Σε θέση ισχύος Μπάγερν και Βαλένθια

Με πέντε γκολ στο πρώτο ημίχρονο η Μπάγερν σκόρπισε τη Λιλ και στρογυλλοκάθισε στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου. Ισόβαθμή της η Βαλένθια, η οποία διπλασίσε τις νίκες της απέναντι στην ΜΠΑΤΕ.

Μπάγερν - Λιλ 6-1

(5' Σβαϊνστάιγκερ, 18', 28', 33' Πισάρο, 23'αυτ. Μπαλμόν, 66' Κρος - 57' Καλού)

Η Μπάγερν δεν είχε διάθεση για αστεία αλλά και η Λιλ δεν έκανε το ελάχιστο για να αποφύγει τη συντριβή στην "Αλιάντζ Αρίνα". Από το γκολ - φάουλ του Σβαϊνστάιγκερ στο 5' έγινε κατανοητό πως η βραδιά θα είναι πολύ δύσκολη, εφιαλτική όπως αποδείχθηκε, για τη γαλλική ομάδα. Ο Πισάρο είχε μεγάλα κέφια και κάθε φορά που η μπάλα έφτανε στην περιοχή, ανάγκαζε το Λαντρό να τη μαζέψει από τα δίχτυα του.

Στο 18', στο 28' και στο 33' ο Παραγουανός φορ ως άλλος Γκόμεζ ήταν σε καίρια θέση για να τελειώσει τις ασίστ των συμπαικτών του και η Μπάγερν, σε συνδυασμό με το αυτογκόλ του Μπαλμόν, έγινε η δεύτερη ομάδα στην ιστορία του Champions League με πέντε γκολ σ' ένα ημίχρονο - Μονακό η πρώτη το 2003.

Παρά το ευρύ 5-0 των πρώτων 45 λεπτών, οι Βαυαροί δεν έδειξαν διάθεση να κυνηγήσουν την ισοφάριση ή κατάρριψη του ρεκόρ των οκτώ γκολ που κατείχε η Λίβερπουλ σε ματς με την Μπεσίκτας. Ο Χάινκες έκανε αλλαγές για να ξεκουράσει παίκτες και μόνο αφότου ο Καλού... τόλμησε να σκοράρει, με εντυπωσιακό τρόπο, η Μπάγερν έσπευσε ν' απαντήσει με δράστη τον ορεξάτο Κρος που είχε έρθει από τον πάγκο. Μέχρι εκεί όμως προς απογοήτευση του βαυαρικού κοινού το μενού δεν είχε άλλο γκολ.

Μπάγερν: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ, Σβαϊνστάιγκερ (67' Τίμοστσουκ), Ρόμπεν, Μίλερ (61' Κρος), Ριμπερί (72' Σακίρι), Πισάρο

Λιλ: Λαντρό, Ντεμπισί, Ρόζεναλ (46' Μαβουμπά), Σετζού, Μπεριά, Μπάσα, Μπαλμόν, Πεντρετί, Παγέ (46' Ντε Μέλο), Καλού (72' Μαρτέν), Ρου

Βαλένθια - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ 4-2

(26' Ζόνας, 29'πεν. Σολδάδο, 51', 86' Φεγκουλί - 53' Μπρεσάν, 83' Μοζολέφσκι)

Η Βαλένθια δεν ήθελε να μπλέξει στα δίχτυα της επικίνδυνης ΜΠΑΤΕ και φρόντισε σε λίγα μόνο λεπτά να σκοράρει δις και να αισθανθεί πιο άνετα στο γήπεδο μετά από ένα νευρικό πρώτο 20λεπτο. Ο Ζόνας τέλειωσε ιδανικά την ασίστ του Τίνο Κόστα στο 26' και από τη στιγμή που ο Σολδάδο στο 29' ευστόχησε στο πέναλτι όλα απλοποιήθηκαν για την ισπανική ομάδα.

Η ΜΠΑΤΕ ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να ορθώσει το ανάστημά της. Ο γκολκίπερ Γουάιτα ήταν εκεί όταν χρειάστηκε και έδιωξε τους κινδύνους, με αποτέλεσμα το τρίτο γκολ των "νυχτερίδων", από τον Φεγκουλί στο 51', να ξεδιαλύνει σε μεγάλο ποσοστό την κατάσταση. Οι πρωταθλητές Λευκορωσίας μείωσαν σχεδόν άμεσα, στο 63', αλλά ο Πελεγκρίνο δεν άφησε το παιχνίδι στην τύχη του. Άλλαξε τον Ζόνας με τον Μπανέγκα, θωράκισε τη μεσαία γραμμή και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν βάσικα.

Βέβαια η κλασική χαμένη ευκαιρία του Ροντιόνοφ στο 69' και το 3-2 από τον Μοζολέφσκι στο 83', ύστερα από το τραγικό λάθος του Γκάγκο, δημιούργησαν συνθήκες ντέρμπι στο "Μεστάγια", γρήγορα όμως ο Φεγκουλί, στο 86', με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του αποκατέστησε την ισορροπία και επανέφερε τις καρδιές των Βαλενθιάνων στη θέση τους.

Βαλένθια: Γουάιτα, Σισοκό, Ραμί, Περέιρα, Κόστα, Γκάγκο, Φεγκουλί, Γουαρδάδο (88' Αλμπέλδα), Τ.Κόστα, Ζόνας (67' Μπανέγκα), Σολδάδο (79' Βαλδές)

ΜΠΑΤΕ: Γκορμπούνοφ, Πολιακόφ, Φιλιπένκο, Ράντκοφ, Μπορντάτσεφ, Λιχταρόβιτς (55' Σιβακόφ), Μπρεσάν (88' Κοντσεβόι), Χλεμπ (77' Μοζολέφσκι), Βολόντκο, Μπάγκα, Ροντιόνοφ