Πρώτο βήμα για Κοπεγχάγη, Μπενφίκα

Με σκόρερ τον Σόλβι Ότεσεν, η Κοπεγχάγη επικράτησε 1-0 της Σάμροκ και έκανε το μεγάλο βήμα για να προκριθεί στα πλέι οφ του Champions League.

Οι πρωταθλητές Δανίας δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Ρόβερς, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν μία επαγγελματική νίκη και παράλληλα τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Με το ένα βήμα στην επόμενη φάση βρίσκεται η Μπενφίκα, η οποία επικράτησε 2-0 της Τράμπζονσπορ στο "Λουζ". Τα γκολ της νίκης για τους Πορτογάλους σημείωσαν οι Νολίτο (71') και Γκαϊτάν (88').

Από την πλευρά της, η Ελσίνκι μπορεί να έκανε περίπατο στο β' προκριματικό γύρο, με αντίπαλο την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, όμως, τα βρήκε σκούρα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρινγκ στο 14', αλλά οι Κροάτες απάντησαν πέντε λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Ραφίνια. Το τελικό 1-2 που φέρνει με το ένα πόδι στην επόμενη φάση την Ντιναμό σημείωσε στο 77' ο Σαμίρ.

Ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού άφησαν Μακάμπι Χάιφα και Μάριμπορ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ με πέναλτι του Ντβαλισβίλι, ωστόσο οι Σλοβένοι απάντησαν στο 27' με τον Μάρκος. Το τελικό 2-1 έγραψε στο 70΄ο Γιαμπόλσκι.

Ματς για γερές καρδιές ήταν αυτό μεταξύ της Σταντάρ Λιέγης και της Ζυρίχης. Οι Ελβετοί άνοιξαν το σκορ στο 78' με τον Μεχμέντι, όμως οι Βέλγοι είπαν την τελευταία λέξη στο τελευταίο λεπτό με τον Γκονζάλες.

Τέλος, αβαντάζ πρόκρισης πήρε η Πλζεν μετά το διπλό στην έδρα της σαφώς πιο έμπειρης Ρόζενμποργκ. Το "χρυσό" γκολ των πρωταθλητών Τσεχίας σημείωσε στο 33' ο Πίλαρ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του γ' προκριματικού:

Μη πρωταθλητές

Τρίτη 26/07

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) - Ρουμπίν Καζάν (Ρωσία) 0-2 (6' Κασάεφ, 68' πέν. Νάτχο)

Τβέντε (Ολλανδία) - Βασλούι (Ρουμανία) 2-0 (34' πέν., 57' Γιάνκο)

Τετάρτη 27/07

Οντένσε (Δανία) - Παναθηναϊκός (Ελλάδα) 1-1 (89' Ρεγκίνιουσεν / 47' Λέτο)

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) - Ζυρίχη (Ελβετία) 1-1 (90' Γκονζάλες / 78' Μεχμέντι)

Μπενφίκα (Πορτογαλία) - Τράμπζονσπορ (Τουρκία) 2-0 (71' Νολίτο, 88' Γκαϊτάν)

Πρωταθλητές

Τρίτη 26/07

Ζεσταφόνι (Γεωργία) - Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) 1-1 (74' Γκελασβίλι / 78' Βολφ)

Εκράνας (Λιθουανία) - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (Λευκορωσία) 0-0

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) 0-0

Λίτεξ Λόβετς (Βουλγαρία) - Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία) 1-2 (45' Ουέλινγκτον / 19' Λάμεϊ, 76' Μέλικσον)

Γκενκ (Βέλγιο) - Παρτιζάν Βελιγραδίου (Σερβία) 2-1 (70' πέν. Βόσεν, 92' Ογκουνζίμι / 65' Τόμιτς)

Ρέιντζερς (Σκωτία) - Μάλμε (Σουηδία) 0-1 (18' Λάρσον)

Ελσίνκι (Φινλανδία) - Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 1-2 (14' Ρινγκ / 19' αυτ. Ραφίνια, 77' Σαμίρ)

Κοπεγχάγη (Δανία) - Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) 1-0 (4' Ότεσεν)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) - Μάριμπορ (Σλοβενία) 2-1 (8' πεν. Ντβαλισβίλι, 70' Γιαμπόλσκι / 27' Μάρκος)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) - Πλζεν (Τσεχία) 0-1 (33' Πίλαρ)