Επεισοδιακή ισοπαλία στο "Σαν Σίρο", διέπρεψαν Κύπρος και Ολλανδία (VIDEOS)

Υπό το βλέμμα 6.000 οπαδών της, η Κροατία ήταν εμφανώς ανώτερη από την Ιταλία στην επεισοδιακή αναμέτρηση του "Σαν Σίρο", αλλά η ισοπαλία (1-1) δεν αποφεύχθηκε. Χατ τρικ ο Γιώργος Εφραίμ στο 5-0 της Κύπρου επί της Ανδόρας, η Ολλανδία ξέσπασε στην Λετονία (6-0).

Croatia's midfielder Ivan Rakitic (L) vies with Azerbaijan's midfielder Araz Abdullayev during the Euro 2016 group H qualifying football match Croatia vs Azerbaijan at the Gradskivrt stadium in Osijek, on October 14, 2014. AFP PHOTO/STRINGER        (Photo credit should read STR/AFP/Getty Images)
Croatia's midfielder Ivan Rakitic (L) vies with Azerbaijan's midfielder Araz Abdullayev during the Euro 2016 group H qualifying football match Croatia vs Azerbaijan at the Gradskivrt stadium in Osijek, on October 14, 2014. AFP PHOTO/STRINGER (Photo credit should read STR/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Στο 100ό ματς του Ντανιέλε ντε Ρόσι με το εθνόσημο, η Ιταλία όχι μόνο δεν επιβλήθηκε της Κροατίας, αλλά μπορεί να αισθάνεται τυχερή με το γεγονός ότι απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο "Σαν Σίρο".

Ο Αντόνιο Καντρέβα σημείωσε το πρώτο του διεθνές γκολ στο 11ο λεπτό με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Ιβάν Πέρισιτς απάντησε άμεσα με σουτ που, παραδόξως για την κλάση του, δεν κατάφερε να εξουδετερώσει ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν δημιούργησε καμία κλασική ευκαιρία, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς πιο απειλητικοί και στο 87ο λεπτό θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη αν ο Πέρισιτς ήταν πιο εύστοχος στο σουτ που επιχείρησε.

Ιταλία (3-5-2): Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Κιελίνι, Ρανόκια, Νταρμιάν, Πασκουάλ (28' Σοριάνο), Καντρέβα, Μαρκίζιο, Ντε Ρόσι, Τζάτζα (63' Πελέ), Ιμόμπιλε (52' Ελ Σαραουί).

Κροατία (4-5-1): Σούμπασιτς, Τσόρλουκα, Σρνα, Βίντα, Πράνιτς, Πέρισιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς (28' Κόβατσιτς), Μπρόζοβιτς (83' Μπατέλι), Μάντζουκιτς, Όλιτς (69' Κράμαριτς).

Σόου ο Εφραίμ, ρεκόρ η Κύπρος

Με επιβλητική εμφάνιση, πολύ όμορφο ποδόσφαιρο και εκπληκτικές εναλλαγές της μπάλας κατά διαστήματα η Κύπρος επικράτησε 5-0 της Ανδόρας και ισοφάρισε την πιο εμφατική νίκη της ιστορίας της (σ.σ. και πάλι επί της Ανδόρας το 2000).

Στην 30ή διεθνή συμμετοχή του, ο Γιώργος Μερκής πέτυχε το πρώτο του γκολ, ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά στο 9ο λεπτό, προτού αναλάβει δράση ο Γιώργος Εφραίμ, ο οποίος έγινε ο πρώτος Κύπριος που πετυχαίνει χατ τρικ με το εθνόσημο (31', 42', 60'), ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Δημήτρης Χριστοφή με πέναλτι στο 87'.

Κύπρος (4-4-2): Γεωργαλλίδης, Δημητρίου, Μερκής, Αγγελή, Αντωνιάδης, Λάμπαν, Αλωνεύτης (46' Μακρής), Εφραίμ (78' Λαΐφης), Νικολάου, Χριστοφή, Μυτίδης (63' Κολοκούδιας).

Ανδόρα (4-5-1): Πολ, Γκαρσία, Λίμα (49' Β. Ροντρίγκες), Ρούμπιο (73' Α. Ροντρίγκες), Βάλες, Πουγιόλ, Βιεϊρά (46' Αγιάλα), Ριέρα, Μαρτίνες, Λορένσο, Μαρκ Γκαρσία.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

"Εξάσφαιρη" Ολλανδία

O τραυματισμός του Ντάλεϊ Μπλιντ σημάδεψε την εμφατική νίκη της Ολλανδίας επί της Λετονίας με 6-0 στην "Άμστερνταμ Αρίνα", καθώς ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα απουσιάσει από τη δράση για τέσσερις με έξι εβδομάδες.

Στο αγωνιστικό σκέλος, από δύο γκολ σημείωσαν οι Άριεν Ρόμπεν και Κλάας-Γιαν Χούντελαρ, ο Ρόμπιν φαν Πέρσι έφτασε τα 49 διεθνή γκολ, ο Γέφρι Μπρούμα βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά με τη φανέλα των "οράνιε", ενώ ο Ιμπραΐμ Αφελάι μοίρασε μία ασίστ.

Ολλανδία (4-3-3): Σίλεσεν, Φαν ντερ Βιλ, Μπρούμα, Ντε Φράι, Βίλεμς, Μπλιντ (20' Κλάσιε), Αφελάι (69' Ντεπάι), Σνάιντερ, Χούντελααρ, Φαν Πέρσι (79' Βαϊνάλντουμ), Ρόμπεν.

Λετονία (4-4-1-1): Κολίνκο, Ντούμπρα, Γκαμπόβς, Γκορκς, Κουράκινς, Ικαούνιεκς (46' Λάιζανς), Ζιούζινς (54' Κάουνα), Φερτόβς, Α. Βισνάκοβς, Σαμπάλα, Ε. Βισνάκοβς (70' Ρούντνεβς).

Οι συνθέσεις και τα videos των υπόλοιπων αγώνων

Βέλγιο - Ουαλία 0-0

Βέλγιο (4-5-1): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Λόμπαρτς, Βέρτονγκεν, Βάντεν Μπόρε, Βίτσελ, Ντε Μπράινε, Φελαϊνί, Αζάρ, Σαντλί (62' Μπεντέκε), Οριγκί (73' Μέρτενς, 89' Γιανουζάι).

Ουαλία (4-3-3): Χενέσεϊ, Γκάντερ, Τέιλορ, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Λέντλεϊ, Κότεριλ (46' Γουίλιαμς), Ρόμπσον-Κανού (95' Χάους).

Αζερμπαϊτζάν - Νορβηγία 0-1

Αζερμπαϊτζάν (4-3-3): Αγκάγεβ, Σουκούροβ, Μεντβέντεβ, Σαντίγκοβ, Αμπίσοβ (65' Καράγεβ), Γιουνουσάντε, Αμπντουλάγεβ, Αμιργκούλιεβ, Ιμαρβεντίγεβ (70' Ναζάροβ), Γιαβάντοβ, Αλίγεβ.

Νορβηγία (5-4-1): Νίλαντ, Χέγκλι, Ελαμπντελαουί, Φορέν, Τετέι, Νόρντβαϊτ, Γιόχανσεν, Σκέλμπρεντ, Ντέλι (57' Σαμούελσεν), Ελγιουνουσί (92' Γκούλμπραντσεν), Νίλσεν (72' Σέντερλουντ).

Τουρκία - Καζακστάν 3-1

Τουρκία (4-1-3-2): Ντεμιρέλ, Καγιά, Αζίζ, Τουφάν, Ινάν, Τουράν, Ερκίν, Σεν (81' Τερέ), Μπουλούτ (74' Τοπάλ), Γιλμάζ, Σαχάν (85' Εκιτσί).

Καζακστάν (3-4-3): Μόκιν, Γκούρμαν, Σμάκοβ, Αμπντουλίν (76' Μάλι) Λογκβινένκο, Κονισμπάεβ, Ισλαμκάν, Ταγκιμπέργκεν, Σόμκο, Λούνιν (73' Στσέτκιν), Κιζνιτσένκο (82' Νουργκάλιεβ).

Τσεχία - Ισλανδία 2-1

Τσεχία (4-4-1-1): Tσεχ, Κανταράμπεκ, Κάντλετς, Σίβοκ, Ντόκαλ, Ροζίτσκι (91' Πρόχατσκα), Πούντιλ, Πλάσιλ, Κρέιτσι (65' Πιλάρ), Νταρίμπα, Λάφατα (82' Νέτσιντ).

Ισλανδία (4-4-2): Χάλντορσον, Ρ. Σίγκουρντσον, Άρνασον, Σκούλασον, Τ. Μπιάρνασον (62' Σέβαρσον), Γ. Σίγκουρντσον, Γκούναρσον, Μ. Μπιάναρσον (77' Γκούντμουντσον), Χάλφρεντσον (62' Γκίσλασον), Μπόντβαρσον, Σίγκθορσον.

Ισραήλ - Βοσνία 3-0

Ισραήλ (4-5-1): Μαρσιάνο, Μεσουμάρ, Μπεν Χαΐμ, Μπεν Χαρούς (78' Νταβιτζάντα), Τίμπι, Νάτχο (74' Μπίτον), Ζάχαβι, Γεϊνί, Βερμούτ (70' Ρεφαέλοφ), Μπεν Χαΐμ, Νταμάρι.

Βοσνία (4-3-3): Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Σούνιτς, Λούλιτς, Κβίρζιτς, Μπέσιτς (46' Πρίτσιτς), Μεντούνιανιν, Πιάνιτς (62' Τσίμιροτ) Μούιτζα (46' Βίσκα), Χαΐροβιτς, Χάτζιτς.

Βουλγαρία - Μάλτα 1-1

Βουλγαρία (4-4-1-1): Στογιάνοβ, Τερζιέβ, Μποντούροβ, Μανόλεβ, Μίνεβ, Αλεξάντροβ, Ποπόβ, Μιλάνοβ (58' Μαρκίνιος), Ντιάκοβ, Ίλιεβ (71' Τόνεβ), Γκαλαμπίνοβ (58' Μιτσάνσκι).

Μάλτα (3-5-2): Χογκ, Καρουάνα, Αγκίους, Καμιλέρι, Φένεχ, Φαΐλα (81' Μπετσίνα), Μπρίφα, Ρ. Μουσκάτ, Ζ. Μουσκάτ, Φαρούτζια (93' Βέλα), Σκέμπρι (78' Φένετς).

# Ο Ομάρ Ελαμπντελαουί αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα της Νορβηγίας με το Αζερμπαϊτζάν

# Ο Ιμπραΐμ Αφελάι αγωνίστηκε μέχρι το 69ο λεπτό του αγώνα της Ολλανδίας με την Λετονία

# Ο Κωνσταντίνος Λαΐφης πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Κύπρου

# Ο Ρομπέρτο Σοριάνο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την εθνική Ιταλίας

# Τελευταία φορά που η Μάλτα δεν ηττήθηκε σε εκτός έδρας ματς προκριματικής φάσης Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ήταν το 2007 (1-1 με την Μολδαβία)

Τα αποτελέσματα της ημέρας

(6' Γκαλαμπίνοβ - 49' πέν. Φαΐλα)

(45+1' Καντεράμπεκ, 61' αυτ. Μπόντβαρσον - 9' Σκούλασον)

(36' Βερμούτ, 45' Νταμάρι, 70' Ζάχαβι)

Ιταλία - Κροατία 1-1

(11' Καντρέβα - 15' Πέρισιτς)

(26' πέν, 29' Γιλμάζ, 83' Αζίζ - 87' πέν. Σμάκοβ)

(25' Νόρντβαϊτ)

Κύπρος - Ανδόρα 5-0

(9' Μερκής, 31', 42', 60' Εφραίμ, 87' πέν. Χριστοφή)

Ολλανδία - Λετονία 6-0

(6' Φαν Πέρσι, 35', 82' Ρόμπεν, 42', 89' Χούντελααρ, 78' Μπρούμα)

Ρίψη καπνογόνων και προσωρινή διακοπή στο "Σαν Σίρο" (PHOTOS+VIDEOS)

Η ασίστ του Αφελάι (VIDEO)

O σοκαριστικός τραυματισμός του Μέρτενς (VIDEO)

Αποχώρησε τραυματίας ο Μπλιντ (VIDEO)

Τσακίστηκε πάνω στον Φελαϊνί ο Άλεν (VIDEO)

To live των αγώνων

18:39
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αναμετρήσεων των προκριματικών του Euro 2016.
18:40
Πλούσιο το μενού της ημέρας. Στις 19:00 κάνουν σέντρα οι αναμετρήσεις Κύπρος - Ανδόρα, Βέλγιο - Ουαλία, Αζερμπαϊτζάν - Νορβηγία και Ολλανδία Λετονία.
18:41
Στο "Άμστερνταμ Αρένα", η παρέα του Αφελάι υποδέχεται την Λετονία.
18:42
Πάμε να δούμε τις 11άδες των αγώνων.
18:44
Ολλανδία (Χίντινκ): Σίλεσεν, Φαν ντερ Βιλ, Μπρούμα, Ντε Φράι, Βίλεμς, Μπλιντ, Αφελάι, Σνάιντερ, Χούντελαρ, Φαν Πέρσι, Ρόμπεν

Λετονία (Πάχαρς): Κολίνκο, Ντούμπρα, Γκαμπόβς, Γκορκς, Κουράκινς, Ικαούνιεκς, Ζιούζινς, Φερτόβς, Βισνάκοβς Α., Σαμπάλα, Βισνάκοβς Ε.
18:47
Βέλγιο (Βίλμοτς): Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Λομπάερτς, Βερτόγκεν, Βάντεν Μπόρε, Βίτσελ, Ντε Μπρούινε, Φελάϊνί, Αζάρ, Τσαντλί, Ορίτζι

Ουαλία (Κόλεμαν): Χενέσεϊ, Γκάντερ, Τέιλορ, Τσέστερ, Γουίλιαμς, Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Λέντλεϊ, Κότεριλ, Ρόμπσον-Κανού
18:50
Κύπρος (Χριστοδούλου): Γεωργαλίδης, Δημητρίου, Μέρκης, Αγγελή, Αντωνιάδης, Λάμπαν, Αλωνεύτης,Εφραίμ, Νικολάου, Χριστοφή, Μυτίδης

Ανδόρα (Άλβαρες): Πολ, Γκαρσία, Λίμα, Ρούμπιο, Βάλες, Πουγιόλ, Βιεϊρά, Ριέρα, Μαρτίνες, Λορένσο, Μαρκ Γκαρσία
18:53
Αζερμπαϊτζάν (Γκουρμπάνοβ): Αγκάγιεβ, Σουκούροβ, Μεντβέντεβ, Σαντίγκοβ, Αμπίσοβ, Γιουνουσάντε, Αμπντουλάγιεβ, Αμιργκούλιεβ, Ιμαρβεντίγιεβ, Γιαβάντοβ, Αλίγιεβ

Νορβηγία (Χόγκμο): Νίλαντ, Χόγκλι, Ελαμπντελαουί, Φορέν, Τετέϊ, Νορτβέιτ, Γιόχανσεν, Σκιέλμπρεντ, Ντέλι, Ελγιουνουσί, Νίλσεν
18:53
Τόσο ο Ιμπραΐμ Αφελάι, όσο και ο Ομάρ Ελαμπτελαουί του Ολυμπιακού ξεκινούν βασικοί σε Ολλανδία και Νορβηγία αντίστοιχα.
18:55
Λίγο πριν τη σέντρα στο Βέλγιο - Ουαλία.
19:01
Σέντρα στις αναμετρήσεις
19:03
1' (Κύπρος - Ανδόρα): Πρώτο οφ-σάιντ του αγώνα ο Εφραίμ.
19:06
Έφυγε το πρώτο 5λεπτο στις αναμετρήσεις. Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.
19:07
ΓΚΟΛ για την Ολλανδία στο 6ο λεπτό με τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι!
19:09
Από το γύρισμα του Ρόμπεν από τα δεξιά, ο Φαν Πέρσι παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και γράφει το 1-0. Ορεξάτοι έχουν μπει οι Ολλανδοί. Δραστήριος ο Αφελάι.
19:09
ΓΚΟΛ για την Κύπρο με κεφαλιά του Μερκή!
19:11
Στην 30η συμμετοχή του με τη φανέλα της Κύπρου, ο Γιώργος Μερκής πετυχαίνει το πρώτο του γκολ!
19:14
Χωρίς μεγάλες φάσεις στα ματς, Βέλγιο - Ουαλία και Αζερμπαϊτζάν - Νορβηγία.
19:15
13' (Ολλανδία - Λετονία): Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους "οράνιε" με το σουτ του Ρόμπεν να μην βρίσκει στόχο.
19:16
Έτσι ο Φαν Πέρσι "κάρφωσε" τη μπάλα στα δίχτυα της Λετονίας.
19:19
18' (Βέλγιο - Ουαλία): Από μία ευκαιρία για τις δύο ομάδες μέχρι στιγμής. Αρχικά οι Ουαλοί απείλησαν με τον Μπέιλ, με τους γηπεδούχους να απαντούν με σουτ του Αζάρ.
19:22
20' (Κύπρος - Ανδόρα): Οι γηπεδούχοι είναι κυρίαρχοι της αναμέτρησης μέχρι στιγμής με 72% κατοχή μπάλας. Κυρίως από τα πλάγια προσπαθούν να επιτεθούν με κάποιες σέντρες μέσα στην περιοχή.
19:23
23' (Βέλγιο - Ουαλία): Νέα μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο με τον Τσαντλί, διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Ουαλίας.
19:24
# Ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι ψάχνει ένα ακόμη γκολ για να τα κάνει 50 με την εθνική Ολλανδίας. Προς το παρόν έχει βάλει 49.
19:27
25' (Ολλανδία - Λετονία): Άσχημα νέα για τους Ολλανδούς (και για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), μιας και ο Ντάλεϊ Μπλιντ αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο. Στη θέση του ο Κλάσιε.
19:28
ΓΚΟΛ για την Νορβηγία με τον Νορντβέιτ στο 25ο λεπτό από ασίστ του Γιόχανσεν.
19:31
ΓΚΟΛ για την Κύπρο! 2-0 με τον Εφραίμ.
19:33
Ο Εφραίμ από δημιουργός (στο πρώτο γκολ), γίνεται εκτελεστής και με ωραίο σουτ κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του. Ασίστ ο Μυτίδης.
19:35
34' (Βέλγιο - Ουαλία): Ωραίο ματς στο Βέλγιο. Οι γηπεδούχοι έχουν την υπεροχή και πιέζουν την άμυνα της Ουαλίας που προσπαθεί να βγει γρήγορα στις αντεπιθέσεις από τα άκρα, εκμεταλλευόμενη και την ταχύτητα του Γκάρεθ Μπέιλ.
19:36
Η φάση που ο Μερκής έγραψε το 1-0 για την Κύπρο.
19:37
ΓΚΟΛ για την Ολλανδία με τον Ρόμπεν στο 35ο λεπτό!
19:40
Ωραίος συνδυασμός του Ρόμπεν με τον Φαν Πέρσι, με τον άσο της Μπάγερν Μονάχου να τελειώνει υπέροχα τη φάση με σουτ που κρεμάει τον αντίπαλο γκολκίπερ.
19:42
Ο Εφραίμ κάνοντας το 2-0 για την Κύπρο.
19:42
ΓΚΟΛ! Η Κύπρος κάνει το 3-0 με σκόρερ και πάλι τον Εφραίμ.
19:43
Ο Χριστοφή γύρισε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Εφραίμ με μια ντρίμπλα άδειασε τον αντίπαλο αμυντικό και έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας.
19:44
ΓΚΟΛ η Ολλανδία με τον Χούντελαρ στο 42' κάνει το 3-0!
19:47
42' (Ολλανδία - Λετονία): Ο Αφελάι μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα στον Χούντελαρ που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
19:48
Ημίχρονα στα παιχνίδα.
19:50
Πολύ καλό το θέαμα στους αγώνες μέχρι στιγμής. Η Κύπρος και η Ολλανδία είναι κυρίαρχες στις αναμετρήσεις τους έχοντας πετύχει ήδη 3 γκολ στο πρώτο μέρος, ενώ στο Βέλγιο δεν είχαμε σκορ αν και το ματς έχει φάσεις.
19:55
# Αξέχαστη η σημερινή νύχτα για τον Γιώργο Εφραίμ. Αφού πέτυχε το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο, λίγα λεπτά αργότερα τα διπλασίασε.
20:02
Ξεκινούν τα δεύτερα ημίχρονα στις αναμετρήσεις. Δράση και πάλι.
20:04
46' (Κύπρος - Ανδόρα): O Mακρής παίρνει τη θέση του Αλωνεύτη για την Κύπρο. Ο Αγιάλα τη θέση του Βιεϊρά για την Ανδόρα.
20:04
46' (Βέλγιο - Ουαλία): O Γουίλιαμς στη θέση του Κότεριλ για την Ουαλία.
20:05
46' (Ολλανδία - Λετονία): O Λαϊζάνς στη θέση Ικάουνιεκς για την Λετονία.
20:08
50' (Κύπρος - Ανδόρα): Οι γηπεδούχοι θέλουν να συνεχίσουν στην ίδια απόδοση και στο δεύτερο ημίχρονο, πιέζοντας την Ανδόρα για ακόμη ένα γκολ.
20:10
50' (Βέλγιο - Ουαλία): Πολύ δυνατά έχει ξεκινήσει στο δεύτερο ημίχρονο το Βέλγιο. Η Ουαλία έχει κλειστεί και προσπαθεί τουλάχιστον να κρατήσει το Χ.
20:12
49' (Κύπρος - Ανδόρα): Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Ροντρίγκες στη θέση του Λίμα.
20:13
54' (Ολλανδία - Λετονία): Αλλαγή για την Λετονία, ο Τσάουνα στη θέση του Ζιούζινς.
20:14
55' (Ολλανδία - Λετονία): Ο Αφελάι κάνει αρκετά καλό παιχνίδι, έχει ήδη βγάλει μία ασίστ και έχει κάνει και κάποια καλά σουτ προς την αντίπαλη εστία.
20:15
57' (Αζερμπαϊτζάν - Νορβηγία): Αλλαγή για την Νορβηγία, στη θέση του Ντέλι περνάει ο Σαμουέλσεν. Αργός ο ρυθμός στο ματς, οι φιλοξενούμενοι παίρνουν αυτό που θέλουν μέχρι στιγμής.
20:15
56' (Κύπρος - Ανδόρα): Μια κεφαλιά του Μυτίδη για τους γηπεδούχους, η μπάλα φεύγει άουτ.
20:18
ΓΚΟΛ για την Κύπρο με τον Εφραίμ, 4-0 για τους γηπεδούχους!
20:20
60' (Kύπρος - Ανδόρα): Ο Πολ έδιωξε το επικίνδυνο γύρισμα του Χριστοφή εκεί που βρισκόταν ο Εφραίμ, με τον μεσοεπιθετικό του ΑΠΟΕΛ να μην αστοχεί από εκείνο το σημείο και να σημειώνει το τρίτο του προσωπικό γκολ στον αγώνα.
20:21
63' (Kύπρος - Ανδόρα): Aλλαγή για την Κύπρο, ο Κωλοκούδιας στη θέση του Μυτίδη.
20:22
60' (Βέλγιο - Ουαλία): Αλλαγή για το Βέλγιο, ο Μπεντέκε στη θέση του Τσαντλί.
20:23
61' (Βέλγιο - Ουαλία): Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ουαλία με τον Γκάρεθ Μπέιλ, αλλά ο Κουρτουά λέει "όχι".
20:25
65' (Αζερμπαϊτζάν - Νορβηγία): Aλλαγή για τους Αζέρους, ο Καράγιεβ στη θέση του Αμπίσοβ.
20:28
70' (Ολλανδία - Λετονία): Aλλαγές και για της δύο ομάδες. Ο Ντεπάι στη θέση του Αφελάι για την Ολλανδία και ο Ρούντνεβς στη θέση του Βισνάκοβτς για την Λετονία.
20:30
70' (Κύπρος - Ανδόρα): Ψάχνουν και πέμπτο γκολ οι Κύπριοι που έχουν "κατασκηνώσει" έξω από την περιοχή της Ανδόρας.
20:31
73' (Βέλγιο - Ουαλία): O Mέρτενς παίρνει τη θέση του Όριτζι, με τον κόουτς του Βελγίου να δίνει οδηγίες στην ομάδα του να επιτεθεί ακόμα περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι αν δεν χάσουν θα παραμείνουν στην πρώτη θέση του ομίλου.
20:32
73' (Κύπρος - Ανδόρα): Aναγκαστική αλλαγή για την Ανδόρα, ο Ροντρίγκες στη θέση του Ρούμπιο.
20:33
72' (Αζερμπαϊτζάν - Νορβηγία): Πολύ αργός ο ρυθμός στο ματς. Οι δύο ομάδες κάνουν αλλαγές. Για τη Νορβηγία μπαίνει ο Σόντερλουντ στη θέση του Νίλσεν, ενώ για το Αζερμπαϊτζάν μπαίνει ο Ναβάροβ στη θέση του Ιμαμβερντίγιεβ.
20:35
# "Μαγική" βραδιά για τον Γιώργο Εφραίμ, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Κύπρου που πετυχαίνει χατ-τρικ.
20:36
78' (Κύπρος - Ανδόρα): O πρωταγωνιστής της βραδιάς, Γιώργος Εφραίμ αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Λαΐφης.
20:37
79' (Ολλανδία - Λετονία): O αρχηγός, Ρόμπιν Φαν Πέρσι δίνει τη θέση του στον Βαϊνάλντουμ. Έχουν κριθεί όλα στο ματς.
20:38
ΓΚΟΛ η Ολλανδία! 4-0!
20:39
Για πρώτη φορά μετά το Μουντιάλ η Ολλανδία πετυχαίνει σε ματς 4 γκολ! Σκόρερ του 4ου ο Μπρούμα.
20:39
ΓΚΟΛ και πάλι η Ολλανδία που μέσα σε 4 λεπτά κάνει το 5-0!
20:41
Ο Ρόμπεν είναι ο σκόρερ του 5ου γκολ, την ασίστ ο Βαϊνάλντουμ που είχε μπει νωρίτερα στον αγώνα.
20:43
85' (Κύπρος - Ανδόρα): Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους Κύπριους να κάνουν το 5-0. Αρχικά ο Κολοκούδιας και στη συνέχεια ο Μακρής δεν μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.
20:44
86' (Κύπρος - Ανδόρα): Πέναλτι υπέρ της Κύπρου!
20:45
ΓΚΟΛ! Ο Χριστοφή είναι εύστοχος και γράφει το 5-0!
20:47
ΓΚΟΛ η Ολλανδία κάνει το 6-0 απέναντι στη Λετονία με τον Χούντελαρ. Ασίστ ο Κλάσιε.
20:48
89' (Βέλγιο - Ουαλία): Αναγκαστική αλλαγή για τους Βέλγους. Ο Μέρτενς χτύπησε το κεφάλι του σε σύγκρουση και αποχωρεί. Στη θέση του ο Γιανουζάι.
20:48
Στις καθυστερήσεις οι αγώνες.
20:50
90' (Αζερμπαϊτζάν - Νορβηγία): O Γκουλντμπράντσεν στη θέση του Ελγιουνουσί για τους Αζέρους.
20:50
90+4' (Βέλγιο - Ουαλία): Ο Μπέιλ χάνει την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στις καθυστερήσεις!
20:51
90+5' (Βέλγιο - Ουαλία): O Xουβς στη θέση του Ρόμπσον Κανού για τους Ουαλούς.
20:52
90+7' (Βέλγιο - Ουαλία): Χαμός στα τελευταία δευτερόλεπτα. Πρώτα ο Μπεντέκε και έπειτα ο Βίτσελ δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα από το κόρνερ του Γιανουζάι.
20:53
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης σε όλους τους αγώνες!
20:54
Γκολ και συγκινήσεις χάρισαν τα ματς των 19.00. Η Κύπρος κατάφερε να σκοράρει 5 φορές κόντρα στην Ανδόρα παίρνοντας το χειροκρότημα του κόσμου στο ΓΣΠ, ενώ η Ολλανδία έκανε πάρτι στο "Άμστερνταμ Αρένα" διαλύοντας με 6-0 την Λετονία.
20:57
Η παρέα του Γκάρεθ Μπέιλ από την άλλη κράτησε το 0-0 στο Βέλγιο και είναι πρώτη στην κορυφή του ομίλου της, χωρίς ήττα μέχρι στιγμής σε 4 παιχνίδια (2-2-0).
21:15
Σε περίπου μισή ώρα ξεκινούν οι αναμετρήσεις: Βουλγαρία - Μάλτα, Ισραήλ - Βοσνία, Ιταλία - Κροατία, Τουρκία - Καζακστάν, Τσεχία - Ισλανδία.
21:15
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των ομάδων.
21:24
Τουρκία (Tερίμ): Ντεμιρέλ, Καγιά, Αζίζ, Τουφάν, Ινάν, Τουράν, Ερκίν, Σεν, Μπουλούτ, Γιλμάζ, Σαχάν.

Καζακστάν (Κρασνοζάν): Μόκιν, Γκούρμαν, Σμάκοβ, Λογκβινένκο, Κονισμπάεβ, Ισλαμκάν, Ταγκιμπέργκεν, Σόμκο, Λούνιν, Κιζνιτσένκο.
21:25
Ιταλία (Κόντε): Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Κιελίνι, Ρανόκια, Νταρμιάν, Πασκουάλ, Καντρέβα, Μαρκίζιο, Ντε Ρόσι, Τζάτζα, Ιμόμπιλε.

Κροατία (Κόβατς): Σούμπασιτς, Τσόρλουκα, Σρνα, Βίντα, Πράνιτς, Πέρισιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Μάντζουκιτς, Όλιτς.
21:29
Τσεχία (Βρμπα): Tσεχ, Κανταράμπεκ, Κάντλετς, Σίβοκ, Ντοκάλ, Ροζίτσκι, Πουντίλ, Πλάζιλ, Κρέϊτσι, Νταρίμπα, Λαφάτα

Ισλανδία (Λάγκερμπακ): Χαλντορσον, Σίγουρντσον, Άρνασον, Σκούλασον, Μπιάρνασον, Σίγουρντσον, Γκούναρσον, Μπιάναρσον, Χάλφρεντσον, Μπόντβαρσον, Σίγκθορσον
21:31
Ισραήλ (Γκούτμαν): Μαρσιάνο, Μεσουμάρ, Μπεν Χαΐμ, Μπεν Χαρούς, Τίμπι, Νάτχο, Ζάχαβι, Γεϊνί, Βερμούτ, Μπεν Χαΐμ, Νταμαρί

Βοσνία (Σούσιτς): Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς, Σούνιτς, Λούλιτς, Κρβιτς, Μπέσιτς, Μεντουνιανίν, Μούντζα, Χαΐροβιτς, Χάντζιτς
21:33
Βουλγαρία (Πένεβ): Στογιάνοβ, Τερζιέβ, Μποντούροβ, Μανόλεβ, Μίνεβ, Αλεξάντροβ, Ποπόβ, Μιλάνοβ, Ντιάκοβ, Ίλιεβ, Γκαλαμπίνοβ

Μάλτα (Γκεντίν): Χογκ, Καρουάνα, Αγκίους, Καμιλέρι, Φένεχ, Φαίλα, Μπρίφα, Μουσκάτ Ρ., Μουσκάτ Ζ, Φαρούτζια, Σκέμπρι
21:35
Όλα έτοιμα στο Ισραήλ
21:36
Όλα έτοιμα και στην Ιταλία.
21:44
Οι ομάδες παίρνουν τις θέσεις τους στα γήπεδα. Σε πολύ λίγο η σέντρα στις αναμετρήσεις.
21:48
Σέντρα σε όλες τις αναμετρήσεις
21:50
# H Ιταλία δεν έχει νίκη στα τελευταία 6 παιχνίδια κόντρα στην Κροατία.
21:51
# Ο Ντε Ρόσι συμπληρώνει σήμερα 100 συμμετοχές με το εθνόσημο.
21:52
ΓΚΟΛ η Βουλγαρία κόντρα στη Μάλτα με τον Γκαλαμπίνοβ στο 6ο λεπτό!
21:54
ΓΚΟΛ η Ισλανδία κόντρα στην Τσεχία!
21:57
Γρήγορος ο ρυθμός στα περισσότερα από τα παιχνίδια.
21:58
ΓΚΟΛ η Ιταλία! Ο Καντρέβα κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.
22:01
12' (Ιταλία - Κροατία): Οι Κροάτες αν και βρίσκονται πίσω στο σκορ ξεκίνησαν καλά το ματς. Οι οπαδοί τους στις κερκίδες του Σαν Σίρο είναι αυτοί που ακούγονται.
22:02
ΓΚΟΛ η Κροατία που ισοφαρίζει άμεσα σε 1-1 με τον Πέρισιτς!
22:05
Δείτε πως νωρίτερα η Ιταλία άνοιξε το σκορ με το υπέροχο σουτ του Καντρέβα:
22:10
20' (Τσεχία - Ισλανδία): Πολύ καλός ο ρυθμός. Οι Ισλανδοί ξεκίνησαν δυναμικά, όμως οι Τσέχοι δείχνουν να ισορροπούν σιγά σιγά στο ματς.
22:12
25' (Ιταλία - Κροατία): Πάνω κάτω η μπάλα στο Σαν Σίρο. Οι Ιταλοί έχουν κατοχή, όμως οι Κροάτες φεύγουν συνεχώς σε αντεπιθέσεις.
22:13
Ο Μόντριτς βρίσκεται στο έδαφος, πιθανότατα έχει πάθει κάποια θλάση και θα γίνει αλλαγή.
22:16
ΓΚΟΛ για την Τουρκία με εύστοχο πέναλτι του Γιλμάζ!
22:16
Μέσα σε 3 λεπτά ο Γιλμάζ διπλασιάζει τα τέρματα για τους Τούρκους!
22:18
Το 1-1 για την Κροατία με τον Πέρισιτς
22:20
To μοναδικό ματς που δεν υπάρχει σκορ είναι αυτό του Ισραήλ κόντρα στη Βοσνία.
22:22
ΓΚΟΛ και το Ισραήλ ανοίγει το σκορ κόντρα στην Βοσνία!
22:25
To γκολ με το οποίο η Ισλανδία προηγείται στην έδρα της Τσεχίας:
22:26
Οι Βούλγαροι είχαν ανοίξει νωρίτερα το σκορ κόντρα στη Μάλτα με τον Γκαλαμπίνοβ:
22:28
40' (Τουρκία - Καζακστάν): O απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης είναι ο Μπουράκ Γιλμάζ. Δείτε το πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Τούρκος.
22:28
Και το δεύτερό του γκολ λίγα λεπτά αργότερα:
22:31
45' (Iταλία - Κροατία): Πολλά τα λάθη στη μεσαία γραμμή για τους Ιταλούς, με τους Κροάτες να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνοι όταν κλέβουν τη μπάλα.
22:31
ΓΚΟΛ το Ισραήλ που κάνει το 2-0 κόντρα στη Βοσνία!
22:31
ΓΚΟΛ και η Τσεχία που ισοφαρίζει σε 1-1 την Ισλανδία λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.
22:33
Ημίχρονα στους αγώνες!
22:34
Μένει μόνο το ματς Ιταλία - Κροατία που είχαμε 4 λεπτά καθυστερήσεων.
22:51
48' (Ισραήλ - Βοσνία): Aπευθείας κόκκινη για τον Σούνιτς, Με 10 οι φιλοξενούμενοι.
22:52
ΓΚΟΛ η Μάλτα ισοφαρίζει την Βουλγαρία σε 1-1!
23:03
ΓΚΟΛ! Η Τσεχία κάνει την απόλυτη ανατροπή κόντρα στην Ισλανδία και πλέον προηγείται με 2-1
23:05
To γκολ του Φάιλα της Μάλτας που ισοφάρισε σε 1-1
23:11
63' (Iταλία - Κροατία): Αλλαγή για τους Ιταλούς. Έξω ο Τζάτζα και στη θέση του ο φορμαρισμένος επιθετικός της Σαουθάμπτον, Γκρατσιάνο Πελέ.

Μέχρι στιγμής οι Κροάτες είναι αυτοί που πατούν καλύτερα στο γήπεδο, με την Ιταλία να μην μπορεί να δημιουργήσει "κλασσική" ευκαιρία.
23:12
ΓΚΟΛ για το Ισραήλ που "τελειώνει" το ματς κόντρα στη Βοσνία (3-0).
23:21
Προσωρινή διακοπή στο ματς Ιταλία - Κροατία λόγω καπνογόνων στις κερκίδες
23:21
Αποπνικτική η ατμόσφαιρα στο Σαν Σίρο από τους καπνούς.
23:23
Συνέχεια στο παιχνίδι.
23:23
Στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ο Κάιπερς!
23:28
Aποπνικτική έγινε η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα στο Σαν Σίρο!
23:29
Καπνογόνα και στον αγωνιστικό χώρο
23:32
85' (Τουρκία - Καζακστάν): Ο Αζίζ έχει κάνει το 3-0 για τους Τούρκους που έχουν "κλειδώσει" τους 3 βαθμούς.
23:33
87' (Τουρκία-Καζακστάν): Μειώνουν οι Καζάκοι με πέναλτι του Σμάκοβ.
23:40
Στα "περιστέρια" το πέναλτι της Βουλγαρίας!
23:41
Το απίστευτο αυτογκόλ με το οποία η Τσεχία πήρε τη νίκη κόντρα στην Ισλανδία!
23:45
87' (Ιταλία - Κροατία): Tεράστια ευκαιρία για την Κροατία με τον Πέρισιτς, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.