Πέρασε η Σάλκε, στο Europa η Σπόρτινγκ

Η Σάλκε νίκησε 1-0 την Μάριμπορ στην Σλοβενία και ακολούθησε την Τσέλσι στην επόμενη φάση, καθώς οι Άγγλοι επικράτησαν με 3-1 της Σπόρτινγκ.

Τσέλσι - Σπόρτινγκ 3-1

(8'πεν. Φάμπρεγκας, 16' Σέρλε, 56' Όμπι Μικέλ - 50' Χόναταν Σίλβα)

Ο Φιλίπε Λουίς έκανε "ποδιά" στον Ρικάρντο Εσγκάο και κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Σεσκ Φάμπρεγκας, ευστόχησε από τα 11 βήματα και άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό. Άλλα 8 λεπτά πέρασαν για το δεύτερο γκολ των "μπλε", με τον Αντρέ Σέρλε να διπλασιάζει το προβάδισμά της ομάδας του στο 16' με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή. Στο 50' ο Σίλβα μείωσε προσωρινά δίνοντας ελπίδες στους Πορτογάλους, αλλά ο Μίκελ στο 56' "σκότωσε" τις ελπίδες των φιλοξενούμενων και τους έστειλε στο Europa League.

Τσέλσι: Τσεχ, Φελίπε Λουίς, Ζούμα, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Όμπι Μίκελ, Φάμπρεγας (83' Λόφτους-Τσικ) Σαλάχ (71' Ρεμί), Μάτιτς, Σίρλε (74' Ραμίρες), Ντιέγκο Κόστα

Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίτσιο, Μαουρίτσιο, Πάουλο Ολιβέιρα, Σίλβα, Εσγκάιο, Γουίλιαμ Καρβάλιο (61’ Μοντέρο), Ζοάο Μάριο (70΄Αντρέ Μάρτινς), Άντριεν Σίλβα, Σλιμανί, Καπέλ (61’ Κάρλος Μανέ), Καρίγιο

Μάριμπορ - Σάλκε 0-1

(62' Μάιερ)

Την ίδια ώρα η Σάλκε πίεζε για το γκολ που θα την έστελνε στην επόμενη φάση. Απέναντί της η Μάριμπορ που ήθελε κι αυτή τη νίκη για να συνεχίσει στο Europa League. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, αλλά το 0-0 δεν άλλαξε.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στην αρχή του ματς έγινε η κίνηση που άλλαξε τα δεδομένα. Στο 56΄ο Μέγιερ πέρασε στη θέση του Τρανκίλο Μπαρνέτα και τελικά έξι λεπτά αργότερα, η χρυσή αλλαγή του Ντι Ματέο κατάφερε να σημειώσει γκολ που έκρινε το ματς και έστειλε τη Σάλκε στην επόμενη φάση του Champions League.