Μπάγερν Μονάχου - Ίντερ 0-2

Ο Ντιέγκο Μιλίτο σκόραρε δις στον τελικό της Μαδρίτης και η Ιντερ είναι η νέα κάτοχος του Champions League (2-0 την Μπάγερν) στο αντίο του Ζοζέ Μουρίνιο: "Φεύγω για να παίξω κόντρα στην Μπαρτσελόνα". Ειρωνεία Ματεράτσι σε Γιουβέντους. Το contra.gr στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου (PHOTOS+VIDEOS).

Εικόνα αγώνα

Οι σκέψεις του... "μέντορα" και του "μαθητευόμενου" δεν ήταν ιδιαιτέρως κρυφές, αφού αμφότεροι επιβεβαίωσαν τις προβλέψεις σχετικά με τις ενδεκάδες. Ο Λούις φαν Χάαλ παρέταξε ένα σχήμα 4-4-2, με τον Χαμίτ Αλτιντόπ στη θέση του τιμωρημένου Φρανκ Ριμπερί και τον Τόμας Μίλερ πίσω από τον δεύτερο σκόρερ του Τσάμπιονς Λιγκ, Ιβιτσα Ολιτς. Ο Ζοζέ Μουρίνιο, από την πλευρά του, με 4-2-3-1, έφερε τον Κρίστιαν Κίβου σε θέση προσωπικού "φρουρού" του Αριεν Ρόμπεν και τον Χαβιέρ Ζανέτι σε θέση αντί- Τιάγκο Μότα, παρέχοντας τις απαραίτητες βοήθειες στο μαρκάρισμα του Ολλανδού άσου των Βαυαρών.

Τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά προσέφεραν στιγμές... αδιαφορίας στους φιλάθλους που γέμισαν το "Σαντιάγο Μπερναμπέου", με την μπάλα να κυκλοφορεί στον αγωνιστικό χώρο δίχως πλάνο. Την περισσότερη ώρα "κουρνιαζόταν" στα πόδια των παικτών της Μπάγερν, ανούσια όμως. Οσο περνούσε ο καιρός, τότε οι παίκτες-"αιχμής" των δύο ομάδων "ξεθάρρευαν" κι έπαιρναν περισσότερες πρωτοβουλίες. Ο... ολλανδικός "εμφύλιος" μεταξύ Γουέσλεϊ Σνάιντερ και Ρόμπεν στο πρώην "σπίτι" τους βρήκε και τους δύο ορεξάτους κι έτοιμους να αναλάβουν στις πλάτες τους την ομάδα τους.

Η διαφορά ήταν ότι ο Σνάιντερ είχε για συμπαράσταση τον Ντιέγκο Μιλίτο και φυσικά μία εκπληκτική αμυντική λειτουργία, ενώ ο Ρόμπεν ήταν μοναχός του. Τα πάντα θα ήταν διαφορετικά εάν ο Χάουαρντ Γουέμπ έβλεπε το χέρι του Μαϊκόν στην περιοχή, σε σέντρα του Ρόμπεν, αφού με ένα πέναλτι υπέρ των Βαυαρών, τα σχέδια του Μουρίνιο θα αναπροσαρμόζονταν. Το πολυπόθητο πέναλτι δεν καταλογίστηκε και ως απάντηση, σε ανύποπτο χρόνο, η Ιντερ έφτασε στο γκολ με τον Μιλίτο στο 35'.

Η αμυντική διάταξη των Γερμανών πιάστηκε στον "ύπνο" στην αντεπίθεση των "νερατζούρι", που έχοντας μάθει στην εντέλεια να "χτυπούν" αστραπιαία, δεν χαρίστηκαν σε ένα τόσο σπουδαίο παιχνίδι. Από τη στιγμή που πήραν προβάδισμα, μάλιστα, οι Ιταλοί μπήκαν αμέσως στη δεύτερη φάση του σχεδίου: στην μέθοδο... Μπαρτσελόνα.

Stat Box

Η Ιντερ έγινε η πρώτη ομάδα που παίζει με 11 ξένους παίκτες στη σύνθεσή της σε τελικό. Οι περισσότεροι γηγενείς παίκτες σε ενδεκάδα ήταν οι 10 στην Μπάγερν Μονάχου το 1999.

Η Μπάγερν έχει νικήσει μόλις το 53% των αγώνων που δεν αγωνίστηκε ο Φρανκ Ριμπερί στην Bundesliga φέτος.

Ο μέσος όρος ηλικίας των 29 ετών και 70 ημερών του τελικού είναι ο μεγαλύτερος στην ιστορία των τελικών του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο μέσος όρος ηλικίας της ενδεκάδας της Ιντερ είναι 30 έτη και 92 μέρες, η δεύτερη γηραιότερη ενδεκάδα σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, μετά από αυτήν της Μίλαν του 2007 (31 έτη, 94 μέρες).

Ο Σαμουέλ Ετό έγινε ο τρίτος ποδοσφαιριστής που συμμετέχει σε σερί τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, μετά τον Μαρσέλ Ντεσαγί και τον Πάουλο Σόουζα.

Ο Χαβιέρ Ζανέτι αγωνίστηκε για 700ή φορά με τη φανέλα της Ιντερ σε όλες τις διοργανώσεις (). Το 500ό του ματς ήταν και πάλι κόντρα στην Μπάγερν, στην ήττα 2-0 στο Μιλάνο (27/09/06).

Μόλις 38 ματς της διοργάνωσης έχουν διεξαχθεί Σάββατο. Το τελευταίο ήταν πριν 9 χρόνια, το Τιρόλ-Λοκομοτίν Μόσχας 1-0 (08/09/01).

Ο Ντάνιελ βαν Μπούιτεν έγινε ο πρώτος Βέλγος που αγωνίζεται σε τελικό Τσάμπιονς Λιγκ, ο Γκόραν Πάντεφ ο πρώτος Σκοπιανός και ο Κρίστιαν Κίβου ο δεύτερος Ρουμάνος μετά τον Αντριαν Ιλιε της Βαλένθια.

Ο Σνάιντερ έφτασε τις 6 ασίστ, τις περισσότερες στη φετινή διοργάνωση.

Ο φαν Χάαλ έγινε ο δεύτερος προπονητής μετά τον Ούντο Λάτεκ (Γκλάντμπαχ '77, Μπάγερν '87) που έχασε τελικό με δύο διαφορετικούς συλλόγους (Αγιαξ '96, Μπάγερν '10).

Ο Ετό έγινε ο πρώτος παίκτης που κερδίζει δύο σερί τρεμπλ, ο πρώτος μετά τον Σόουζα που κερδίζει δύο σερί Τσάμπιονς Λιγκ και ο ενδέκατος με τρία Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ιντερ έγινε η δέκατη ομάδα (πρώτη ιταλική) που κερδίζει τρεμπλ (τρία σημαντικά τρόπαια) σε μία σεζόν. Η Σέλτικ το 1967 είχε κάνει καρέ.

Ο Μουρίνιο έγινε ο τρίτος προπονητής που κατακτά το τρόπαιο με δύο διαφορετικές ομάδες μετά τον Ερνστ Χάπελ και τον Οτμαρ Χίτσφελντ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους δεν πρόλαβε να διαφανεί, αλλά από την αρχή του δευτέρου ήταν πλέον πρόδηλη η διάθεση των νταμπλούχων Ιταλίας να γίνουν... τρεμπλούχοι. Με διπλή ζώνη άμυνας και στοχοποίηση του Ρόμπεν, η Ιντερ κατάφερε να αποκόψει την επίθεση της Μπάγερν από το κέντρο της. Ως αποτέλεσμα, οι ευκαιρίες των Βαυαρών προέρχονταν από ατομικά λάθη των παικτών της Ιντερ (λιγοστά, όπως γίνεται κατανοητό), ή από κόντρες που δεν ήλεγχαν οι "νερατζούρι΄". Στον αντίποδα, όταν η μπάλα έφτανε στον ΣαμουέλΕτό στα δεξιά, το άδειο γήπεδο που είχε μπροστά του ο Καμερουνέζος τον καθιστούσε κίνδυνο-"θάνατο" για την αντίπαλη άμυνα.

Στο ταμπλό των αλλαγών, ο Μίροσλαβ Κλόζε και ο Μάριο Γκόμεζ ήταν οι προφανείς επιλογές του φαν Χάαλ (αντί των Αλτιντόπ και Ολιτς), ενώ ο Μουρίνιο απάντησε με μία επίσης συνήθης αλλαγή του, τον Ντέγιαν Στάνκοβιτς αντί του Πάντεφ. Η μία κίνηση στην προπονητική σκακιέρα αντισταθμίστηκε από την άλλη κι έτσι η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε.

Εν τέλει, τα κενά στα μετόπισθεν οι νταμπλούχοι Γερμανίας τα "πλήρωσαν" από την αριστερή πλευρά, εκεί που κινούταν ο Μιλίτο (ο Πάντεφ έπαιζε ως τρίτο αμυντικό χαφ), όταν σε μια αντεπίθεση στο 70' έκανε συνεχώς προσποιήσεις στον Ντάνιελ βαν Μπούιτεν μέχρι να τον εξουδετερώσει και με καταπληκτικό πλασέ ο Αργεντινός έκανε το 2-0 και "κλείδωσε" τη νίκη για την Ιντερ. Η αντίδραση της Μπάγερν ήταν αποκαρδιωτική και εάν οι "νερατζούρι" έπαιρναν πιο σοβαρά τα τελευταία λεπτά, τότε θα είχαν φτάσει σε τρίτο γκολ. Αυτό δεν ήρθε, ήρθε όμως το τρίτο τρόπαιο της Ιντερ τη φετινή σεζόν και το πιο σημαντικό, το τρόπαιο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, το τρίτο στην ιστορία της.

Κλειδί αγώνα

Συνταγή της επιτυχίας, συνταγή τίτλου. Από τη στιγμή που η Ιντερ σκόραρε πρώτη στον αγώνα στόχος ήταν να κρατήσει αυτό το προβάδισμα πάση θυσία. Από τη στιγμή που το δόγμα ο σκοπός αγιάζει τα μέσα έχει διδαχθεί σωστά στους παίκτες των "νερατζούρι" από τον Ζοζέ Μουρίνιο και το παράδειγμα των αγώνων κόντρα στην Μπαρτσελόνα ήταν "νωπό", όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα μετά το πρώτο γκολ του Μιλίτο. Διπλή άμυνα ζώνης, κανένας ελεύθερος χώρος και... Τσάμπιονς Λιγκ.

Εύκολη, άκοπη επιλογή. Μετά τα 22 γκολ στο πρωτάθλημα, με τα οποία (και όχι μόνο) οδήγησε την Ιντερ στην κατάκτησή του, μετά το γκολ στον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας, ήρθαν τα δύο τέρματα στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν είναι ο πρώτος που το πετυχαίνει (Μασάρο, Ρίντλε, Κρέσπο και Ιντζάγκι τον πρόλαβαν), αλλά ποτέ δεν ήταν παίκτης που ήθελε να ξεχωρίζει: ακολουθεί εντολές (εν προκειμένω κάλυπτε δύο θέσεις, αυτή του "φουνταριστού" και αυτή του αριστερού εξτρέμ) και όταν βρίσκει τις προϋποθέσεις (άλλοτε τις δημιουργεί ο ίδιος) εκτελεί ανελέητα.

Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Μπάγερν, ο Ντάνιελ βαν Μπούιτεν και ο Μάρτιν Ντεμικέλις, είχε αποστολή να εξουδετερώσει μία απειλή, αυτή του Μιλίτο. Ουδείς εκ των Πάντεφ, Σνάιντερ και Ετό θα πατούσε συχνά στην αντίπαλη περιοχή και έτσι υπ' ευθύνη τους είχαν ουσιαστικά έναν ποδοσφαιριστή: τον σκόρερ των δύο τερμάτων του αγώνα.

Διαιτητής: Χάουαρντ Γουέμπ (Αγγλία)

Μπάγερν Μονάχου-Ιντερ 0-2

Το φιλμ του αγώνα

10ο λεπτό: Επέλαση του Ρόμπεν από δεξιά, φτάνοντας στη γραμμή του άουτ "κόβει" την μπάλα προς τα πίσω, αλλά η προβολή του Ολιτς περνά αρκετά μακριά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σέζαρ

15ο λεπτό: Σέντρα του Ρόμπεν, η μπάλα χτυπά στο απλωμένο χέρι του Μαϊκόν, αλλά ο διαιτητής δεν καταλογίζει πέναλτι

18ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ από πολύ μεγάλη απόσταση, ο Μπουτ διώχνει με γροθιές

35o λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Σνάιντερ βγάζει κάθετη μπαλιά στον Μιλίτο τον οποίο καταδιώκει όλη η άμυνα της Μπάγερν και ο Αργεντινός με ψύχραιμο ψηλό πλασέ ανοίγει το σκορ

42o λεπτό: Αντεπίθεση για την Ιντερ, με τον Μιλίτο να βγάζει συρτή μπαλιά στην "καρδιά" της αντίπαλης περιοχής και ο Σνάιντερ από το ύψος του πέναλτι με πλασέ να στέλνει την μπάλα στον Μπουτ

45o λεπτό: Μακρινό σουτ του φαν Μπόμελ έξω από την περιοχή, ελέγχει ο Σέζαρ, άουτ

46o λεπτό: Η Μπάγερν πιάνει στον ύπνο την Ιντερ και ο Μίλερ βρίσκεται αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ που έκανε πέφτοντας είχε κατεύθυνση προς τα πόδια τουΣέζαρ που έδιωξε

47ο λεπτό: Αμεση απάντηση της Ιντερ, με τον Μιλίτο να βγαίνει από αριστερά, να "κόβει" στον Πάντεφ, το σουτ του οποίου έδιωξε σε κόρνερ ο Μπουτ

53o λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

54ο λεπτό: Ο Αλτιντόπ γυρίζει μέσα στην περιοχή της Ιντερ, σουτάρει στην κλειστή γωνία του Σέζαρ, η μπάλα άουτ

64o λεπτό: Σουτ του Μίλερ από καλή θέση, με το κεφάλι διώχνει ο Καμπιάσο

66ο λεπτό: Φάουλ του Σνάιντερ, πέφτει και μπλοκάρει στην αριστερή γωνία του ο Μπουτ

67o λεπτό: Φαλτσαριστό αριστερό σουτ του Ρόμπεν, με το ανάποδο χέρι ο Σέζαρ σε κόρνερ

70ό λεπτό: ΓΚΟΛ! Αντεπίθεση για την Ιντερ με τον Μιλίτο να κάνει δύο προσποιήσεις, να... ρίχνει κάτω τον βαν Μπούιτεν και με όμορφο πλασέ να σκοράρει εκ νέου