Πρόκριση για Γιουνάιτεντ, πάρτι της Γαλατά και του Γιλμάζ στη Ρουμανία

Την πρόκρισή της στην επόμενη φάση εξασφάλισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά την αγχώδη νίκη της με 3-1 επί της Μπράγκα στην Πορτογαλία. Η Γαλατά κυριάρχησε στη Ρουμανία και επικράτησε 3-1 της Κλουζ για να πάρει την πρώτη νίκη της στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

Μπράγκα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3

Τα 79 πρώτα λεπτά του ματς δεν έδειχναν ότι η Γιουνάιτεντ είχε πάρει στα σοβαρά την αποστολή της. Η Μπράγκα πήρε από την αρχή τα ηνία του ματς, πίεσε στο βαθμό του δυνατού τη φημισμένη αντίπαλό της και είχε μάλιστα δοκάρι με τον Εντερ.

Η υπεροχή της ομάδας του Ζοζέ Πεσέιρο καρποφόρησε στο 49' όταν ο Αλαν ευστόχησε στο πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Κουστόδιο από τον Σμόλινγκ. Μετά την αναγκαστική διακοπή του ενός τετάρτου όμως (λόγω της πτώσης της τάσης του ρεύματος) η Γιουνάιτεντ αποφάσισε να μπει στο ματς, γι' αυτό το λόγο άλλωστε ο Σερ Αλεξ Φέργκιουσον έριξε στη μάχη και τον φαν Πέρσι.

Ο Ολλανδός στράικερ εκμεταλλεύτηκε τη λαθεμένη έξοδο του Μπέτο για να ισοφαρίσει στο 80' ενώ στο 84' η δευτεραθλήτρια Αγγλίας έφτασε στην ολοκληρωτική ανατροπή με το πέναλτι του Ρούνεϊ που κέρδισε ο ίδιος. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ερνάντεζ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων

Μπράγκα: Μπέτο, Κοέλιο, Ελντερσον (91' Ζε Λουίς), Ντουγκλάο, Αμορίμ (85' Μπαρμπόσα), Ρούμπεν Μικαέλ, Σαλίνο, Κουστόδιο, Αλαν, Βιάνα (86' Μοσορό), Εντερ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλέντσια, Σμόλινγκ, Εβανς (57' Φέρνιναντ), Εβρά, Νάνι (73' Ράφαελ), Αντερσον, Γκιγκς, Ουέλμπεκ (64' φαν Πέρσι), Ρούνεϊ, Ερνάντεζ

Κλουζ-Γαλατασαράι 1-3

Η Γαλατά μπήκε αποφασισμένη για να διορθώσει στο χορτάρι τις αγωνιστικές ανορθογραφίες που της στοίχισαν την ήττα στο παιχνίδι της Κωνσταντινούπολης. Τα κατάφερε, επέβαλλε το δικό της νόμο στη μάχη του κέντρου και προηγήθηκε νωρίς, στο 20', με την έξοχη κεφαλιά του Γιλμάζ.

Η Κλουζ δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Η είσοδος του Μπάστος στο 33' την βοήθησε σ' αυτό τον τομέα και μάλιστα από τα πόδια του συγκεκριμένου ποδοσφαιριστή ξεκίνησε και το γκολ της ισοφάρισης το οποίο πέτυχε ο Σουγκού στο 53',

Ομως, η Γαλατά ήταν αποφασισμένη. Ο Γιλμάζ την έβαλε εκ νέου μπροστά στο 61'ενώ ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε το προσωπικό κρεσέντο του στο ματς με ένα ακόμη γκολ στο 75' το οποίο προήλθε από έξοχη ατομική προσπάθεια.

Κλουζ: Φελγουέιρας, Πίντο, Σέπσι (31' Μπάστος), Πίκολο, Καντού, Κάμορα, Μουρεσάν, Γκαντεμέτσε (46' Μπιελάνοβιτς), Λουίς Αλμπέρτο, Καπετάνος (77' Βαλέντε), Σούγκου

Γαλατασαράι: Μουσλέρα, Κρις, Νουνκέου, Εμπουέ, Αλντιντοπ (91' Καγιά), Ινάν, Ριέρα, Κούρτουλους (89' Σαριόγλου), Τσολάκ, Γιλμάζ, Μπουλούτ (76' Αμραμπατ)