Η Γκλάντμπαχ έβαλε δύσκολα στη Γιουβέντους, "λύτρωση" στις καθυστερήσεις για Σίτι

Η Γιουβέντους δεν κατάφερε να βρει γκολ απέναντι στην "μαχητική" Γκλάντμπαχ με το 0-0 να μένει μέχρι το φινάλε και τους Γερμανούς να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο. Με γκολ στις καθυστερήσεις ο Ντε Μπρούινε "λύτρωσε" τη Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Σεβίλλη, δίνοντας τη νίκη με 2-1.

TURIN, ITALY - OCTOBER 21:  Mario Mandzukic (C) of Juventus competes for the ball with Alvaro Dominguez (R) and Granit Xhaka (L) of VfL Borussia Monchengladbach during the UEFA Champions League group stage match between Juventus and VfL Borussia Moenchengladbach at Juventus Arena on October 21, 2015 in Turin, Italy.  (Photo by Marco Luzzani/Getty Images)
TURIN, ITALY - OCTOBER 21: Mario Mandzukic (C) of Juventus competes for the ball with Alvaro Dominguez (R) and Granit Xhaka (L) of VfL Borussia Monchengladbach during the UEFA Champions League group stage match between Juventus and VfL Borussia Moenchengladbach at Juventus Arena on October 21, 2015 in Turin, Italy. (Photo by Marco Luzzani/Getty Images) GETTY IMAGES

Γιουβέντους - Γκλάντμπαχ 0-0

Το ματς έμεινε στην ισοπαλία γιατί... η Γκλάντμπαχ έπαιξε πανέξυπνα στο Τορίνο και έβαλε δύσκολα στους Ιταλούς. Το πολύ καλό μαρκάρισμα πάνω στον Πογκμπά "βραχυκύκλωσε" τη Γιουβέντους που δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις. Απείλησε κυρίως με στημένα, όμως όποτε χρειάστηκε ο τερματοφύλακας Ζόμερ φώναξε παρών. Οι Γερμανοί πήραν τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο και διατηρούν τις ελπίδες τους για πρόκριση. Από την άλλη η Γιουβέντους μπορεί να μην πήρε τη νίκη, όμως παραμένει πρώτη πάνω από την Μάντσεστερ Σίτι.

Γιουβέντους:Μπουφόν, Κιελίνι, Σάντρο, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κεντίρα, Μαρκίσιο, Πογκμπά, Μοράτα, Κουαδράδο (60' Περέιρα), Μάντζουκιτς (70' Τζάτζα)

Γκλάντμπαχ:Ζόμερ, Κρίστενσεν, Ντομίνγκες, Βέντ, Τζόνσον, Κορμπ, Νταχούντ, Στιντλ, Τραορέ, Χάκα, Ράφαελ (74' Αζάρ)

Μάντσεστερ Σίτι - Σεβίλλη 2-1

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε γιατί... ήταν καλύτερη στο γήπεδο σε όλο το ματς και στο τέλος αποδόθηκε δικαιοσύνη. Η Σεβίλλη στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο μέρος και μάλιστα άνοιξε το σκορ με τον Κονοπλιάνκα στο 30' μετά από έξοχη ομαδική προσπάθεια.

Η Σίτι απάντησε σχετικά γρήγορα. Στο 36' ο Μπονί σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Ραμί και κατέληξε στα δίχτυα. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Το γκολ θα μπορούσε να έρθει νωρίτερα, όμως κάλλιο αργά παρά ποτέ. Έτσι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ντε Μπρούινε μπήκε στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ρίκο "λυτρώνοντας" τους Άγγλους.

Μάντσεστερ Σίτι:Χαρτ, Σανιά, Σαμπαλέτα (60' Κολάροφ), Μανγκαλά, Οταμέντι, Στέρλινγκ, Νάβας, Ντε Μπρούινε, Φερναντίνιο, Τουρέ, Μπονί (76' Φερνάντο)

Σεβίλλη:Ρίκο, Τρεμουλινάς, Ραμί, Κολοτζιέτζακ, Κόκε, Κρισόβιακ, Ιμπόρα, Μπανέγκα (66' Κρον-Ντέλι), Βιτόλο, Κονοπλιάνκα, Γκαμερό