1η αγ.: "Σόκαρε" τους Ούγγρους η Β. Ιρλανδία, διπλό η Φιλανδία (VIDEOS)

Η Β. Ιρλανδία κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο διπλό από την έδρα της Ουγγαρίας επικρατώντας με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι αν και έχαναν 1-0 κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή μέσα σε7 λεπτά, σκοράροντας στο 81' και στο 88'!

Northern Ireland's midfielder Niall McGinn (L) celebrates with teammates after scoring during the UEFA Euro 2016 Group F qualifying match of Hungary vs Northern Ireland on September 7, 2014 in Budapest.     AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK        (Photo credit should read ATTILA KISBENEDEK/AFP/Getty Images)
Northern Ireland's midfielder Niall McGinn (L) celebrates with teammates after scoring during the UEFA Euro 2016 Group F qualifying match of Hungary vs Northern Ireland on September 7, 2014 in Budapest. AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK (Photo credit should read ATTILA KISBENEDEK/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

6ος όμιλος

Ουγγαρία - Β. Ιρλανδία 1-2

Ουγγαρία και Β. Ιρλανδία αναμετρήθηκαν στη Βουδαπέστη για την πρεμιέρα του 6ου ομίλου, όπου συμμετέχει και η Εθνική Ελλάδας. Βασικός για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε ο πρώην τερματοφύλακας του Ολυμπιακού και του ΟΦΗ, Ρόι Κάρολ, ενώ για τους γηπεδούχους βασικός ήταν ο πρώην μέσος της ΑΕΚ, Ντάνιελ Τόζερ.

Οι Ούγγροι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς, έχοντας ως κύριο εκφραστή των επιθέσεών τους τον αρχηγό της ομάδας, Μπάλας Τζούτζακ. Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν γρήγορος. Οι φιλοξενούμενοι άφηναν την Ουγγαρία να επιτίθεται και περίμεναν την κατάλληλη στιγμή για να χτυπήσουν στην κόντρα. Το 0-0 παράμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να μην δείχνουν κάτι το ιδιαίτερο μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Hungary's midfielder Jozsef Varga (C) vies for the ball with North Ireland's forward Kyle Lafferty (2R) during the UEFA Euro 2016 Group F qualifying match Hungary vs Northern Ireland on September 7, 2014 in Budapest.     AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK        (Photo credit should read ATTILA KISBENEDEK/AFP/Getty Images)
Hungary's midfielder Jozsef Varga (C) vies for the ball with North Ireland's forward Kyle Lafferty (2R) during the UEFA Euro 2016 Group F qualifying match Hungary vs Northern Ireland on September 7, 2014 in Budapest. AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK (Photo credit should read ATTILA KISBENEDEK/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η εικόνα ήταν η ίδια. Οι δύο ομάδες προχώρησαν σε αλλαγές και τελικώς στο 75ο λεπτό ο Πρίσκιν που είχε μπει νωρίτερα στο ματς για την Ουγγαρία, άνοιξε το σκορ.

Κι ενώ όλοι πίστεψαν ότι με αυτό το γκολ οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν το ματς, η Β. Ιρλανδία τους διέψευσε, καθώς μέσα σε 7 λεπτά έφερε τούμπα το ματς. Αρχικά στο 81ο λεπτό, ο ΜακΓκιν που επίσης είχε μπει ως αλλαγή, έκανε το 1-1. Επτά λεπτά αργότερα έγινε η απόλυτη ανατροπή με τον Λάφερτι να γράφει το τελικό 1-2 και να δίνει το πρώτο τρίποντο στην ομάδα του.

Ουγγαρία: Γκουλάσι, Βάντσακ, Λίπτακ, Γιούχας, Τόζερ, Βάργκα, Μπάλογκ, Γκιούρσο (58' Λόβρενσιτς), Τζούτζακ, Ρούντολφ (70' Κόβατς), Νίκολιτς (46' Πρίσκιν)

Β. Ιρλανδία: Κάρολ, ΜακΛόγκλιν, Χιουζ, ΜακΌλεϊ (72' Καθκαρτ), Μπερντ, Ντέιβιτς, Νόργουντ (79' Μακάι), Έβανς, Μπραντ, Γουόρντ (66' ΜακΓκιν), Λάφερτι

Νησιά Φερόε - Φιλανδία 1-2

Στο άλλο ματς του ομίλου της Εθνικής, η θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα, τα Νησιά Φερόε υποδέχονταν την Φιλανδία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν οι κυρίαρχοι του ματς από το ξεκίνημα. Με κάποια μακρινά σουτ και με σέντρες στην αντίπαλη περιοχή προσπάθησαν να απειλήσουν τα Νησιά Φερόε, ωστόσο τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ σε μια από τις λιγοστές φάσεις που έβγαλαν.

Στο 41ο λεπτό βγήκε γρήγορη αντεπίθεση και ο Χολστ κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο βάθος της εστίας της Φιλανδίας. Στο 53ο λεπτό οι Φιλανδοί έφεραν το ματς στα ίσια με τον Ρίσκι να χρίζεται σκόρερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ της νίκης, που τελικά ήρθε με τον ίδιο παίκτη στο 78ο λεπτό. Και σαν να μην έφτανε αυτό, οι Φιλανδοί πέτυχαν και το 1-3 με τον Ερεμένκο στο 82'.

Ν.ΦΑΡΟΕ:Νίλσεν, Νας, Φάρο, Νάτεσταντ, Ντάβιντσεν, Μπενγιάμινσεν, Χάνσον, Χολστ, Γιάκομπσεν (55' Μπάλντβινσον), Σόρενσεν (76' Τζόνσον), Κλετσκαρντ (46' Εντμούντσον)
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ:Μάενπα, Άρκιβουο, Μόισαντερ, Τόιβιο, Ούρονεν (75' Μαρκάνεν), Σπαρβ, Χέτεμαϊ, Ρινγκ, Χάμαλαϊνεν, Ερεμένκο, Πούκ (88' Πογιανπάλο)