Εσωτερικές υποθέσεις...

Οταν ο Ολυμπιακός άρχισε την φετινή περιπέτειά του στο Τσάμπιονς Λιγκ με την θριαμβευτική νίκη απέναντι στη Λεβερκούζεν, κανείς δεν περίμενε πως θα ολοκλήρωνε τις υποχρεώσεις του με τόσο απογοητευτικό τρόπο. Οι "ερυθρόλευκοι" ήρθαν ισόπαλοι 3-3 με την Μακάμπι μέσα στη Ριζούπολη και έμειναν εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Το... μυστικό της Μακάμπι ήταν ότι έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει ο Ολυμπιακός: Να σκοράρει νωρίς. Τραγικά αμυντικά λάθη των πρωταθλητών. Κίνδυνος-θάνατος στις αντεπιθέσεις οι Ισραηλινοί.Για έλλειψη πειθαρχίας και λανθασμένη αμυντική λειτουργία, έκανε λόγο ο Σρέτσκο Κάτανετς. Η τελική βαθμολογία.

Πριν ξεκινήσει ο αγώνας, όλοι περίμεναν ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού θα μπουν στον αγωνιστικό χώρο και από το πρώτο λεπτό θα πιέσουν τους φιλοξενούμενους ώστε να φτάσουν σε αυτό το πολυπόθητο 3-0, το οποίο και θα έδινε το "εισιτήριο" για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ.
Στο 10ο λεπτό, οι ίδιοι που πίστευαν τα παραπάνω, έτριβαν τα μάτια τους. Το ταμπλό στην Ριζούπολη έγραφε Μακάμπι-Ολυμπιακός 0-2. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να κάνουν τα εύκολα δύσκολα και να κυνηγάνε από νωρίς το ακατόρθωτο. Ενα μεγάλο σκορ δηλαδή (6-2), που θα έδινε την πρόκριση στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Τι φταίει για όλα αυτά; Η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων. Η Μακάμπι χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση και πάνω απ’όλα χωρίς να είναι η μεγάλη ομάδα που μπορεί να κάνει τέτοια «ζημιά» στον Ολυμπιακό, έπαιξε έξυπνα και με αντεπιθέσεις-φαρμάκι, βρήκε εκτεθημένη την άμυνα των Πειραιωτών και κατάφερε να «χτίσει» αυτή την διαφορά των δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο και να «στρογγυλοκαθίσει» στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, η οποία οδηγεί στο ΟΥΕΦΑ.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού βρήκαν τη δύναμη να βγουν μπροστά και να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Μάλιστα στο 37ο λεπτό ο Αλέκος Αλεξανδρής μείωσε σε 1-2, αλλά τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων παρέμειναν οφθαλμοφανέστατα και έτσι ο Κάταν λίγο πριν το τέλος του πρώτου σαρανταπενταλέπτου, πέτυχε το 1-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Νινιάδη έφερε ώς αποτέλεσμα την μείωση του σκορ σε 2-3 στο 51', ωστόσο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή, ωστόσο διατήρησε τις αμυντικές αδυναμίες του. Το τελικό 3-3 διαμορφώθηκε στο 79' από τον Αντζα, αλλά η υπόθεση-πρόκριση είχε χαθεί από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα...

Από το... ναυάγιο του Ολυμπιακού ξεχώρισε ο Στέλιος Βενετίδης, ο οποίος ήταν συγκλονιστικός και ο Παρασκευάς Αντζας που πάλευε μόνος του στην άμυνα.