Play off: Καθάρισε ο Σαμαράς για τη Σέλτικ

Με τον Γιώργο Σαμαρά πρωταγωνιστή η Σέλτικ έβαλε τις βάσεις πρόκρισης στους ομίλους του Champions League. Θρίαμβος της Ντιναμό Κιέβου. Ολα τα ματς.

Με τον Γιώργο Σαμαρά να μοιράζει μία ασίστ και να σκοράρει, η Σέλτικ πέρασε με το εύκολο 2-0 από την έδρα της Χέλσιμποργκ και έβαλε πλώρη για τους ομίλους του Champions League. Ο Κόμονς άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και ο Ελληνας επιθετικός, ο οποίος είχε σκοράρει και τον τρίτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, διαμόρφωσε στο 75' με κεφαλιά μετά από κόρνερ το τελικό 0-2.

Στην Κοπεγχάγη, η ομώνυμη ομάδα είναι έτοιμη για τη μεγάλη έκπληξη, αφού νίκησε 1-0 τη Λιλ (η οποία στο 15' έχασε πέναλτι) και πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στη Γαλλία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σέζαρ Σαντίν στο 30ο λεπτό και στη συνέχεια φρόντισαν να διαφυλάξουν το 1-0 παρά την πίεση των "λιλουά".

Στη Γερμανία, πολλοί ήταν εκείνοι που πίστευαν ότι η Γκλάντμπαχ έχει το προβάδισμα, η Ντιναμό όμως πέρασε με το εμφαντικό 3-1 και μπορεί από τώρα να σκέφτεται το... σεντόνι. Η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε στο 13' με τον Ρινγκ, η ομάδα του Κιέβου, όμως, απάντησε με δύο γκολ στο πρώτο μέρος και ανέτρεψε τα δεδομένα. Ο Μίχαλικ στο 37ο λεπτό ισοφάρισε και λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 36' ο Γιαρμολένκο έδωσε το προβάδισμα στην ουκρανική ομάδα. Στο β' μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν για το 2-2, στο 81' όμως το αυτογκόλ του ντε Γιονγκ "σκότωσε" τις ελπίδες τους.

Το γκολ του Κάουτ στο 65ο λεπτό κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της Φενέρμπαχτσε για πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Οι Τούρκοι ηττήθηκαν στη Μόσχα από τη Σπαρτάκ, ωστόσο το 2-1 τους δίνει ελπίδες ενόψει της ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας. Ολα κρίθηκαν σε 7 λεπτά. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με τον Εμενίκε στο 59', ο Κάουτ ισοφάρισε για τη Φενέρ, αλλά οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν πολλοί, αφού στο 69' ο Κομπάροβ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Τα αποτελέσματα των πλέι οφ (πρώτοι αγώνες)