Νίκη της Πολωνίας με 4-0

Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι η Πολωνία επικράτησε με 4-0 της Ανδόρας σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε έξι μέρες πριν από την πρεμιέρα του Euro κόντρα στην Ελλάδα.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στη Βαρσοβία, εκεί όπου θα γίνει και ο αγώνας με την Ελλάδα (08/06, 19:00).

Στο πρώτο ημίχρονο οι Πολωνοί ήταν καταιγιστικοί και προηγήθηκαν με το Ομπράνιακ στο 13ο λεπτό. Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Λεβαντόφσκι ενώ ο Μπλαστσικόφσκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε και πάλι από τα 11 βήματα με σκόρερ αυτή τη φορά τον Βασιλέφσκι, με τους Πολωνούς να ευστοχούν σε δύο πέναλτι, σε αντίθεση με την Ελλάδα που στο φιλικό με την Αρμενία έχασε δύο.

Με γκολ του Ντάνι Γουέλμπεκ στο 36ο λεπτό, η Αγγλία επικράτησε 1-0 του Βελγίου στο τελευταίο της φιλικό παιχνίδι πριν από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Έπειτα από μπαλιά-τρύπα του Γιανγκ, ο έτερος άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σκαφτό πλασέ, νίκησε τον Μινιολέ και χάρισε τη νίκη στα "λιοντάρια".

Αξίζει να σημειωθεί πως κατά την αναφώνηση του ονόματος του Εντέν Αζάρ, που αποκτήθηκε πρόσφατα από την Τσέλσι, οι χιλιάδες φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες του "Γουέμπλεϊ" ξέσπασαν σε έντονες αποδοκιμασίες.

Με χαρακτηριστική άνεση -όπως αναμενόταν- η Ολλανδία έκαμψε την αντίσταση της Βορείου Ιρλανδίας, η οποία γνώρισε την πιο βαριά της ήττα από το 1961 με 6-0.. Οι "οράνιε" προηγήθηκαν στο 11' με κεφαλιά του Φαν Πέρσι από δύσκολη γωνία, διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 15' με εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ και πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, ο Φαν Πέρσι έκανε το 3-0 με πέναλτι. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Αφελάι, σκοράροντας στο 37' και το 51', πριν διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο Βλάαρ.

Θετικό ήταν το τελευταίο τεστ της Δανίας πριν από την έναρξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η ομάδα του Μόρτεν Όλσεν επικράτησε 2-0 της Αυστραλίας χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Άγκερ στο 32ο λεπτό και το κοντινό σουτ του Μπίελαντ, μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 68'.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Νορβηγία και Κροατία σε φιλικό που έγινε στο "Ούλεβαλ", παρουσία 14.208 θεατών. Η "χρβάτσκα" άνοιξε το σκορ στο 79' με κεφαλιά του συνήθη Εδουάρδο, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν με κεφαλιά του Ελ Γιουνουσί, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.