Προβάδισμα για Αρσεναλ και Νάπολι, κίνδυνος για Ντόρτμουντ

Η Αρσεναλ πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα του Ντόρτμουντ και με νίκη 1-0 στη Βεστφαλία έφτασε τους 9 πόντους στο γκρουπ του θανάτου. Τόσους έχει και η Νάπολι μετά τη νίκη της με 3-2 επί τη; Μαρσέιγ στο "Σαν Πάολο".

Ντόρτμουντ-Αρσεναλ 0-1

(62' Ράμσεϊ)

Αν το παιχνίδι αυτό τελείωνε στο ημίχρονο, η Αρσεναλ δεν θα είχε καταφέρει να ακουμπήσει. Βλέπετε κατά το πρώτο 45λεπτο οι παίκτες του Βενγκέρ δεν αξιώθηκαν να κάνουν τελική προσπάθεια και περιορίστηκαν μάλλον σε παθητικό ρόλο. Η Ντόρτμουντ, αντίθετα και την μπάλα είχε και ευκαιρίες έκανε.

Επειδή όμως κανένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι δεν τελειώνει στο 45' η Αρσεναλ κατάφερε να φύγει νικήτρια από τη Γερμανία. Προηγήθηκε στην πρώτη καλή ευκαιρία της στο παιχνίδι (σκόρερ με προβολή ο Ράμσεϊ) και για τα δέκα επόμενα λεπτά δημιούργησε πανικό στην άμυνα του αντιπάλου (ειρήσθω εν παρόδω δεν υπήρχε ο Χούμελς, στη θέση του έπαιξε ο Παπασταθόπουλος).

Στο τελευταίο τέταρτο η φιναλίστ του περσινού Τσάμπιονς Λιγκ ισορρόπησε και πίεσε την αγγλική άμυνα χωρίς όμως να αλλαξει κάτι δραστικά. Η Αρσεναλ κατάφερε να διαφυλάξει την πολυτιμότατη νίκη.

Ντόρτμουντ: Βαϊντενφέλερ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ, Μπέντερ (75' Χόφμαν), Ρόις (86' Σίμπερ), Μπλαζικόβσκι (74' Ομπαμεγιάνγκ), Σαχίν, Γκροσκροϊτς, Λεβαντόβσκι, Μεχιταριάν

Αρσέναλ: Σέζνι, Σανιά, Μερτεσάκερ, Κοσιενλί, Γκιμπς, Ροσίσκι (91' Ροσίτσκι), Αρτέτα, Οζίλ, Ράμσεϊ, Καθόρλα (75' Μονρεάλ), Ζιρού (90' Μπέντνερ)

Νάπολι-Μαρσέιγ 3-2

(22' Ινλέρ, 24' και 75' Ιγουαϊν- 10' Αγιού Α, 64' Τοβέν)

Δύο φορές κατάφερε να σοκάρει τη Νάπολι η Μαρσέιγ σ' αυτό το παιχνίδι, και όμως δεν πήρε κάτι από την αναμέτρηση, δείγμα του ότι οι "παρτενοπέι" είχαν τον τρόπο να αντιδράσουν.

Οι Μασσαλοί προηγήθηκαν στο 10' με την κεφαλιά του Αντρέ Αγιού αλλά η Νάπολι δεν έχασε την ψυχραιμία της. Οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ, ισοφάρισαν στο 22' με το εξαιρετικό σουτ του Ινλέρ και πήραν κεφάλι στο σκορ με το συνήθη ύποπτο Ιγουαϊν δύο λεπτά αργότερα.

Η Νάπολι όμως κατέβασε τόσο πολύ την ταχύτητα στο παιχνίδι της που άρχισε να σφυρίζεται από τον κόσμο της στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μαρσέιγ εκμεταλλεύτηκε την ιταλική χαλάρωση και ισοφάρισε με το γκολ του ταλαντούχου Τοβέν, στο 75' όμως η γαλλική άμυνα τρυπήθηκε και πάλι και ο Ιγουαϊν, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έγραψε το τελικό 3-2. Το παιχνίδι θα μπορούσε να λήξει με μεγαλύτερο σκορ αν ο Ινσίνιε σημάδευε δίχτυα και όχι το δοκάρι στο σουτ του 84'.

Νάπολι: Ρέινα, Μάτζιο, Φερνάντεθ, Αρμέρο, Αλμπιόλ, Καγεχόν, Ντζεμαϊλι (90' Μπεχράμι), Ινλερ, Ιγκουαϊν, Μέρτενς (83' Ινσίνιε), Πάντεφ (66' Χάμσικ)

Μαρσέιγ: Μανταντά, Αμπνταλάχ, Ενκούλου, Μορέλ, Ντιαβαρά, Σεϊρού, Ρομάο (83' Λεμινά), Βαλμπουενά (57' Παγέ), Α.Αγιού, Τζ. Αγιού (67' Ζινιάκ), Τοβέν