AEK-Λιλ 1-0

Το πανέμορφο γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλου στο 74ο λεπτό όχι μόνο χάρισε στην ΑΕΚ την πρώτη νίκη της στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά από 22 παιχνίδια, αλλά την διατήρησε ζωντανή στην υπόθεση-πρόκριση. Παράλληλα, το 1-0 επί της Λιλ ήρθε να περισώσει το γόητρο του ελληνικού ποδοσφαίρου στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Υπομονή, ουσία και τύχη τα στοιχεία που έφεραν την επιτυχία, με 10 παίκτες από το 22ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μετά από αποβολή του Ταυλαρίδη.

AEK-Λιλ 1-0

Το πανέμορφο γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλου στο 74ο λεπτό όχι μόνο χάρισε στην ΑΕΚ την πρώτη νίκη της στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά από 22 παιχνίδια, αλλά διατήρησε ζωντανούς τους "κιτρινόμαυρους" στην υπόθεση-πρόκριση. Παράλληλα, το 1-0 επί της Λιλ ήρθε να περισώσει το γόητρο του ελληνικού ποδοσφαίρου στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Με 10 παίκτες από το 22' οι φιλοξενούμενοι μετά από αποβολή του Ταυλαρίδη.

Ένα ήταν το μεγάλο ερώτημα πριν τη σέντρα της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ. Δεν αναφερόμαστε στο αν η ΑΕΚ θα καταφέρει να πάρει την πρώτη της νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά ποιος θα καλύψει την δεξιά πλευρά της άμυνας και ποιος θα είναι αυτός που θα μαρκάρει τον Κεϊτά. Η απάντηση στο ερώτημα ήρθε με την χρησιμοποίηση του Μόρα στα δεξιά και του Γεωργέα αριστερά πάνω στον φορμαρισμένο και άκρως επικίνδυνο παίκτη της Λιλ.

Εχουμε δει και καλύτερη ΑΕΚ. Η εικόνα των «κιτρινόμαυρων» κόντρα στη Λιλ δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, ωστόσο αυτή τη φορά ήρθε η νίκη. Η μεγάλη διαφορά των «κιτρινόμαυρων» σε σχέση με άλλους αγώνες που έπαιξαν καλά ήταν η τύχη. Η ομάδα του Λορένθο Φερέρ είχε τύχη, εκτός της ουσίας που είναι το γκολ και κατ’επέκταση η νίκη.

Αυτό, όμως, δεν άλλαξε διόλου αυτό που περιμέναμε. Ο επιθετικός από την Ακτή Ελεφαντοστού ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης των Γάλλων, ήταν αυτός που δημιουργούσε διαρκώς προβλήματα στους «κιτρινόμαυρους» με τους γηπεδούχους να ψάχνουν τον τρόπο αντιμετώπισής του.

Στα πρώτα 45 λεπτά η ΑΕΚ πίεσε, προσπάθησε να παίξει οργανωμένα, αλλά στερούταν ουσίας. Και η ουσία -εκτός από το γκολ- είναι η δημιουργία φάσεων για να έρθει το γκολ. Ακόμα και όταν ο Στάθης Ταυλαρίδης άφησε τη Λιλ με 10 παίκτες στο 22ο λεπτό, η Ενωση δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα. Αντίθετα, οι Γάλλοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες για να παραβιάσουν την εστία του Σορεντίνο.

Η Εικόνα της Αναμέτρησης

13ο λεπτό: Σουτ του Εμερσον από καλή θέση, η μπάλα απελπιστικά άουτ.

16ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τη Λιλ με τον Μακούν να πιάνει τη κεφαλιά ύστερα από κόρνερ και τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

22ο λεπτό: Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Ταυλαρίδη. Η Λιλ μένει με 10 παίκτες.

30ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τη Λιλ. Ο Μποντμέρ σούταρε δυνατά και ο Σορεντίνο απέκρουσε με δυσκολία.

55ο λεπτό: Κολύ καλό σουτ του Χετεμάι από δεξιά, η μπάλα άουτ.

68o λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τη Λιλ. Ο φοβερός και τρομερός Κεϊτά πέρασε με εκπληκτική ντρίμπλα τον Μόρα, αλλά το πλασέ που επιχείρησε απέναντι από τον Σορεντίνο πέρασε έξω.

74ο λεπτό: Γκολ για την ΑΕΚ! Πανέμορφο μακρινό σουτ του Λυμπερόπουλου και η μπάλα στα δίχτυα της Λιλ.

82ο λεπτό: Με εξαιρετική ενέργεια ο Γιουλά "αδειάζει" την άμυνα της ΑΕΚ, κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα κοντράρει σε σώματα και απομακρύνεται.

Στο δεύτερο μέρος ο Λορένθο Φερέρ διαπίστωσε την μέτρια εικόνα του Εμερσον και τον αντικατέστησε με τον Καπετάνο. Εστω κι αν χρειάστηκε 1 λεπτό για να μπει ο νεαρός επιθετικός. Βλέπετε, ο Βραζιλιάνος βγήκε από τον αγώνα, αλλά ο διαιτητής… ξέχασε να κάνει νόημα για να μπει ο Καπετάνος με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να παίξει έστω και για λίγο με 10 παίκτες. Το θέμα είναι ότι με την είσοδο του Καπετάνου και λίγο αργότερα με του Μαντούκα, η ΑΕΚ βρήκε την ουσία που δεν είχε στα προηγούμενα λεπτά της αναμέτρησης. Με τη βοήθεια του κόσμου, αλλά και του πάγκου, αφού ο Λορένθο Φερέρ έκανε τις κινήσεις εκείνες που έφεραν την βελτίωση της εικόνας, η Ενωση πίεσε τη Λιλ, ανέβηκε και κατάφερε όχι μόνο να απειλήσει την αντίπαλη εστία, αλλά και να πετύχει το υπερπολύτιμο γκολ.

Ένα εκπληκτικό σουτ του Λυμπερόπουλου στο 74ο λεπτό έβαλε τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος και έδωσε το έναυσμα για να αρχίσει το «γλέντι» στις εξέδρες του ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ ήταν πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση αν και για λίγα λεπτά χρειάστηκαν οι… καρδιολόγοι, αφού η -σύντομη- οπισθοχώρηση έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του Κλοντ Πιελ να κυνηγήσει το γκολ της ισοφάρισης.

Ο Κεϊτά και ο Γιουλά λίγο έλειψε να γίνουν ο μοιραίοι παίκτες για την ΑΕΚ, αλλά τα πράγματα αυτή τη φορά έδειχναν ότι θα έχουμε ευτυχή κατάληξη. Η τύχη δεν γύρισε την πλάτη στους «κιτρινόμαρους», οι οποίοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 94ο λεπτό και πήραν τους τρεις βαθμούς που τους διατηρούν στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Διαιτητής: Στίβεν Μπένετ