Η Ντόρτμουντ πήρε το ντέρμπι του ομίλου (VIDEOS)

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αγωνίζεται σε όλον τον αγώνα, η Ντόρτμουντ επικράτησε 2-0 της Άρσεναλ στο "Ζιγκνάλ Ιντούνα Παρκ". Μοιρασιά στην Κωνσταντινούπολη, μεταξύ της Γαλατάσαραϊ και της Άντερλεχτ (1-1).

Ντόρτμουντ - Άρσεναλ 2-0

(45' Ιμόμπιλε, 48' Ομπαμεγιάνγκ)

Σκοράροντας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και την αρχή του δευτέρου, η Ντόρτμουντ επικράτησε 2-0 της Άρσεναλ, η οποία δεν είχε ηττηθεί στις τελευταίες 10 πρεμιέρες του Champions League.

Η ομάδα της Βεστφαλίας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και δίκαια έφτασε στη νίκη χάρη στα γκολ των Τσίρο Ιμόμπιλε και Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

Ντόρτμουντ: Βαϊντενφέλερ, Ντουρμ, Παπασταθόπουλος, Σούμποτιτς, Σμέλτζερ (79' Γιόγιτς), Μπέντερ, Κελ (46' Γκίντερ), Γκροσκρόιτζ, Ομπαμεγιάνγκ, Μεχιταριάν, Ιμόμπιλε (86' Ράμος).

Άρσεναλ: Στσέζνι, Μπεγερίν, Κοσιελνί, Μερτεζάκερ, Γκιμπς, Αρτέτα (77' Ποντόλσκι), Ουίλσιρ, Ράμσεϊ (62' Καθόρλα), Εζίλ (62' Τσάμπερλεϊν), Σάντσες, Γουέλμπεκ.

Γαλατάσαραϊ - Άντερλεχτ 1-1

(91' Γιλμάζ - 52' Πρατ)

Το γκολ του Μπουράκ Γιλμάζ στο 91ο λεπτό του αγώνα της Κωνσταντινούπολης έσωσε την Γαλατάσαραϊ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Άντερλεχτ.

Η βελγική ομάδα ήταν πολύ ανώτερη και χάρη στο γκολ του Ντένις Πρατ (στο 52') φάνταζε ικανή να φύγει νικήτρια από την "Τουρκ Τέλεκομ Αρένα", ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Γαλατάσαραϊ: Μουσλέρα, Τέγες (79' Τσαμντάλ), Σετζού, Καγιά, Σαρ, Μέλο, Τζεμαϊλί, Ινάν (72' Μπουλούτ), Σνάιντερ, Γιλμάζ, Πάντεβ (57' Μπρούμα).

Άντερλεχτ: Ρόεφ, Ντεσχάχτ, Νάουτινκ (23' Σουάρες), Μπεμπά, Πρατ (78' Ντέντονκερ), Ντεφούρ, Τίλεμανς, Ναχάρ, Ατσεαμπόνγκ, Κοντέ, Μίτροβιτς (66' Κλιέσταν).