ανατρέποντας το 0-1 του πρώτου αγώνα κόντρα στη Ντέμπρετσεν. Δεν τα κατάφερε η Μακάμπι που αποκλείστηκε από τη Μάριμπορ. Δεν εντυπωσίασε, αλλά προκρίθηκε η Λιλ.

Η ΜΠΑΤΕ κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο ματς με την Ντέμπρετσεν και να "γυρίσει" το 1-0 με το οποίο είχε χάσει στην Ουγγαρία. Οι Λευκορώσοι βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 όταν ο Σιντιμπέ με πέναλτι στο 20ο λεπτό άνοιξε το σκορ, παγώνοντας το "Μπορίσοφ Αρένα".

Ωστόσο η κόκκινη κάρτα στον Μουάντλα στο 38' άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Ο Βολόντκο στο αμέσως επόμενο λεπτό σημείωσε το 1-1, σκορ με με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος η υπεροχή της ΜΠΑΤΕ φάνηκε με τον Ροντιόνοφ να κάνει το 2-1 στο 66' και τον Κρίβετς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 94' γράφοντας το τελικό 3-1 και στέλνοντας την ομάδα του στα πλέι οφ του Champions League.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Μάριμπορ (Σλοβενία) 2-2

Στο "Αντωνης Παπαδόπουλος" της Λάρνακας της Κύπρου αναμετρήθηκαν η Μακάμπι Τελ Αβίν με την Μάριμπορ. Οι Σλοβένοι έχοντας το υπέρ τους 1-0 από το πρώτο ματς ήθελαν απλά να μην χάσουν, κάτι που τελικά το κατάφεραν.

Το σκορ άνοιξε στο 36' για τους φιλοξενούμενους ο Ιμπραΐμι στο 36ο λεπτό, ενώ μόλις 6 λεπτά αργότερα ο Ταλ Μπεν Χαΐμ ισοφάρισε για τους Ισραηλινούς. Στην επανάληψη και στο 54ο λεπτό ο Μπεν Μπασάτ σημείωσε το 2-1, δίνοντας ελπίδες πρόκρισης στην ομάδα του, για να έρθει όμως και πάλι ο Ιμπραΐμι να κάνει το 2-2 για τη Μάριμπορ στο αμέσως επόμενο λεπτό (55'). Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με τους Σλοβένους να συνεχίζουν στο Champions League και τους Ισραηλινούς να υποβιβάζονται στο Europa League.

Λιλ (Γαλλία) - Γκρασχόπερς (Ελβετία) 1-1

Η Λιλ προερχόταν από νίκη εκτός έδρας με 2-0 στην Ελβετία και ουσιαστικά είχε ήδη περάσει στο Champions League. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε νωρίς (19ο λεπτό) για τους Γάλλους ο Μπαλμόν, βάζοντας ουσιαστικά ταφόπλακα στα όποια όνειρα πρόκρισης της Γκρασχόπερς.

Οι Ελβετοί βέβαια δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν στο 33' με τον Αμπράσι, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 1-1. Ωστόσο η απευθείας κόκκινη του Πάβλοβιτς για την Γκρασχόπερς στο 69ο λεπτό έκανε τα πράγματα αρκετά απλά για τους "λιλουά", οι οποίοι διατήρησαν το ισόπαλο αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του αγώνα, κάνοντας παράλληλα και αλλαγές, ξεκουράζοντας παίκτες.