3ος προκρ.: Περνάνε Ίντερ και Μπιλμπάο, δυσκολεύτηκαν Λίβερπουλ και Μαρσέιγ

Η Ίντερ επικράτησε 3-0 της Χάιντουκ στο Σπλιτ και σκέφτεται από τώρα τα πλέι οφ του Europa League, ενώ και η Αθλέτικ Μπιλμπάο απέκτησε ισχυρό προβάδισμα μετά τη νίκη της με 3-1 επί της Σλάβεν Κοπρίβνιτσα. Δυσκολεύτηκε η Λίβερπουλ με την Γκόμελ, ανοικτοί λογαριασμοί μεταξύ της Εσκισεχίρσπορ και της Μαρσέιγ.

Έπειτα από ένα μέτριο πρώτο μέρος, η Ανόρθωση βελτίωσε την εμφάνισή της κόντρα στη Ντίλα Γκόρι και σε συνδυασμό με το αριθμητικό πλεονέκτημα (αποβλήθηκε ο Γκόγκουα στο 57'), είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Πραγματικά, στο 69ο λεπτό ο Γιάννης Οκκάς με κεφαλιά στο αριστερό παραθυράκι των γηπεδούχων σημείωσε το πολυπόθητο γκολ, ενώ τα πράγματα θα ήταν ακόμη πιο εύκολα ενόψει ρεβάνς αν ο Οχαγιόν δεν σημάδευε το οριζόντιο δοκάρι του Σκέντερ.

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος από την Άαλεσουντ, ωστόσο το 2-1 δεν του επιτρέπει να είναι άνετος ενόψει του επαναληπτικού της 9ης Αυγούστου.

Η κυπριακή ομάδα έμεινε πίσω στο σκορ με γκολ του Στιούαρτ (με σουτ έξω από την περιοχή στο 16'), αλλά κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάριο Σέρτζιο στο 33' και κοντινή προσπάθεια του Αλωνεύτη, μετά από υπέροχη κάθετη του Μπενασούρ στο 80'.

Εύκολο έργο είχε η Ίντερ με αντίπαλο τη Χάιντουκ. Οι "νερατζούρι" επικράτησαν 3-0 στο Σπλιτ χάρη στα γκολ των Σνάιντερ (στο 18' μετά από φάση διαρκείας), Ναγκαμότο (στο 44' με κοντινό σουτ που ξεγέλασε τον αντίπαλο γκολκίπερ) και Κουτίνιο (στο 73').

Ισχνό προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Μαρσέιγ που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Εσκισεχίρσπορ. Η γαλλική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Ζινιάκ, αλλά οι γηπεδούχοι απέκτησαν ελπίδες χάρη στο γκολ του Νουχίου στο 62'.

Έστω και δύσκολα ο Τζέιμι Κάραχερ συνδύασε με νίκη την 700ή του εμφάνιση με τη φανέλα της Λίβερπουλ. Αυτό οφείλεται σε ένα καταπληκτικό γκολ του Ντάουνινγκ με σουτ-κεραυνό στο 68ο λεπτό. Λίγα λεπτά νωρίτερα η Γκόμελ έχασε μεγάλη "τριπλή" ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Αγκαλιά με την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης βρίσκεται η Άνζι που επικράτησε 2-0 της Φίτεσε. Η ολλανδική ομάδα ήταν ελαφρώς καλύτερη στο πρώτο μέρος, είχε δοκάρι στο 35' με τον Φαν ντερ Στράχαν, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 63' με εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Σάτοφ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 74' ο Σμόλοφ μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Ετό.

Σε περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα με τη Ραπίντ Βουκουρεστίου η Χέρενφεν. Η ολλανδική ομάδα φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την αντίπαλό της και σκέφτεται από τώρα τα πλέι οφ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζούρισιτς που σημείωσε τα πρώτα δύο τέρματα (στο 9' και το 64'), ενώ οι Ντε Ρουν (στο 69') και Φαζλί (στο 89') έβαλαν τα άλλα δύο.

Τα αποτελέσματα του γ' προκριματικού γύρου (πρώτοι αγώνες)

Άνζι (Ρωσία) - Φίτεσε (Ολλανδία) 2-0

Κουόπιο (Φινλανδία) - Μπούρσασπορ (Τουρκία) 1-0

Άρσεναλ Κιέβου (Ουκρανία) - Μούρα (Σλοβενία) 3-0

Ντίλα (Γεωργία) - Ανόρθωση (Κύπρος) 0-1

Μπνέι Γεχούντα (Ισραήλ) - ΠΑΟΚ (Ελλάδα) 0-2

Ρουχ Χορζόφ (Πολωνία) - Πλζεν (Τσεχία) 0-2

Τρόμσο (Νορβηγία) - Μέταλουργκ Ντόνετσκ (Ουκρανία) 1-1

Ριντ (Αυστρία) - Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 2-1