Τρέλανε κόσμο η Σέλτικ, καθάρισε ο Καρντόσο για την Μπενφίκα

Η Σέλτικ μπορεί να ηττήθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα της Βαρκελώνης, στο παιχνίδι της Γλασκόβης όμως, νίκησε 2-1 την Μπαρτσελόνα και έκανε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία της διοργάνωσης, μία ημέρα μετά από τα 125α γενέθλιά της. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπενφίκα επικράτησε 2-0 της Σπαρτάκ έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Όσκαρ Καρντόσο.

Σέλτικ - Μπαρτσελόνα 2-1

(21' Βανιάμα, 83' Γουάτ / 91' Μέσι)

Η Σέλτικ μπορεί να μην έχει καλή παράδοση μακριά από τη Γλασκόβη, στην έδρα της όμως, μετρούσε μόλις δύο ήττες σε 21 αναμετρήσεις στο Champions League. Αμφότερες είχαν σημειωθεί από την Μπαρτσελόνα, η οποία προσπάθησε να τις κάνει τρεις, αλλά έπεσε θύμα των δοκαριών και της καλά οργανωμένης άμυνας των γηπεδούχων. Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για τους "μπλαουγκράνα", όταν στο 21ο λεπτό ο Βανιάμα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Νιλ Λένον (με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Μάλγκριου) και έγινε ο πρώτος Κενυάτης που σκοράρει στο θεσμό. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, ωστόσο οι Μέσι και Σάντσες σημάδεψαν το δοκάρι του Φόρστερ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε όπως αναμενόταν. Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη, όμως, ο Φόρστερ και οι ηρωικοί αμυντικοί του δεν της επέτρεψαν να ισοφαρίσει. Το ρολόι σημάδευε το 83ο λεπτό όταν μετά από λάθος υπολογισμό του Τσάβι, ο Γουάτ -παρά την απειρία του- πλάσαρε ιδανικά τον Βαλδές και συνδύασε με τον καλύτερο τρόπο το ντεμπούτο του στη διοργάνωση. Παράλληλα, έγινε ο νεότερος σκόρερ του εφετινού Champions League (είναι 18 ετών και 314 ημερών). Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Βιλανόβα πίεσαν ασφυκτικά, ο Μέσι μείωσε στις καθυστερήσεις, αλλά η Σέλτικ άντεξε και πρωταγωνίστησε σε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του θεσμού.

Σέλτικ: Φόρστερ, Λούστιγκ (72' Γουάτ), Άμπροουζ, Γουίλσον, Μάθιους, Βανιάμα, Λέντλεϊ, Κόμονς, Μάλγκριου, Σαμαράς (79' Καγιάλ), Φεντόρ.

Μπαρτσελόνα: Βαλδές, Άλβες, Μαστσεράνο, Μπαρτρά (72' Πικέ), Άλμπα, Σονγκ (71' Φάμπρεγας), Τσάβι, Ινιέστα, Πέδρο, Σάντσες (66' Βίγια), Μέσι.

Μπενφίκα - Σπαρτάκ Μόσχας 2-0

(55', 69' Όσκαρ Καρντόσο)

Κυρίαρχη ήταν η Μπενφίκα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Σπαρτάκ, ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα. Ο Μελγκαρέχο δημιούργησε ουκ ολίγα προβλήματα στη δεξιά πλευρά των φιλοξενούμενων, υποχρεώνοντας τον Ουνάι Έμερι να βγάλει αλλαγή τον Κ. Κομπάροφ. Από την πλευρά της η ομάδα της Μόσχας απείλησε με αντεπιθέσεις και έχασε την καλύτερη ευκαιρία με τον Μπιλιαλετντίνοφ, ενώ ο Ρεμπρόφ επενέβη όποτε χρειάστηκε έχοντας και την τύχη στο πλευρό του. Οι πιο αξιοσημείωτες φάσεις που έγιναν μπροστά από τα καρέ του Ρεμπρόφ καταγράφηκαν στο 22ο και το 24ο λεπτό. Οι προσπάθειες των Σάλβιο και Πέρες πέρασαν ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Ρώσου τερματοφύλακα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ζόρζε Ζέσους έκανε κίνηση ματ περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Όσκαρ Καρντόσο. Ο Παραγουανός επιθετικός άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 55ο λεπτό, είχε δοκάρι στο 66ο και διπλασίασε τα τέρματά του στο 69ο με υπέροχο γυριστό στην κίνηση. Στο 79ο λεπτό, πάντως, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρεμπρόφ από το σημείο του πέναλτι (ο τελευταίος απέκρουσε, η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε). Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Παρέχα στο 76ο λεπτό.

Μπενφίκα: Αρτούρ, Αλμέιδα, Ζαρντέλ, Γκαράι, Μελγκαρέχο, Ένσο Πέρες, Μάξι Περέιρα (82' Αντρέ Γκόμες), Ροντρίγκο (55' Όσκαρ Καρντόσο), Γιον, Σάλβιο, Λίμα (74' Μπρούνο Σέσαρ).

Σπαρτάκ Μόσχας: Ρεμπρόφ, Κ. Κομπάροφ (62' Ανανίντζε), Παρέχα, Ινσαουράλδε, Μακέεφ, Καριόκα, Σέλστρεμ (71' Τζιούμπα), Χουράδο, Μπιλιαλετντίνοβ (79' Σούτσι), Ν. Κομπάροφ, Άρι.