Τι έκαναν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού

Διαβάστε τι έκαναν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού από το 2ο όμιλο του Champions League στις εγχώριες διοργανώσεις τους.

Άρσεναλ - Κόβεντρι 6-1

(39' Ζιρού, 57' Τσάμπερλεϊν, 63' Αρσάβιν, 74', 90' Γουόλκοτ, 80' Μίκελ / 78' Μπολ)

Σημειώνοντας πέντε γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Άρσεναλ συνέτριψε την Κόβεντρι και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του αγγλικού League Cup. Ο Ολιβιέ Ζιρού σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των "κανονιέρηδων", ανοίγοντας το σκορ στο 39', ωστόσο έχασε πέναλτι στις αρχές του δευτέρου μέρους. Από την πλευρά του ο Αντρέι Αρσάβιν αγωνίστηκε για πρώτη φορά ως βασικός από τον περασμένο Ιανουάριο και τα πήγε περίφημα, αφού στο 57' έκανε την ασίστ για το γκολ του Τσάμπερλεϊν και έξι λεπτά αργότερα πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, πριν ο Γουόλκοτ κάνει το 4-0. Στο 78' ο Μπολ σημείωσε το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχθηκαν άλλα δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Σάλκε - Μάιντζ 3-0

(21' πέν. Φαρφάν, 81' Χόλτμπι, 89' Πούκι)

Η Σάλκε ξεπέρασε σχετικά εύκολα την ήττα από την Μπάγερν, επικρατώντας 3-0 της Μάιντζ. Η προειδοποιητική βολή δόθηκε από τον Αφελάι στο 20' και ένα λεπτό αργότερα ο Φαρφάν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι άνοιξε το σκορ. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League άγγιξε το 2-0 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, όταν το σουτ του Αφελάι κατέληξε στο δοκάρι. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ούνερσταλ απέκρουσε σωτήρια την προσπάθεια του Μπαουμγκάρτλινγκερ, ώσπου ο Χόλτμπι με κεφαλιά στο 81', έβαλε τέλος στις ελπίδες των φιλοξενούμενων. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο νεοεισελθών Πούκι στο 89ο λεπτό.

H σύνθεση της Σάλκε: Ούνερσταλ, Ουτσίντα, Κ. Παπαδόπουλος, Χέβεντες, Φουχς, Χέγκερ, Νοϊστάντερ, Φαρφάν (69' Ντράξλερ), Χόλτμπι, Αφελάι (69' Μπαρνέτα), Χούντελααρ (85' Πούκι).