Βαλένθια-Ολυμπιακός 2-0

Για ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι στο Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα, 2-0 από τη Βαλένθια, αλλά ο αντικειμενικός στόχος παραμένει ζωντανός. Με νίκη κόντρα στη Σαχτάρ στις 05/12 στο γήπεδο Καραϊσκάκη, οι "ερυθρόλευκοι" εξασφαλίζουν την έξοδο στο κύπελλο UEFA. Ενα γκολ στο τέλος του πρώτου μέρους και ένα στην αρχή του δεύτερου, έκριναν το παιχνίδι στο "Μεστάγια". Καλός για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε φοβισμένα στον αγωνιστικό χώρο του «Μεστάγια», είχε τις ευκαιρίες να πετύχει ένα γκολ κόντρα σε μία «άνευρη» Βαλένθια, αλλά οι παίκτες του Τροντ Σόλιντ οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με σκυμμένο το κεφάλι μετά από ένα γκολ του Ανγκούλο, στο χειρότερο χρονικό σημείο. Με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Αυτή δεν ήταν η μοναδική αδικία ενός πολύ καλού Ολυμπιακού, αφού στο 16ο λεπτό ο Σόλιντ αναγκάστηκε να προχωρήσει στην πρώτη του αλλαγή. Ο Μιχάλης Κωνσταντίνου στραβοπάτησε σε μία εναέρια μονομαχία με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και να περάσει εκτός αγώνα, δίνοντας τη θέση του στον Μίλος Μάριτς.

Η Εικόνα της Αναμέτρησης:

3ο λεπτό: Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Ριβάλντο έξω από την περιοχή, εντυπωσιακή επέμβαση του Κανιθάρες.

23ο λεπτό: Νέα εξαιρετική επέμβαση του Κανιθάρες σε φάουλ του Μάριτς.

28ο λεπτό: Πρώτη ευκαιρία για τη Βαλένθια. Κεφαλιά-πάσα του Μοριέντες στον Σίλβα, ο οποίος πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Νικοπολίδης διώχνει με δυσκολία.

42ο λεπτό: Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο, η μπάλα λίγο άουτ.

45ο λεπτό: Γκολ για τη Βαλένθια! Ωραία κίνηση του Ανγκούλο μέσα στην περιοχή, κάνει το σουτ και η μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη.

46o λεπτό: Γκολ για τη Βαλένθια! Σέντρα του Σίλβα, καρφωτή κεφαλιά του Μοριέντες και η Βαλένθια στο πρώτο λεπτό της επανάληψης προηγείται με 2-0.

49ο λεπτό: Ωραία ενέργεια του Χοακίν, ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά ο Ζεβλάκοφ έδιωξε την μπάλα προτού περάσει τη γραμμή.

55ο λεπτό: Καλό σουτ του Ριβάλντο, η μπάλα ψηλά άουτ.

56ο λεπτό: Ο Σίλβα μπαίνει στην περιοχή και κάνει του σουτ, με τον Νικοπολίδη να μπλοκάρει.

77ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τη Βαλένθια. Ο Χοακίν εκτέλεσε έξυπνα φάουλ από μακρινή απόσταση και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

83ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο, ο Κανιθάρες διώχνει σε κόρνερ.

85ο λεπτό: Κεφαλιά του Μπόρχα, ο Χοακίν διώχνει πάνω στη γραμμή.

Για να φτάσουμε σε αυτό το άδικο 1-0 που σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσώπευε την εικόνα του ματς, είδαμε έναν ώριμο Ολυμπιακό που ήξερε τι ζητούσε στο γήπεδο, είδαμε δύο ωραία σουτ του Ριβάλντο και μόλις μία ευκαιρία για την Βαλένθια σε κεφαλιά του Σίλβα από πλεονεκτική θέση. Η δεύτερη και μοιραία ευκαιρία για τις «νυχτερίδες» ήρθε στο 45ο λεπτό όταν ο Ανγκούλο ελίχθηκε ωραία στην περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη.

Η επανάληψη άρχισε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Με γκολ για την Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι έπιασαν στον ύπνο τους Πειραιώτες, με τον Μοριέντες να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με κοντινή κεφαλιά, στο 46ο λεπτό.

Κάπου εκεί ο επίλογος του αγώνα άρχισε να γράφεται. Η Βαλένθια με περισσότερη αυτοπεποίθηση πλέον έφτανε με ευκολία στα αντίπαλα καρέ δημιουργώντας τόσες ευκαιρίες όσες δεν δημιούργησε στα προηγούμενα λεπτά (είχε και δοκάρι με τον Χοακίν), ενώ ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να συνέλθει από το αναπάντεχο 2-0 και έψαχνε τρόπους να επανέλθει στο παιχνίδι.

Οι απέλπιδες προσπάθειες των φιλοξενούμενων να μειώσουν το σκορ συνέθεσαν την εικόνα του αγώνα στα τελευταία λεπτά, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή που βρήκε τον Ολυμπιακό να σκέφτεται από τώρα τον αγώνα με τη Σαχτάρ, στον οποίο παίζεται η τρίτη θέση του ομίλου που οδηγεί στο κύπελλο UEFA.

Διαιτητής: Λοράν Ντιαμέλ (Γαλλία)