Πλέι οφ: Μίλαν και Σοσιεδάδ στο Ζενίτ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ, η Μίλαν επικράτησε 3-0 της Αϊντχόφεν στο "Σαν Σίρο" και πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League. Ματσάρα στην Αγία Πετρούπολη με νικήτρια την Ζενίτ, η Ρεάλ Σοσιεδάδ διπλασίασε τις νίκες επί της Λιόν.

Η Μίλαν αντιμετώπισε δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο του επαναληπτικού με την Αϊντχόφεν, εν τέλει όμως, επικράτησε 3-0 και θα λάβει μέρος στην κλήρωση της Παρασκευής (29/8, 18:45).

Με τη συμπλήρωση 9 λεπτών στην αναμέτρηση, ο Γκανέζος διεθνής άνοιξε το σκορ με φαλτσαριστό σουτ, ενώ στο 33ο ο Στεφάν Ελ Σαράουι σημάδεψε το δοκάρι του Γέρουν Ζουτ. Δοκάρι είχε και η ολλανδική ομάδα (στο 41' με τον Γέτρο Βίλεμς), αλλά στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν.

Εννέα λεπτά πέρασαν και στο δεύτερο ημίχρονο για να μπει γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελ Σαράουι και κεφαλιά του Φιλίπ Μεξές, ο Μάριο Μπαλοτέλι με προβολή διπλασίασε τα γκολ της Μίλαν και, ουσιαστικά, έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Μπόατενγκ που πέφτοντας έκανε το 3-0 στο 77'.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάνι, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ, η Ζενίτ διπλασίασε τις εμφατικές νίκες επί της Πάσος Φερέιρα ( 4-2) και πιστοποίησε τη συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League για τέταρτη φορά στην ιστορία της.

Μετά από ένα ισορροπημένο ημίωρο, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης πήρε το προβάδισμα με ωραία προσπάθεια του Ντάνι και στη συνέχεια η Πάσος Φερέιρα κατέρρευσε. Στο 48ο λεπτό ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα γκολ των γηπεδούχων, ενώ στο 66ο ο Αλεκσάντρ Μπουχάροβ έγραψε το 3-0 με κεφαλιά ψαράκι.

Η ομάδα-έκπληξη της περυσινής 1 Liga μείωσε με σουτ του Ζοσέ που κόντραρε (στο 67ο λεπτό), η Ζενίτ απάντησε με πέναλτι του Αντρέι Αρσάβιν (στο 78ο λεπτό), ενώ ο χορός των γκολ ολοκληρώθηκε με κεφαλιά του Καρλάο στο 83ο λεπτό.

# Ο Γιούρι Λοντίγκιν αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο της αναμέτρησης.

# "Λένινγκραντ, πόλη των ηρώων", φώναζαν ανά τακτά χρονικά διαστήματα οι οπαδοί της Ζενίτ.

# Η Σπαρτάκ (11) και η ΤΣΣΚΑ (7) είναι οι μοναδικές ρωσικές ομάδες που έχουν πιο πολλές συμμετοχές από την Ζενίτ στους ομίλους του Champions League.

# Ο Ντάνι μετρά 8 γκολ και μία ασίστ στα τελευταία 10 παιχνίδια με τη φανέλα της Ζενίτ.