Βαλένθια - Γκενκ 7-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρομπέρτο Σολδάδο, ο οποίος έκανε το πιο γρήγορο χατ τρικ στην ιστορία της διοργάνωσης, η Βαλένθια σημείωσε την μεγαλύτερη - σε έκταση - νίκη της στην Ευρώπη (7-0 την Γκενκ) και συγκατοικεί με την Τσέλσι στη 2η θέση του ομίλου. Τα πάντα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική στο ματς του "Στάμφορντ Μπριτζ".

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Ουνάι Έμερι χρησιμοποίησε βασικούς τους Πάμπλο Ερνάντες, Ζόνας και αμφότεροι τον δικαίωσαν πανηγυρικά.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου, ο Τίνο Κόστα σέντραρε από τα δεξιά και ο Ζόνας με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην Βαλένθια. Υπενθυμίζεται πως ο Βραζιλιάνος επιθετικός είχε σκοράρει με το "καλημέρα" και κόντρα στη Λεβερκούζεν την προηγούμενη αγωνιστική.

Η συνέχεια ανήκε στον Ρομπέρτο Σολδάδο, ο οποίος έψαχνε εναγωνίως το 10ο γκολ του στο Champions League. Το πέτυχε τρία λεπτά αργότερα με ψύχραιμο πλασέ, αφού απέφυγε τον Χίλαντ.

Στο 36ο λεπτό ο Ισπανός γκολτζής εκμεταλλεύθηκε την πανέμορφη ασίστ του Ζόνας και με ωραίο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ, ενώ στο 39' οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν άψογα για ακόμη μία φορά και ο Σολδάδο έγραψε ιστορία, σημειώνοντας το πιο γρήγορο χατ τρικ στη διοργάνωση.

Ο Σολδάδο μπορεί να αντικαταστάθηκε στο 65' (για να προφυλαχθεί επειδή είχε κάρτα), όμως, η Βαλένθια συνέχισε να σκοράρει με μεγάλη άνεση.

Στο 68' ο Πάμπλο Ερνάντες άνοιξε τον "χορό" των γκολ του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Αντούριθ τον μιμήθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τίνο Κόστα στο 81'.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ

Η Βαλένθια ήταν αλάνθαστη στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ η Γκενκ τραγική στην αμυντική της λειτουργία. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι "νυχτερίδες" να σημειώσουν μία από τις πιο μεγάλες - σε έκταση - νίκες στην ιστορία του θεσμού.

O Ρομπέρτο Σολδάδο. Έβαλε τρία γκολ μέσα σε 26 λεπτά και έφτασε τα 25 στις τελευταίες 25 αναμετρήσεις.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Οι αμυντικοί της Γκενκ. Άφησαν εκτεθειμένο τον Κέτελες και η ομάδα τους συνετρίβη.

Βαλένθια: Άλβες, Μιγκέλ, Βίκτορ Ρουίθ (46' Παρέχο), Ραμί, Ματιέ, Φεγκουλί (57' Πιάτι), Τοπάλ, Πάμπλο Ερνάντεθ, Τίνο Κόστα, Ζόνας, Σολδάδο (65' Αντούριθ).

Γκενκ: Κέτελες, βάντεν Μπόρε, Νάντσον, Χίλαντ (61' Λιμπόμπ), ντε Μπρούιν, Καμίς, Πούντιλ, Τόζερ, Μπαρντά (71' Νουανγκανγκά), Μπουφέλ, Βόσεν (46' Σαρ).

Ενδιαφέρουν...

Είναι η 2η φορά που η Βαλένθια σημειώνει επτά γκολ σε ευρωπαϊκό ματς, μετά το 3-7 επί της ΜΤΚ για το Κύπελλο Εκθέσεων, στις 2 Μαΐου του 1965.

Η Βαλένθια είναι η 1η ισπανική ομάδα που σημειώνει 7 γκολ στον θεσμό και η 10η συνολικά που σημειώνει τουλάχιστον τόσα γκολ.

Η μεγαλύτερη νίκη της Βαλένθια μέχρι σήμερα ήταν το 6-1 επί της Μπούρσασπορ στις 24 Νοεμβρίου του 2010.