Λεβερκούζεν - Τσέλσι 2-1

Τον πρώτο λόγο για πρόκριση στους "16" του Champions League απέκτησε η Λεβερκούζεν μετά την παλικαρίσια ανατροπή και νίκη επί της Τσέλσι.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ένα ωραίο και ιδιαίτερα αμφίρροπο ματς επεφύλασσαν οι δύο ομάδες, τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να προηγηθούν πριν από την ανάπαυλα. Στο 33' ο... μασκοφόρος Μίκαελ Μπάλακ έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ στο 100ό ευρωπαϊκό του παιχνίδι, αφού η κεφαλιά του κατέληξε στο δοκάρι του Τσεχ και εν συνεχεία, ο Ραμίρες απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντιντιέ Ντρογκμπά πέρασε τον Λένο, δεν μπόρεσε όμως να κάνει το 0-1 προ κενής εστίας.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Στάριτζ τροφοδότησε ωραία τον Ντρογκμπά, ο οποίος απέφυγε τον Φρίντριχ και πλάσαρε σωστά, δίνοντας το προβάδισμα στην Τσέλσι.

Η απάντηση της Λεβερκούζεν ήρθε στο 71' με τον νεοεισελθόντα Ντερντιγιόκ. Μετά από μακρινή μπαλιά, ο τελευταίος ξέφυγε από την επιτήρηση του προσωπικού του αντιπάλου, ο Σαμ πρόλαβε την έξοδο του Τσεχ και σέντραρε στον αμαρκάριστο Ελβετό, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει προ κενής εστίας.

Η σπουδαία ανατροπή της γερμανικής ομάδας επετεύχθη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από την εκτέλεση του 9ου κόρνερ της. Ο προωθημένος Φρίντριχ κέρδισε τον Άλεξ στην εναέρια μονομαχία τους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσεχ και χάρισε τη νίκη στις "ασπιρίνες".

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ

Η κίνηση του Ρόμπιν Ντουτ να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Ντερντιγιόκ. Άλλαξε τη ροή του αγώνα και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Μίκαελ Μπάλακ. Στο 100ό ευρωπαϊκό του ματς, ο έμπειρος μεσοεπιθετικός οργάνωσε με επιτυχία τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες της ομάδας του, ενώ έτρεξε 11.592 χλμ. Αν ήταν πιο τυχερός, θα είχε χριστεί σκόρερ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Άλεξ. Πέρασε ως αλλαγή στο 69' και δύο λεπτά αργότερα άφησε αμαρκάριστο τον Ντερντιγιόκ, με συνέπεια να γίνει το 1-1. Εξάλλου, νικήθηκε από τον Φρίντριχ στη φάση του δεύτερου γκολ της Μπάγερ.

Λεβερκούζεν: Λένο, Σβάαμπ (57' Σίρλε), Φρίντριχ, Τοπράκ, Κάντλετς (71' Ντερντιγιόκ), Κάστρο, Ρόλφες, Μπέντερ, Μπάλακ, Σαμ, Κίσλινγκ (83' Οστσίπκα).

Τσέλσι: Τσεχ, Μποσίνγκουα, Τέρι, Νταβίντ Λουίς (69' Άλεξ), Ιβάνοβιτς, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Μεϊρέλες (80' Μίκελ), Μάτα (66' Μαλουντά), Στάριτζ, Ντρογκμπά.