Πρόκριση για Μπαρτσελόνα, στο κόλπο κι ο Άγιαξ

Η Μπαρτσελόνα υπέταξε τη Μίλαν στο "Καμπ Νόου" με 3-1 δίχως να κοπιάσει και εξασφάλισε το "εισιτήριο" της πρόκρισης από τον 8ο όμιλο του Champions League. Το γκολ του Λάσε Σένε έδωσε τη νίκη 1-0 στον Άγιαξ επί της Σέλτικ κι έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον "Αίαντα".

Μπαρτσελόνα - Μίλαν 3-1

(30' πέν., 80' Μέσι, 40' Μπουσκέτς - 45' αυτ. Πικέ)

Η καλύτερη φετινή εμφάνιση της Μίλαν προήλθε πριν από δύο εβδομάδες απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Η ισοπαλία του Σαν Σίρο δεν ξεγέλασε τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, που παρέταξε εκ νέου μία ομάδα με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και με τον ντεφορμέ Μάριο Μπαλοτέλι στον πάγκο. Ο Ρομπίνιο που πήρε τη θέση του δεν δικαιολόγησε τον προπονητή του, αφού οι Καταλανοί δεν αισθάνθηκαν την παρουσία του Βραζιλιάνου.

Αντιθέτως, οι.... 10 "ροσονέρι" που έπαιζαν πίσω από την μπάλα αισθάνονταν διαρκώς τις κινήσεις των γηπεδούχων. Και ήταν πολλες και καλές. Με τον Νεϊμάρ πιο δραστήριο παίκτη και τους Αντρές Ινιέστα και Τσάβι να δημιουργούν διαδρόμους, ο Κριστιάν Αμπιάτι θα έπρεπε να είχε αρκετή δουλειά. Η ασυνήθιστη αδυναμία των "μπλαουγκράνα" στην τελική επιλογή, όμως, περιορίσε τις επικίνδυνες στιγμές.

Μία -κάτι σαν- ανατροπή στην περιοχή του Νεϊμάρ από τον Ινιάτζιο Αμπάτε έφερε το πρώτο γκολ του Μέσι μετά από 365 λεπτά. Ο Σέρχιο Μπουσκέτς λίγο αργότερα έδωσε διαφορά ασφαλείας στους "μπλαουγκράνα", για να έρθει ο Γεράρδ Πικέ και σε προσπάθεια του Κακά να σημειώσει αυτογκόλ με τη λήξη του 1ου ημιχρόνου.

Ο Μπαλοτέλι πέρασε στο ματς στην ανάπαυλα για τους "ροσονέρι", που είχαν μία μεγαλύτερη απειλή στο χορτάρι για τον Βίκτορ Βαλδές. Δύο καλές στιγμές επιβεβαίωσαν του λόγου το αληθές, σε μία χρονική περίοδο όπου οι Καταλανοί έκαναν συντήρηση δυνάμεων. Όταν άρχισαν να πιέζουν ξανά και να μην επιτρέπουν στους Ιταλούς να κρατούν την μπάλα, η δράση μεταφέρθηκε εξ ολοκλήρου στην περιοχή του Αμπιάτι.

Ο κεφάτος Νεϊμάρ έκανε τα πάντα εκτός από το να σκοράρει, ο Αλέξις Σάντσες δεν συνέχισε το σερί του, οπότε τον γνώριμο ρόλο του σκόρερ ανέλαβε ξανά ο Μέσι στο 80ό λεπτό, διασφαλίζοντας τη νίκη πρόκριση των Καταλανών στη φάση των 16.

Μπαρτσελόνα: Βαλδές, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Αντριάνο, Μπουσκέτς, Τσάβι (88' Σονγκ), Ινιέστα (78' Φάμπρεγας), Αλέξις, Μέσι, Νεϊμάρ (85' Πέδρο)

Μίλαν: Αμπιάτι, Αμπάτε, Σαπάτα, Μεξές, Εμάνουελσον, Πόλι (74' Μπίρσα), Μοντολίβο, Ντε Γιονγκ, Μουντάρι, Κακά (84' Μάτρι), Ρομπίνιο (46' Μπαλοτέλι)

Άγιαξ - Σέλτικ 1-0

(51' Σένε)

Τα περιθώρια του Άγιαξ είχαν στενέψει. Ο "Αίαντας" είχε μείνει στην τελευταία θέση του πίνακα της βαθμολογίας και μετά από την ήττα στη Γλασκόβη, οι βαθμοί ήταν επιτακτική ανάγκη. Μετά από 3 σερί αγωνιστικές δίχως νίκη στην Eredivisie, ο Φρανκ ντε Μπουρ επέλεξε φουλ επιθετικό σχήμα με τον Ντάλεϊ Μπλιντ στα χαφ και τον Ζιμ ντε Γιονγκ στην επίθεση. Οι Σκοτσέζοι παρατάχθηκαν με πιο συντηρητικές διαθέσεις και παραχώρησαν την πρωτοβουλία στους γηπεδούχους.

Οι πραγματικά επικίνδυνες στιγμές μπροστά στις εστίες ήταν ελάχιστες, μέχρι να έρθει το 51ο λεπτό και μία απίθανη συλλογική ενέργεια των πρωταθλητών Ολλανδίας που θύμισαν εποχές... Ρίνους Μίχελς, με τον Λάσε Σένε να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας και να ανοίγει το σκορ. Οι "Καθολικοί" προσπάθησαν να αντιδράσουν, είχαν μερικές καλές στιγμές, αλλά ο Γιάσπερ Κίλεσεν δεν νικήθηκε και το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Άγιαξ: Κίλεσεν, Φαν Ράιν, Φέλτμαν, Ντένσβιλ, Μπόιλεσεν, Κλάασεν (83' Πόουλσεν), Μπλιντ, Σερέρο (72' Φίσερ), Σένε, Ντε Γιονγκ, Σίγκθορσον (90' Φαν ντερ Χορν)

Σέλτικ: Φόρστερ, Λούστιγκ, Άμπροουζ, Φαν Ντάικ, Ισαγκίρε, Φόρεστ, Καγιάλ (77' Λέντλεϊ), Μάλγκριου, Κόμονς (81' Πούκι), Σαμαράς, Στόουκς (73' Μπούριχτερ)