Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1

Η Μπαρτσελόνα μετέτρεψε τον τελικό του Γουέμπλεϊ σε περίπατο και τη Γιουνάιτεντ σε ομάδα της σειράς κατακτώντας πανηγυρικά το τέταρτο Πρωταθλητριών της Ιστορίας της (3-1). Σχολίασε live ο Αλέξης Σπυρόπουλος (videos).

Εικόνα του αγώνα

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε την έκπληξη, κρατώντας εκτός μάχης τον Κάρλες Πουγιόλ που ήταν ανέτοιμος, με τον Ερίκ Αμπιντάλ, πάντως, να παίρνει κανονικά θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο Χαβιέρ Μαστσεράνο ήταν ο παίκτης που αναπλήρωσε το κενό του αρχηγού και την ταχύτητά του, με τον Γεράρδ Πικέ να προσδίδει στην άμυνα δύναμη και ύψος. Ο Αλεξ Φέργκιουσον από την πλευρά του επέλεξε να παίξει επιθετικά, με τον Χαβιέρ Ερνάντες αντί του Ντάρεν Φλέτσερ, ώστγε να εκμεταλλευθεί την ταχύτητά του.

Οπως συνέβη και το 2009, η Γιουνάιτεντ πήρε τον έλεγχο του αγώνα, πιέζοντας τους Καταλανούς σε όλο το γήπεδο. Αντεξε σε αυτό το τέμπο για περίπου 10 λεπτά. Οι "μπλαουγκράνα" μετά το πρώτο σοκ ξεδιπλώθηκαν και με τους Λιονέλ Μέσι (που οπισθοχωρούσε) και Τσάβι να ανακτούν τα "ηνία" του κέντρου, έδωσαν το σύνθημα. Το tiki-taka έκανε την εμφάνισή του, μαζί και ο φόβος των παικτών της Γιουνάιτεντ, που πλην του Ερνάντες και του Ρούνεϊ βρέθηκαν να κινούνται μέσα και γύρω στην περιοχή τους.

Ο αδικαιολόγητα μεγάλος χώρος που άφησαν στους "μπλαουγκράνα" αποδείχθηκε η "τιμωρία" τους. Μετά από 3 καλές ευκαιρίες, ο Πέδρο δεν συγχώρεσε άλλη φορά και στο 27' άνοιξε το σκορ. Η αντίδραση της Γιουνάιτεντ ήταν "αναιμική", ωστόσο μία φάση στην οποία αδράνησε η άμυνα των τυπικά γηπεδούχων αλλά και ο βοηθός διαιτητή (υπήρχε οφσάιντ) ήταν αρκετή ώστε ο Γουέιν Ρούνεϊ να ισοφαρίσει σε 1-1. Η εικόνα δεν άλλαξε, όμως, με τους Αγγλους να εξακολουθούν να αφήνουν χώρο στους Καταλανούς, οι οποίοι, πάντως, έδειξαν επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε χωρίς αλλαγές, αλλά με την Μπαρτσελόνα ακόμα πιο πιεστική. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε εξ ολοκλήρου στα καρέ του Εντβιν φαν ντερ σαρ, με τον Ολλανδό να... θυμάται τα νιάτα του και να φωνάζει "παρών" σε 3 περιπτώσεις. Δεν τα κατάφερε στο μακρινό σουτ του Μέσι στο 54', με τον Αργεντινό να φτάνει τα 53 στη σεζόν και τα 12 στον θεσμό φέτος, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Ρουντ φαν Νίστλεροϊ (σε 1 σεζόν). Μάλιστα, ήταν το 18ο σε νοκ άουτ φάση, όσα έχουν και οι Ραούλ και Αντρέι Σεφτσένκο (επίσης ρεκόρ).

Άμεση αθλητική ενημέρωση όπου και αν βρίσκεστε μέσω του επίσημου twitter και του επίσημου facebook του contra.gr.
Το τέρμα του Αργεντινού δεν αφύπνησε τους Αγγλους. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και να φτάνει με αξιώσεις στα καρέ της Γιουνάιτεντ. Μετά από ορισμένες καλές στιγμές, ήταν η σειρά του Ντάβιντ Βίγια να χριστεί σκόρερ με πανέμορφο τρόπο στο 69'. Ο Φέργκιουσον είχε βάλει στο ματς τον Λουίς Νάνι ένα λεπτό αργότερα, ωστόσο οι πρωταθλητές Αγγλίας βρίσκονταν σε αποσύνθεση. Μηδαμινή παρουσία στο κέντρο σήμαινε και απόλυτο έλεγχο του ρυθμού από τους Καταλανούς, που άρχισαν να δίνουν μέτρα στο γήπεδο στους αντιπάλους τους, αλλά εκ του ασφαλούς. Ο Φέργκιουσον έπαιξε το τελευταίο χαρτί του με τον Πολ Σκόουλς και η ομάδα του "ζωντάνεψε", δίνοντας τις τελευταίες δυνάμεις τους για τη μείωση του σκορ. Μία αμφισβητούμενη φάση (χέρι του Βίγια) θα μπορούσε να δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς, ωστόσο ήταν η μοναδική αξιόλογη στιγμή των Αγγλων, που παράτησαν γρήγορα το ματς και ουσιαστικά έστεψαν τους Καταλανούς ξανά, μετά το 2009.

Κλειδί του αγώνα

Η ανεξήγητη συμπεριφορά των Αγγλων "κλείδωσε" το ματς υπέρ των Καταλανών. Μετά από ένα πρώτο 10λεπτο στο οποίο είχαν κλείσει τους "μπλαουγκράνα", γύρισαν αδικαιολόγητα πίσω και έδωσαν (ανεπίτρεπτα) χώρο στην χειρότερη αντίπαλο που θα μπορούσαν να κάνουν τέτοιο "δώρο". Ο φόβος (;) τους κόστισε το πιο σημαντικό ματς της σεζόν, αφού αυτόν τον χώρο και γενικότερα τον έλεγχο δεν κατόρθωσαν ποτέ να τον ανακτήσουν.

Η επιλογή έγινε και επισήμως, ωστόσο θα το αναφέρουμε και από αυτό το σημείο. Ο Λιονέλ Μέσι δήλωσε "παρών" σε ακόμα ένα σπουδαίο ματς των Καταλανών και ήταν ο κορυφαίος όχι λόγω του τέρματός του, αλλά γενικότερα λόγω της απόδοσής του. Βρισκόταν σε κάθε σημείο που παιζόταν το ματς μαζί με τον Τσάβι για να δίνει βοήθειες και φυσικά όταν η μπάλα έφτανε στα πόδια του περνούσε τουλάχιστον 2 παίκτες προτού δώσει πάσα ή τον ανακόψουν.

Ο Αλεξ Φέργκιουσον επέμεινε να έχει τον Ράιαν Γκιγκς στη νευραλγική θέση των αμυντικών μέσων, την ώρα που οι αμυντικοί του δεν ξεμυτούσαν από την περιοχή τους. Οσο κι αν συνέκλιναν οι Παρκ και Βαλένσια, ήταν αδύνατο για τον Κάρικ να σταματά μόνος του τα κύματα επιθέσεων των Καταλανών. Τα αποτελέσματα φάνηκαν ειδικά στο 2ο μισό του 1ου ημιχρόνου, με τους "μπλαουγκράνα" να φτάνουν μέχρι το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων ουσιαστικά χωρίς αντίσταση.

Το live του τελικού

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: To περίμενα για τον Αμπιντάλ. Είχε κάνει ένα εντατικό ράλι για το come back. Η συμμετοχή του στην ενδεκάδα δεν έχει συμβολικό-συναισθηματικό χαρακτήρα, αλλά ουσιαστικό-αγωνιστικό. Δεν περίμενα ότι ο Γκουαρδιόλα δεν ήθελε να χαλάσει το δίδυμο Ματσεράνο-Πικέ, το οποίο ξεκίνησε τη βραδιά του Ντόνετσκ, αλλά μπορώ να καταλάβω. Το δίδυμο αυτό βγήκε από ανάγκη, αλλά αλλήλοσυμπληρώθηκε και λειτούργησε διότι δίπλα στο μπόι και τη φοβερή τεχνική του Πικέ ο Αργεντινός δίνει στον Γκουαρδιόλα ταχύτητα και έκρηξη και χαμηλό κέντρο βάρους για τέτοιους επιθετικούς όπως οι Ρούνεϊ-Ερνάντες. Βέβαια, θυσιάστηκε η παντιέρα της ομάδας, ο Πουγιόλ, αλλά για αυτό είναι ο προπονητής, για τις δύσκολες αποφάσεις.
Η Γιουνάιτεντ, μετά από 4-5 σενάρια που ο ίδιος ο Φέργκιουσον επεξεργαζόταν, τελικά δεν πείραξε τίποτα. Καμία προσαρμογή στην Μπαρτσελόνα και ουσιαστικά φέρνει στον αγωνιστικό χώρο ατόφια την ομάδα που έκανε φέτος το καλύτερο παιχνίδι, στον ημιτελικό του Γκεζελκίρχεν. Ο Θεός να τον βοηθήσει
.

21:45
Εναρξη αγώνα

9ο λεπτό: Κάθετη πάσα προς τον Ρούνεϊ, ο Πικέ προλαβαίνει αλλά βγάζει πάσα στο μισό μέτρο στον Βαλδές, που λόγω αντανακλαστικών καταφέρνει να διώξει. Δείτε τη φάση εδώ.

10ο λεπτό
: Κατοχής της μπάλας 63-37 υπέρ της Μπαρτσελόνα

16ο λεπτό:
Μετά από αναμπουμπούλα στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, ο Τσάβι βγάζει γλυκιά σέντρα, ο Πέδρο ξεπηδά πίσω από την άμυνα των Αγγλων στη μικρή περιοχή, αλλά το σουτ του καταλήγει λίγο άουτ. Δείτε τη φάση εδώ.

18ο λεπτό: Ο Βίγια επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα στο δοκάρι

20ό λεπτό: Ο Τσάβι βρίσκει τον Βίγια στη μεγάλη περιοχή και δεξιά, ο Αστουριανός σουτάρει, ο φαν ντερ Σαρ πέφτει και μπλοκάρει δύσκολα. Δείτε τη φάση εδώ.

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: Είναι ένα παιχνίδι στη φιλοσοφία παίζουμε, παίζετε κι ό,τι γίνει. Με μανιασμένο πρέσινγκ από τη Μάντσεστερ, με το συνηθισμένο πρέσινγκ από τη Μπαρτσελόνα. Αυτό εξανάγκαζε τους πίσω παίκτες να σηκώνουν τη μπάλα και να την απομακρύνουν πράγμα που η Γιουνάιτεντ δεν είχε κανένα πρόβλημα, αφού είναι ικανή να κάνει φάση από πάσα του Φαν ντερ Σαρ. Αντίθετα, ήταν θέμα για την Μπαρτσελόνα, η οποία στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δεν είχε το 50% της κατοχής, στον αέρα φύγει μεονεκτεί και δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Επειδή όμως το πρέσινγκ της Γιουνάιτεντ δεν μπορεί να διαρκέσει 90', από το 10 και μετά η Μπαρτσελόνα έβαλε τη μπάλα κάτω κι όταν άρχισε να την κυκλοφορεί έβγαλε τη φάση με τον Πέδρο. Είμαστε σε φάση που η Μπαρτσελόνα επιβάλλει τον ρυθμό της.

28ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Τσάβι φτάνει λίγο έξω από την περιοχή της Γιουνάιτεντ, με την πάσα του αδειάζει τους αμυντικούς και ο Πέδρο ανενόχλητος στην περιοχή πλασάρει και σκοράρει. Δείτε τη φάση εδώ.

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: Ανελέητος μονόλογος της Μπαρτσελόνα, γιατί η Μπαρτσελόνα μπορεί όλη νύχτα να παίζει έτσι, ενώ η Γιουνάιτεντ δεν μπορεί όλη νύχτα να παίζει όπως έπαιξε στο πρώτο δεκάλεπτο. Το αποτέλεσμα ήταν ότι ο Ινιέστα και ο Τσάβι άρχισαν να κεντούν με την μπάλα και από τη στιγμή που κεντούσαν, το πεπρωμένο φυγείν αδύνατο. Μετά την ευκαιρία του Πέδρο, είχαμε δύο σουτ του Βίγια, άλλες επιθέσεις ανά 1-2 λεπτά, οπότε μετά από τόσες καταστάσεις η λογική κατάληξη ήταν το 1-0. Η Γιουνάιτεντ μετά το 10' ζει στον τελικό με την ψευδαίσθηση που η ίδια δημιούργησε.

34ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Λάθος της Μπαρτσελόνα, αντεπίθεση από Γιουνάιτεντ, ο Ρούνεϊ δίνει στον Ερνάντες που ήταν σε θέση οφσάιντ, ο Μεξικανός ξαναδίνει στον Αγγλο, που πλασάρει όμορφα για το 1-1. Δείτε τη φάση εδώ.

43ο λεπτό: Εξαιρετική επίθεση της Μπαρτσελόνα, με τον Μέσι να κάνει σόλο, να βγάζει εκπληκτική πάσα στον Βϊγια δεξιά του, ο Ισπανός επιλέγει να βγάλει σέντρα παράλληλα με τη μικρή περιοχή ξανά στον Μέσι αντί να σουτάρει, αλλά ο Αργεντινός δεν προλαβαίνει. Δείτε τη φάση εδώ.

22:30 Λήξη ημιχρόνου

Στατιστικά ημιχρόνου: Σουτ 9-2, προς την εστία 3-1, φάουλ 2-5, πάσες 368-129, πετυχημένες 91%-75%, κατοχή 70%-30%

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: Αφού συνήλθε ψυχολογικά η Μάντσεστερ από το 1-0, πράγμα που της πήρε 2-3 λεπτά, μετά το 30' έδειξε καθαρή διάθεση να ανέβει ξανά μέτρα στο γήπεδο και αυτή η επιλογή την έστειλε ταμείο πολύ γρήγορα, ουσιαστικά μετά από μία πίεση σε ένα πλάγιο άουτ του Αμπιντάλ. Η πίεση έφερε το κλέψιμο και ένα γκολ που ήταν όλο Ρούνεϊ από την αρχή έως το τέλος με αστραπιαία και ακριβέστατα 1-2 που τρύπησαν την άμυνα της Μπαρτσελόνα. Μετά το 1-1 η Μπαρτσελόνα επανήλθε σε αυτό που έπαιζε μετά το πρώτο δεκάλεπτο, έφτασε 1-2 φορές σε κατάσταση για το 2-1 και τελείωσε το ημίχρονο για τη Μάντσεστερ με αυτό που λένε οι Αγγλοι so far so good. Από τη στιγμή που η καθαρή υπεροχή κι ο μεγάλος αριθμός ευκαιριών που δημιούργησε η Μπαρτσελόνα δεν αποτυπώνονταν στο 1-1. Πεντακάθαρος τελικός με το ακριβώς αντίθετο από αυτό που συνέβη στη σειρά των αγώνων της Μπαρτσελόνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ελάχιστα φάουλ, καμία προβοκάτσια, κανένα θέατρο και καμία πίεση στον διαιτητή.

22:45 Χωρίς αλλαγές οι 2 ομάδες για το 2ο ημίχρονο

52ο λεπτό: Ο Αλβες μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και διαγώνια, σουτάρει δυνατά, ο φαν ντερ Σαρ διώχνει με τα πόδια και στην επαναφορά ο Μέσι σουτάρει πάνω σε αμυντικό, κόρνερ. Δείτε τη φάση εδώ.

55ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Μακρινό σουτ του Μέσι, ο οποίος έχει στρώσει την μπάλα και δεν μπορεί να αστοχήσει. Δείτε τη φάση εδώ.

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: Ξεκίνημα δευτέρου ημιχρόνου όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με παιχνίδι κυριαρχίας για την Μπαρτσελόνα στο οποίο, και αυτό δίνει την ομορφιά στο παιχνίδι, η αντίσταση της Μάντσεστερ δεν είναι αντίσταση άμαχου πληθυσμού, αλλά αντίσταση λιονταριών. Πάλι όμως από τη στιγμή που πάτησε τη μπάλα κάτω η αγία, ομοούσια και αδιαίρετη Τριάδα (Ινιέστα, Τσάβι, Μέσι) το 2-1 ερχόταν όπως ερχόταν νωρίτερα το 1-0. Ηρθε τελικά από τον Μέσι. Ενα δεύτερο γκολ που βάζει ερωτηματικά για την αντίδραση του Φαν ντερ Σαρ, γιατί όπως και το πρώτο γκολ δεν ήταν στην κατηγορία "άπιαστα". Η Γιουνάιτεντ γύρισε μια φορά από γκολ της Μπαρτσελόνα, τώρα καλείται να το ξανακάνει κάτι που αν το καταφέρει θα είναι η μεγαλύτερη μαγκιά της χρονιάς στο διεθνές ποδόσφαιρο.

63ο λεπτό: Η μπάλα φτάνει από σπόντα στον Μέσι, που γυρίζει και μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει, ο φαν ντερ Σαρ διώχνει αρχικά και στη συνέχεια ολοκληρώνει την προσπάθεια ο Βίντιτς

65ο λεπτό: Απίθανη φάση για την Μπαρτσελόνα, με τον Βίγια να φτάνει μέχρι την περιοχή μετά από μία σειρά από πάσες, να κόβει την κατάλληλη στιγμή στον Μέσι και με τον φαν ντερ Σαρ να έχει βγει, αλλά το τακουνάκι του Μέσι ανακόπτει ο Φάμπιο, που τραυματίζεται

66ο λεπτό: Ο Τσάβι σουτάρει εντυπωσιακά με το εξωτερικό, ο φαν ντερ Σαρ σε κόρνερ. Δείτε τις φάσεις εδώ.

69ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Η μπάλα στρώνεται στον Βίγια, ο οποίος έξω από την περιοχή με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ "εκτελεί" τον φαν ντερ Σαρ. Δείτε τη φάση εδώ.

70ό λεπτό: Ο Νάνι πέρασε στο ματς στη θέση του τραυματία Φάμπιο, αλλά ο Ρούνεϊ συνεχίζει να παίρνει προσπάθειες. Σε μία εξ αυτών, με φαλτσαριστό σουτ προσπαθεί να μιμηθεί τον Βίγια. Φευ...

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: Ενας Μέσι σε μέθεξη μετά το 2-1. Το μόνο το οποίο συνέβαινε μεταξύ του 2-1 και του 3-1 ήταν ότι απορούσε κανείς πως δεν ερχόταν το τρίτο γκολ. Ενα ματς ανάμεσα σε γάτες και ποντίκια όπως θα έλεγε ο ντι Στέφανο και όσο ακόμη η ζωή της Γιουνάιτεντ κρεμόταν σε μια κλωστή, ο Φέργκιουσον έκανε δύο σωστές κινήσεις. Η μία να φέρει στο γήπεδο τον Νάνι και η άλλη να αλλάξει θέσεις στους Γκιγκς και Παρκ σε μια προσπάθεια να βγει η ισοφάριση. Αλλά με το που έγινε, ήρθε το 3-1.Πλέον, η κατάσταση αγγίζει τα όρια του αδύνατου για τη Μάντσεστερ.

77ο λεπτό: Ο Φέργκιουσον ρίχνει στη μάχη τον Σκόουλς αντί του Κάρικ για να πάρει πίσω το κέντρο

79ο λεπτό: Ο Γκιγκς προσπαθεί να περάσει τον Βίγια μέσα στην περιοχή, η μπάλα χτυπά στο χέρι του Ισπανού επιθετικού (σχεδόν εξ επαφής) και ο διαιτητής δεν καταλογίζει πέναλτι. Δείτε τη φάση εδώ.

85ο λεπτό: Ο Νάνι ξεμαρκαρίζεται, κάνει το σουτ, η μπάλα δίπλα στο δοκάρι του Βαλδές. Δείτε τη φάση εδώ.

86ο λεπτό: Ο Γκουαρδιόλα αρχίζει τις κινήσεις συντήρησης, βάζοντας τον Κεϊτά στη θέση του Βίγια

87ο λεπτό: Ο Πουγιόλ περνά στη θέση του Αλβες για να πάρει και αυτός λίγο γεύση από τελικό

Λήξη του τελικού, η Μπαρτσελόνα πρωταθλήτρια Ευρώπης. Δείτε τη φάση εδώ.

Σχολιάζει ο Αλέξης Σπυρόπουλος: Μετά και παρά το 3-1 η Γιουνάιτεντ δεν άφησε το παιχνίδι. Μάλιστα, λειτούργησε λίγο καλύτερα μετά τον μικρό ανασχηματισμό του Φέργκιουσον. Μπορούσε μάλιστα να μειώσει με το πέναλτι-χέρι του Βίγια που για τον ίδιο τον τελικό θα ήταν καλύτερο να το έδινε ο διαιτητής.. Αυτή που άφησε το παιχνίδι τρόπο τινά ήταν η Μπαρτσελόνα υπό την έννοια ότι δεν σανίδωνε πια το γκάζι, αλλά προφανώς ήταν αργά για οτιδήποτε. Η στατιστική κάποια στιγμή έβγαλε προσπάθειες για γκολ 17-3 πράγμα που κάνει τη Γιουνάιτεντ μάλλον τυχερή που έφαγε μόνο τρία. Στο τέλος με το 3-1 ο Γκουαρδιόλα είχε την ευκαιρία να κάνει με τον Πουγιόλ αυτό που έκανε στο παλιό Γουέμπλεϊ το '92 ο Κρόιφ λίγο πριν το φινάλε εκείνου του τελικού. Να βάλει δηλαδή τον Αλεξάνκο που ήταν ο τότε Πουγιόλ για να το σηκώσει. Και μάλιστα, εκείνος που είχε βγει ήταν ο 21 ετών τότε Γκουαρδιόλα. Στις καθυστερήσεις ο Ινιέστα με λόμπα δοκίμασε έως και να σβήσει τον μύθο του γκολ του Ζιζού το 2002 στη Γλασκώβη, αλλά ο Φαν ντερ Σαρ το απέτρεψε. Συμπερασματικά, ασύλληπτα δίκαιος θρίαμβος της Μπαρτσελόνα, άλλο ένα ματς το οποίο η Μπαρτσελόνα το έπαιξε και το κέρδισε στον άξονα με αυτούς με τους οποίους ακόμα το ποδόσφαιρο δεν έχει επινοήσει τρόπο να τους σταματήσει (Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι). Η Γιουνάιτεντ όπως και στη Ρώμη δεν είχε αντικειμενικές δυνατότητες να αντιπαρατάξει ανταγωνιστικές απαντήσεις. Εφυγε από το Γουέμπλεϊ όχι μόνο ως ηττημένη αλλά και σαν μία ακόμη κρυφή θαυμάστρια της Μπαρτσελόνα.

Διαιτητής: Βίκτορ Κάσαϊ (Ουγγαρία)