Άρσεναλ - Μπαρτσελόνα 0-2

Σκορ πρόκρισης για την Μπαρτσελόνα στο Λονδίνο. Ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε δις και οι πρωταθλητές Ευρώπης έφυγαν με το 2-0 από την έδρα της Άρσεναλ που δεν άντεξε μετά το 70'.

Άρσεναλ Μπαρτσελόνα Μέσι γκολ

Μπαρτσελόνα παρούσης δεν υπήρχε αμφιβολία ποια εκ των δύο ομάδων είχε πρωτοβουλία. Η Άρσεναλ έπαιξε πίσω από την μπάλα και περίμενε στωικά τους "μπλαουγκράνα", οι οποίοι παρά το 71% κατοχή κατά το πρώτο ημίχρονο "καθαρή" ευκαιρία έφτιαξαν μονάχα στις καθυστερήσεις, όταν ο Λιονέλ Μέσι γύρισε υπέροχα και ο Σουάρες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι "κανονιέρηδες" αμύνονταν με σχέδιο, δεν διέλαθαν αυτού, πίεζαν και έτρεχαν. Χαμηλά έκοβε ο Ράμσεϊ και ψηλά ο Μερτεζάκερ, καταφέρνοντας όλοι μαζί ν' ανταποκρίνονται αξιοπρεπώς σ' ένα στιλ παιχνιδιού που δεν έχουν μάθει να υπηρετούν. Αν μάλιστα ο Τσάμπερλέιν έκανε καλύτερο τελείωμα στο 22', θα είχαν και γκολ.

Η σπουδαία επέμβαση του Τσεχ στο 49', στο τετ α τετ με τον Νεϊμάρ που ξόδεψε τη "μαγική" κάθετη του Ινιέστα, χάρισε αυτοπεποίθηση στους Λονδρέζους, οι οποίοι στην κεφαλιά του Ζιρού στο 60' απώλεσαν δεύτερη ευκαιρία να σκοράρουν (επέμβαση Τερ Στέγκεν στη γωνία).

Το πρόβλημα για τους "κανονιέρηδες" προέκυψε όταν... παραπήραν θάρρος και άρχισαν ν' ανοίγονται. Ναι μεν κράτησαν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους, αλλά ανεβαίνοντας άφησαν να ξεδιπλωθεί η "φαρμακερή" αντεπίθεση του 71'. Με τέσσερις μπαλιές ο Μέσι βρέθηκε σε θέση βολής και όλα πήραν το δρόμο τους. Ο Αργεντινός δεν λάθεψε όπως ο Ουρουγουανός ή ο Βραζιλιάνος νωρίτερα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα που απέναντί του δεν είχε δεχθεί γκολ.

Όταν η Άρσεναλ ξαναμαζεύτηκε πίσω, το κακό γι' αυτήν είχε ήδη γίνει. Απογοήτευση πλημμύρισε τους γηπεδούχους σε κάθε προσπάθειά τους, το δοκάρι τους γλίτωσε στο 78' (πλασέ του Σουάρες), στο 83' ωστόσο ο Μέσι κέρδισε (από τον Φλαμινί στην πρώτη εμπλοκή του στο ματς μετά την είσοδό του) και εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι. Ο Τσεχ πάντως απέτρεψε το 3-0 στην κεφαλιά του Νεϊμάρ στο 91' και γλίτωσε την ομάδα του από μια βαρύτερη ήττα.

Ο Λιονέλ Μέσι δεν είχε σκοράρει ποτέ σε εστία που υπερασπιζόταν ο Πετρ Τσεχ. Το έκανε δύο φορές και το... απωθημένο αποτελεί παρελθόν. Έφτιαξε επίσης δύο φάσεις για τους συμπαίκτες του.

Καλός... αμυντικά, στήριξε τον Μονρεάλ με τάκλινγκ και κλεψίματα. Επιθετικά όμως ο Αλέξις Σάντσες δεν φάνηκε όσο απαιτούσε ένα τέτοιο ματς. Ήξερε τους πρώην συμπαίκτες του και όφειλε να είναι πιο ενεργητικός για να βοηθήσει Εζίλ και Ζιρού που πάλευαν στο χορτάρι.

Παραδεισένιος τόπος η Αγγλία για την Μπαρτσελόνα. Είναι η τρίτη σερί σεζόν που... προκρίνεται στα προημιτελικά από το πρώτο ματς, χωρίς μάλιστα να λάμψει με την απόδοσή της. Η Άρσεναλ δεν φημίζεται για τις αμυντικές αρετές της και το reactive παιχνίδι της, έπαιξε τακτικά, αλλά εκτέθηκε όταν άρχισε να πιστεύει ότι θα πάρει το παιχνίδι. Στο φινάλε μάλιστα γλίτωσε από βαρύτερη ήττα.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν (82' Φλαμινί), Ράμσεϊ, Οξλέιντ-Τσαμπερλέιν (50' Γουόλκοτ), Εζίλ, Σάντσες, Ζιρού (72' Γουέλμπεκ)

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Μπούσκετς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες

Το LIVE του αγώνα

21:00
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε περίπου 45 λεπτά έχουμε σέντρα στο σπουδαίο παιχνίδι για τους "16" της διοργάνωσης.
21:11
Αυτές είναι εφευρέσεις κυρίες και κύριοι. Να έχεις ένα τέτοιο στο σπίτι την ώρα του αγώνα.

Credit: ViralHog

Posted by Viral Thread on Tuesday, 23 February 2016
21:15
Το άγαλμα του Τιερί Ανρί έξω από το γήπεδο. Ο Γάλλος άσος αγωνίστηκε τόσο στην Μπαρτσελόνα όσο και την Άρσεναλ.
21:18
Ας δούμε ορισμένα από τα καλύτερα γκολ της Μπαρτσελόνα τη φετινή περίοδο.
21:22
Ας δούμε μερικά και της Άρσεναλ
21:27
Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα βγήκαν για ζέσταμα
21:29
Η Άρσεναλ μετρά πέντε σερί αποκλεισμούς στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ. Λέτε να σπάσει η κατάρα απέναντι στην Μπαρτσελόνα;
21:31
Κορυφαίο βίντεο για την... "προϊστορία" του Τσεχ με αντίπαλο τον Μέσι (και όχι μόνο).
21:36
Δέκα λεπτά ακόμα για την έναρξη του αγώνα. Δείτε ξανά τις συνθέσεις. Να σημειώσουμε πως οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμα τους.
21:37
Ο Αρσέν Βενγκέρ δεν μπορεί να υπολογίζει στους: Αρτέτα, Καθόρλα, Γκαμπριέλ Παουλίστα, Γουίλσιρ και Ροσίτσκι.
21:38
Από την άλλη πλευρά ο Λουίς Ενρίκε δεν έχει στην διάθεσή του τον τραυματία Ραφίνια και τον τιμωρημένο Αρντά Τουράν.
21:41
Ο Τιερί Ανρί δίνει τις συμβουλές του στον Μέσι. Όχι πως χρειάζεται... οδηγίες ο Αργεντινός.
21:43
Ο ύμνος ακούγεται από τα μεγάφωνα του "Emirates Stadium". Όλα έτοιμα για τη σέντρα!
21:45
Η σπουδαία αναμέτρηση ξεκινά
21:48

3'

Σε θέση οφσάιντ καταλογίζεται ο Σουάρες
21:51

6'

Δυνατό φάουλ του Μονρεάλ στον Ράκιτιτς και κίτρινη κάρτα στον Ισπανό
21:53

7'

Ωραία επιθετική προσπάθεια από την Άρσεναλ, το πλασέ του Ράμσεϊ δεν είναι τόσο καλό και απομακρύνεται
22:00
Η Μπαρτσελόνα ελέγχει αυτή τη στιγμή τον αγώνα, έχοντας ξεκάθαρα την κατοχή της μπάλας.
22:03
Βέβαια, οι "μπλαουγκράνα" δεν απειλούν, αφού ανακόπτονται όποτε πλησιάζουν την περιοχή της Άρσεναλ.
22:08

22'

Τεράστια ευκαιρία για την Άρσεναλ! Ο Εζίλ γυρίζει την μπάλα, που μετά την απομάκρυνση των αμυντικών, φτάνει στον Οξλέιντ-Τσάμπερλεν, αλλά το πλασέ του είναι αδύναμο και καταλήγει κατευθείαν στην αγκαλιά του Τερ Στέγκεν.
22:10

25'

Απομακρύνει σε κόρνερ ο Πικέ σε μία ακόμη επικίνδυνη αντεπίθεση των Άγγλων
22:15
Δυνατά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν στα τελευταία λεπτά. Αφυπνίζεται και ο κόσμος στο "Emirates"...
22:16

31'

Ωραία κίνηση από τον Νεϊμάρ, που σεντράρει, ο Μέσι πηδάει για την κεφαλιά, αλλά δεν βρίσκει γεμάτα την μπάλα, που φεύγει ψηλά.
22:19
Ελάχιστα ωραία πράγματα έχει να μας προσφέρει το πρώτο ημίχρονο μέχρι στιγμής
22:20

35'

Εξαιρετική κίνηση από τον Μέσι, που κερδίζει το φάουλ από τον Κονσιελνί, ακριβώς στο ημικύκλιο της περιοχής. Ευκαιρία να απειλήσουν οι Καταλανοί.
22:21

36'

Πολύ κακή εκτέλεση από τον Μέσι, που σημαδεύει το τείχος. Ίσως να έψαχνε και κάποια "πονηρή" πάσα.
22:22

37'

Στο έδαφος οι Ινιέστα και Οξλέιντ-Τσάμπερλεν, μετά από μια σύγκρουση σε αντεπίθεση της Άρσεναλ.
22:22
Όλα καλά και για τους δύο, που συνεχίζουν κανονικά.
22:25
Μεγάλη ένταση στον αγώνα εδώ και λίγα λεπτά. Φάσεις δεν βλέπουμε βέβαια μπροστά από τις δύο εστίες.
22:26

41'

Ωραία ενέργεια του Νεϊμάρ, που πασάρει στον Ράκιτιτς, ο οποίος καθυστερεί και δίνει τελικά στον Μέσι. Το σουτ του Αργεντίνου κοντράρει και καταλήγει κόρνερ, που όμως περνά ανεκμετάλλευτο.
22:28
Πιθανότατα να μην δούμε στο δεύτερο ημίχρονο τον Οξλέιντ-Τσάμπερλεν, που φαίνεται να πονά ακόμα από την προηγούμενη σύγκρουση με τον Ινιέστα.
22:33

45'+1

Η Μπαρτσελόνα κράτησε την καλύτερή της ευκαιρία για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Σέντρα του Μπουσκέτς, γύρισμα από το δεύτερο δοκάρι του Ντάνι Άλβες, ο Σουάρες πηδά μόνος του για την κεφαλιά απέναντι από τον Τσεχ, αλλά η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσέχου.
22:33
Ολοκληρώνεται το πρώτο μέρος, χωρίς σκορ για τις δύο ομάδες.
22:46
Οι δύο ομάδες βγαίνουν ξανά στον αγωνιστικό χώρο.
22:47
Ξεκίνημα στο δεύτερο 45λεπτο
22:51

49'

Υπέροχη κάθετη πάσα του Ινιέστα στον Νεϊμάρ, ο οποίος βγαίνει απέναντι από τον Τσεχ και στέλνει την μπάλα πάνω του!
22:52

50'

Τελικά ο Οξλέιντ-Τσάμπερλεν όντως δεν μπορεί να συνεχίσει. Αντικαθίσταται από τον Θίο Γουόλκοτ.
22:53
Πιέζει ασφυκτικά πλέον η Μπαρτσελόνα.
22:56
Φανταστικό τάκλιν του Μπεγερίν στον Νεϊμάρ, που απειλούσε από αριστερά.
22:57
Είναι θέμα χρόνου να βάλει γκολ η Μπαρτσελόνα, με όλα αυτά τα λάθη που κάνει η Άρσεναλ στο χώρο του κέντρου. Ευτυχώς ο Μερτεζάκερ απομάκρυνε σωστά τώρα.
23:02

60'

Μετά από ώρα, μεγάλη ευκαιρία για την Άρσεναλ. Σεντράρει από αριστερά ο Εζίλ, ο Ζιρού παίρνει την κεφαλιά (τραβώντας και λίγο τον Μαστσεράνο), αλλά ο Τερ Στέγκεν αποκρούει εντυπωσιακά και δύσκολα στη δεξιά του γωνία!
23:03

62'

Ο Μέσι κάνει ντρίμπλες από δεξιά, αλλά τον ανακόπτει ο Μονρεάλ
23:04

62'

Ο Ζιρού κόβει τώρα τον Μέσι και διώχνει σε κόρνερ
23:07

65'

Φάση διαρκείας στην περιοχή της Μπαρτσελόνα. Ο Αλέξις σουτάρει πάνω στο σώμα του Ινιέστα, ενώ εν συνεχεία γίνεται ένα πολύ άστοχο σουτ, που καταλήγει άουτ.
23:08

66'

Διαγώνιο σουτ του Σουάρες, ο Νεϊμάρ δεν προλαβαίνει να βάλει το πόδι του και να σπρώξει στα δίχτυα την μπάλα, που φεύγει άουτ.
23:10
70%-30% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Μπαρτσελόνα!
23:12
Η Άρσεναλ έχει ξυπνήσει εδώ και λίγα λεπτά, κερδίζοντας σχεδόν όλες τις μονομαχίες.
23:14

71'

ΓΚΟΛ! Φανταστική αντεπίθεση από την Μπαρτσελόνα. Η απόλυτη συνεργασία από τους MSN! Ο Σουάρες πετάει την μπάλα στο χώρο για τον Νεϊμάρ, ο οποίος βλέπει εξαιρετικά τον Μέσι και τον βγάζει απέναντι από τον Τσεχ και φυσικά ο Αργεντίνος δεν αστοχεί. 0-1 για την Μπαρτσελόνα!
23:14

72'

Ο Γουέλμπεκ στη θέση του Ζιρού
23:21

78'

Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα! Ο Μέσι πασάρει για τον Νεϊμάρ, που δεν καταφέρνει να σουτάρει, αλλά η μπάλα καταλήγει στον Σουάρες, ο οποίος μόνος του απέναντι από τον Τσεχ σημαδεύει το δοκάρι.
23:22

79'

Κεφαλιά πάσα του Γουέλμπεκ για τον Ράμσεϊ, που δεν προλαβαίνει οριακά να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με αποτέλεσμα να απομακρύνει δύσκολα ο Τερ Στέγκεν.
23:24

82'

Τελευταία αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Φλαμινί στη θέση του Κοκλέν.
23:25

83'

Πέναλτι για την Μπαρτσελόνα. Λάθος διώξιμο του Μερτεζάκερ, ο Μέσι παίρνει την μπάλα και τον γκρεμίζει ο Φλαμινί.
23:26

83'

ΓΚΟΛ! Ο Μέσι νικάει τον Τσεχ στο πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά του γωνία.
23:29
Βρισιές μεταξύ Εζίλ και Ντάνι Άλβες μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα του Γερμανού στον Βραζιλιάνο.
23:32
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος στο ματς
23:33

90'+1

Μία ακόμα... καλοφτιαγμένη επίθεση για την Μπάρτσα, που καταλήγει με αμαρκάριστη κεφαλιά του Νεϊμάρ και τον Τσεχ να απομακρύνει σε κόρνερ.
23:35
Φινάλε στο "Emirates"!
23:36
Η Μπαρτσελόνα ουσιαστικά εξασφαλίζει από σήμερα την πρόκριση στους "8" του Champions League, σε ένα ματς όπου ήταν σαφώς ανώτερη και άξιζε τη νίκη.
23:37
Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Ραντεβού και πάλι αύριο, με τις δύο τελευταίες αναμετρήσεις για τους πρώτους αγώνες των "16". Καλή σας νύχτα!