Το Ισραήλ πλήγωσε την Κύπρο, δύσκολες νίκες για Ιταλία κι Ολλανδία (VIDEOS)

H Κύπρος αποδείχθηκε κατώτερη των προσδοκιών και δίκαια ηττήθηκε 2-1 από το Ισραήλ στο ΓΣΠ, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει μεγαλύτερη αξία στη σπουδαία νίκη της πρεμιέρας επί της Βοσνίας. Ωραίος (και παραλίγο μοιραίος) ο Τζιόρτζιο Κιελίνι για την Ιταλία (2-1 το Καζακστάν), με Ιμπραΐμ Αφελάι η ανατροπή της Ολλανδίας επί του Καζακστάν.

Την ήττα με 2-1 γνωρισε η Κύπρος από το Ισραήλ στο ΓΣΠ, με συνέπεια να χαθεί η ευκαιρία για ανάλογη συνέχεια, ύστερα από το ανεπανάληπτο "διπλό" της πρεμιέρας στην Βοσνία.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά, αλλά μέσα σε λίγα λεπτά προδόθηκαν δύο φορές από την ανοικτή άμυνα και οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ισχυρό αβαντάζ για τη νίκη χάρη στα γκολ των Ομέρ Νταμάρι (38') και Ταλ Μπεν Χαΐμ (45').

Το εύστοχο πλασέ του Κωνσταντίνου Μακρίδη στο 67ο λεπτό αναπτέρωσε τις ελπίδες των Κυπρίων, ενώ στο τελευταίο 20λεπτο χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Τα έκανε όλα ο Κιελίνι

Το χάρο με τα μάτια της είδε η Ιταλία στο "Ρέντζο Μπαρμπέρα", ωστόσο με ήρωα (και παραλίγο μοιραίο) τον Τζιόρτζιο Κιελίνι επικράτησε 2-1 και διπλασίασε τις νίκες της στον 8ο όμιλο της προκριματικής φάσης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι σημαντικότερες ευκαιρίες χάθηκαν από Λεονάρντο Μπονούτσι και Αντρέα Ρανόκια, προτού ένας ακόμη αμυντικός, ο Κιελίνι, ανοίξει το σκορ με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Αντρέα Πίρλο στο 44'. Εν συνεχεία, ο Σιμόνε Τζάτζα σπατάλησε τις προσπάθειες που επιχείρησε και οι "ατζούρι" λίγο έλειψε να το πληρώσουν, όταν ο Κιελίνι έβαλε αυτογκόλ στο 77'.

Τελικά, ο κεντρικός αμυντικός της Γιουβέντους εξιλεώθηκε άμεσα για τη φάση του 77ου λεπτού, καθώς στο 82' βρήκε δίχτυα για τρίτη φορά (και δεύτερη στη σωστή εστία), ύστερα από ασίστ του Σεμπάστιαν Ζιοβίνκο.

Ευτυχώς που υπήρχε κι ο Αφελάι

Με τον Ιμπραΐμ Αφελάι να σημειώνει το γκολ της ανατροπής στο 82ο λεπτό, η Ολλανδία νίκησε δύσκολα το Καζακστάν με 3-1 στην "Αρένα" του Άμστερνταμ και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στα προκριματικά.

Οι "οράνιε" προέρχονταν από την ήττα στην Τσεχία, αλλά δεν έβαλαν μυαλό, καθώς ο Ρενάτ Αμπντουλίν άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με κεφαλιά. Τελικά, το 4-3-3 του Γκους Χίντινκ έφερε αποτελέσματα έστω και καθυστερημένα, με σημείο κλειδί το δίλεπτο 62'-64', όπου ισοφάρισε ο Γιαν Χούντελααρ και αποβλήθηκε ο Μπαουρζάν Ντολτσίεβ.

Η πρώτη διεθνής συμμετοχή του Αφελάι μετά από τον Νοέμβριο του 2012 αποδείχθηκε γούρικη για την Ολλανδία, αφού μετά την ασίστ για το γκολ του Χούντελααρ, ο άσος του Ολυμπιακού βρήκε δίχτυα στο 82' κι έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Τα πάντα τελείωσαν όταν ο Ρόμπιν φαν Πέρσι έγραψε το 3-1 με πέναλτι στο 89', ενώ νωρίτερα ο Άριεν Ρόμπεν είχε σημαδέψει το αντίπαλο δοκάρι.