Δύσκολη νίκη της Νάπολι επί της Ντόρτμουντ, επαγγελματίας η Άρσεναλ στη Μασσαλία

Εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η Ντόρτμουντ αγωνίστηκε με 10 παίκτες για ένα ημίχρονο, η Νάπολι νίκησε για πρώτη φορά μία γερμανική ομάδα (2-1) μετά από 24 ολόκληρα χρόνια. Με το ίδιο σκορ επικράτησε η Άρσεναλ της Μαρσέιγ στο "Βελοντρόμ", συνεχίζοντας μία πολύ καλή παράδοση επί γαλλικού εδάφους.

Νάπολι - Ντόρτμουντ 2-1

(29' Ιγκουαΐν, 67' Ινσίνιε / 87' αυτ. Σούνιγκα)

Η Νάπολι μπήκε φορτσάτη στην αναμέτρηση, ενώ στα πρώτα λεπτά δεν έλειψαν οι δυνατές μονομαχίες. Αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο μόνο ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν βρήκε το στόχο. Το νέο αστέρι των "παρτενοπέι" εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Καμίλο Σούνιγκα από τα αριστερά στο 29ο λεπτό και με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ρόμαν Βάιντενφελερ.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο βροχερό "Σαν Πάολο" ήταν εφιαλτικό για την Ντόρτμουντ, αφού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων τραυματίστηκε ο Ματς Χούμελς και αποβλήθηκε ο Βάιντενφελερ επειδή έκανε "χέρι" εκτός μεγάλης περιοχής. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, πάντως, η φιναλίστ του περυσινού Champions League κοίταξε στα μάτια τους γηπεδούχους και παρά το γκολ του Λορέντσο Ινσίνιε (στο 67' με απευθείας εκτέλεση φάουλ), είχε δοκάρι και μείωσε στο 87' με αυτογκόλ του Σούνιγκα. Εν τέλει, πάντως, έμεινε με τις εντυπώσεις...

Νάπολι: Ρέινα, Μπρίτος, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Καγιεχόν, Χάμσικ (92' Μέστο), Σούνιγκα, Μπεχράμι, Ινλέρ, Ιγκουαΐν (78' Πάντεφ), Ινσίνιε (73' Μέρτενς).

Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ (45+3' Λάνγκερακ), Σούμποτιτς, Χούμελς (45+1' Ομπαμεγιάνγκ), Σμέλτσερ, Μπέντερ, Ρόις, Μπλαστσικόφσκι, Σαχίν, Γκρόσκροϊτς, Λεβαντόβσκι, Μκιταριάν (76' Χόφμαν).

MARSEILLE, FRANCE - SEPTEMBER 18:  Aaron Ramsey of Arsenalcelebrates his goal during the UEFA Champions League group F match between Olympique de Marseille and Arsenal at Stade Velodrome on September 18, 2013 in Marseille, France.  (Photo by Jamie McDonald/Getty Images)
MARSEILLE, FRANCE - SEPTEMBER 18: Aaron Ramsey of Arsenalcelebrates his goal during the UEFA Champions League group F match between Olympique de Marseille and Arsenal at Stade Velodrome on September 18, 2013 in Marseille, France. (Photo by Jamie McDonald/Getty Images) GETTY IMAGES

Μαρσέιγ - Άρσεναλ 1-2

(93' πέν. Ζ. Αγιού / 65' Γουόλκοτ, 83' Ράμσεϊ)

Η Μαρσέιγ και η γαλλοθρεμμένη Άρσεναλ έπιασαν ιδιαίτερα υψηλό τέμπο στα πρώτα λεπτά, εν συνεχεία όμως, ο ρυθμός έπεσε απότομα. Ανεκμετάλλευτους άφησαν οι φιλοξενούμενοι τους κενούς χώρους, αφού οι γηπεδούχοι είχαν γρήγορες επιστροφές, ενώ αμφότερες οι ομάδες αδυνατούσαν να αναπτυχθούν από τις πτέρυγες. Η σημαντικότερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Αντρέ Αγιού, η κοντινή κεφαλιά του οποίου δεν βρήκε στόχο.

Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ροντ Φανί έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 63ο λεπτό ο Κίεραν Γκιμπς διόρθωσε πάνω στη γραμμή το λάθος του Περ Μέρτεσακερ. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Θίο Γουόλκοτ εκμεταλλεύθηκε την απροσεξία του Ζερεμί Μορέλ και με εν στάσει βολέ άνοιξε το σκορ στο 68'. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και εν τέλει βρήκαν δίχτυα με πέναλτι του Ζορντάν Αγιού που είχε περάσει ως αλλαγή, ωστόσο είχε προηγηθεί το γκολ του Ράμσεϊ, το οποίο έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Ενκουλού, Μέντες, Μορέλ, Φανί, Παγιέ (73' Ζ. Αγιού), Ρομάο, Ιμπουλά (80' Τοβέν), Βαλμπιενά (90' Χαλίφα), Ζινιάκ, Α. Αγιού.

Άρσεναλ: Στσέσνι, Σανιά, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Γουίλσιρ, Εζίλ, Ράμσεϊ, Φλαμινί (91' Μιγιαΐτσι), Ζιρού, Γουόλκοτ (87' Μονρεάλ).

# Η Νάπολι διατήρησε το αήττητο στο "Σαν Πάολο" αναφορικά με τις αναμετρήσεις για το Champions League/Κύπελλο Πρωταθλητριών. Συγκεκριμένα μετρά πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες.

# Ο Αρσέν Βενγκέρ είναι αήττητος στις 10 αναμετρήσεις που έχει δώσει επί γαλλικού εδάφους όντας προπονητής της Άρσεναλ, ενώ μετρά έξι νίκες στους ισάριθμους τελευταίους αγώνες.

# Ο Μεσούτ Εζίλ έγινε ο τέταρτος Γερμανός που αγωνίζεται σε τέσσερις διαφορετικές ομάδες στο Champions League, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Μίχαελ Μπάλακ.