Αστέρας Τρίπολης - Σάλκε 0-4

Ο Αστέρας Τρίπολης αποχαιρέτησε την εφετινή περιπέτεια στους ομίλους του Europa League με βαριά ήττα (0-4) στο "Θ. Κολοκοτρώνης" από τη Σάλκε. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη γερμανική ομάδα ο Τσούπο-Μοτίνγκ (2 γκολ).

Το 0-2 του πρώτου μέρους ουδείς θα μπορούσε να προβλέψει βάσει της εικόνας του Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης. Η ομάδα του Βεργέτη μπήκε δυνατά στο ματς -παρά το γεγονός ότι ήταν βαθμολογικά αδιάφορος- και πίεσε ψηλά τους Γερμανούς για να εκμεταλλευτεί πιθανό λάθος. Μάλιστα, είχε μία καλή στιγμή στο 18' για να βάλει δύσκολα στους φιλοξενούμενους.

Τα πάντα, όμως, άλλαξαν στο 25'. Ο Σαϊκαρά έκανε τη σέντρα και ο Ντι Σάντο με κεφαλιά παραβίασε την εστία των γηπεδούχων, γράφοντας το 0-1. Σαν να μην έφτανε αυτό η Σάλκε πέτυχε και δεύτερο γκολ, στο 37ο λεπτό, με τον Τσούπο-Μοτίνγκ να ευστοχεί με εξαιρετικό πλασέ.

Στο δεύτερο μέρος δύσκολα θα μπορούσε να αλλάξει κάτι. Κι αυτό γιατί η Σάλκε έδειξε την ίδια διάθεση να επιτεθεί και να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, την ώρα που ο Αστέρας Τρίπολης ήταν απογοητευτικός λόγω της εξέλιξης της αναμέτρησης. Είναι χαρακτηριστικό πως η Σάλκε είχε καταφέρει να έχει κατοχή μπάλας κοντά στο 70%!

Η ιστορία της αναμέτρησης γράφτηκε με δύο ακόμα γκολ της Σάλκε. Στο 78' με τον Τσούπο-Μοτίνγκ να σκοράρει για δεύτερη φορά και στο 86' τον Μέγερ να διαμορφώνει το τελικό 0-4.

Αστέρας (Σ. Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Λανθαρότε (65' Μπερτόγλιο), Νίκο, Σανκαρέ, Τσοκάνης, Λούι, Γκοϊάν (63' Ζησόπουλος), Χαμντανί, Ιγκλέσιας (69' Δημούτσος), Γιάννου

Σάλκε (Α. Μπράιτενραϊτερ): Φέρμαν, Ζούνιορ Καϊσάρα, Χέβεντες (79' Φρίντριχ), Νόιστεντερ, Κολάσινατς, Γκάις (65' Αϊχάν), Χέιμπιεργκ, Σαμ, Τσουπό-Μοτίνγκ, Ντι Σάντο, Χούντελααρ (79' Μέγερ)

To live της αναμέτρησης

22:00
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Αστέρα Τρίπολης και της Σάλκε στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.
22:02
Οι Αρκάδες δεν έχουν κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού έχουν αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης, όμως ένας αγώνας απέναντι σε μία σπουδαία ομάδα, όπως είναι η Σάλκε, δίνει κίνητρο στους παίκτες του Στάικου Βεργέτη.
22:04
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Aστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Ιγκλέσιας, Χαμντανί, Φερνάντες, Λανθαρότε, Τσοκάνης, Γιάννου.
Σάλκε: Φάρμαν, Κολάσινατς, Χέβεντες, Σαϊκαρά, Νοϊστάντερ, Γκάις, Χόισμπεργκ, Σαμ, Τσούπο-Μοτίνγκ, Ντι Σάντο, Χούντελαρ.
22:05
Στον πάγκο για τους Αρκάδες: Καπετάνος, Γιαννούλης, Δημούτσος, Ζησόπουλος, Μπερτόλιο, Κουρμπέλης και Φούντας.
22:05
Αναπληρωματικοί για τους Γερμανούς: Γκσπούρνινγκ, Φριέντριχ, Κάαν Αγιάν, Ρίετερ, Ματίπ, Μέγιερ και Σανέ.
22:05
Στη σέντρα ο Αστέρας.
22:05
1' Έναρξη του αγώνα.
22:15
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τη Σάλκε να έχει την κατοχή της μπάλας.
22:16
10' Ο Κολάσινατς έκανε τη σέντρα από αριστερά, αλλά ο Ντι Σάντο δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.
22:17
Ο ΑΠΟΕΛ προηγείται με 1-0 της Σπάρτα Πράγας.
22:19
13' Ο Χαμντανί έστρωσε στον Λανθαρότε, αλλά το σουτ του Ισπανού πέρασε ψηλά άουτ.
22:24
18' Καλή στιγμή για τον Αστέρα! Σουτ στην κίνηση του Τσοκάνη, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Φάρμαν!
22:27
Οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη πιέζουν ψηλά προκειμένου να εκμεταλλευτούν πιθανό λάθος των αμυντικών της Σάλκε.
22:31
Αρκετά λάθη κι από τις δύο πλευρές.
22:31
26' Σουτ του Ντι Σάντο, ύστερα από εξαιρετική κάθετη του Τσούπο-Μοτίνγκ, ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
22:34
27' O Γκάις εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
22:34
29' ΓΚΟΛ για τη Σάλκε! O Ζούνιορ Σαϊκαρά έκανε τη σέντρα από δεξιά κι ο Ντι Σάντο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!
22:36
Πέντε γκολ σε έξι αναμετρήσεις για τον Βραζιλιάνο επιθετικό. Τα τέσσερα εξ αυτών τα έχει βάλει κόντρα στον Αστέρα.
22:37
Τελικές: 2 - 6
22:37
31' Μακρινό σουτ του Χέβεντες, άουτ.
22:38
32' Σημαντική στιγμή για τον Αστέρα! Ο Γιάννου έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά το πλασέ του Λούι πέρασε πάνω από την εστία του Φάρμαν!
22:42
37' ΓΚΟΛ! 0-2 η Σάλκε! Ο Τσούπο-Μοτίνγκ βρέθηκε απέναντι στον Θεοδωρόπουλο και με εξαιρετικό πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του!
22:45
Δύσκολα τα πράγματα για τους Αρκάδες.
22:49
Η Σάλκε έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού.
22:51
45' Ωραίο σουτ του Λανθαρότε, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Φάρμαν!
22:52
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Σάλκε πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0.
23:06
Οι παίκτες των δύο ομάδων επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο.
23:06
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
23:07
47' Ωραίο σουτ του Ντι Σάντιο από πλάγια θέση, ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε σε κόρνερ!
23:09
48' Οι αμυντικοί του Αστέρας δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα από τα καρέ τους,με αποτέλεσμα να στρωθεί στον Χόιμπεργκ, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία.
23:14
Ο Αστέρας κερδίζει δύο συνεχόμενα κόρνερ. Πιέζουν οι Αρκάδες για τη μείωση του σκορ.
23:17
Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.
23:20
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι λόγω του τραυματισμού του Γκοϊάν.
23:22
Μονομαχία μεταξύ του Τσούπο-Μοτίνγκ και του Χαμντανί.
23:22
62' Σουτ του Ιγκλέσιας, μπλόκαρε ο Φάρμαν.
23:23
Κατοχή της μπάλας: Αστέρας 39% - Σάλκε 61%
23:24
63' Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ζησόπουλος στη θέση του τραυματία Γκοϊάν.
23:25
64' Καλή στιγμή για τη Σάλκε! Ωραία κίνηση του Χόιμπεργκ, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
23:26
65' Αλλαγή γα τη Σάλκε. Ο Γκάις εκτός, ο Αϊχάν εντός.
23:26
65' Αλλαγή και για τον Αστέρα. Ο Μπερτόγλιο στη θέση του Λανθαρότε.
23:29
69' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Δημούτσος στη θέση του Ιγκλέσιας.
23:31
70' Ωραία συνεργασία του Τσούπο-Μοτίνγκ με τον Χόιμπεργκ, αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε μακριά από την εστία του Θεοδωρόπουλου.
23:33
73' Όμορφη κίνηση και σουτ από τον Χούντελαρ, η μπάλα κόρνερ.
23:39
78' ΓΚΟΛ! 3-0 η Σάλκε με υπέροχη ενέργεια και πλασέ του Τσούπο-Μοτίνγκ!
23:40
79' Διπλή αλλαγή για τους Γερμανούς. Οι Μέγερ και Φρίντριχ στη θέση των Χούντελαρ και Χέβεντες.
23:42
81' Άστοχο σουτ του Δημούτσου.
23:45
85' Κίτρινη κάρτα στον Χόιμπεργκ.
23:47
86' 4-0 η Σάλκε με διαγώνιο σουτ του Μέγερ!
23:51
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:52
91' Καλή στιγμή για τον Αστέρα! Διαγώνιο σουτ του Νίκο Φερνάντες, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Φάρμαν!
23:55
94' Ευκαιρία για τη Σάλκε! Ο Θεοδωρόπουλος έστειλε την μπάλα κόρνερ σε σουτ του Ντι Σάντο!
23:55
94' Τέλος του αγώνα.
23:56
Ο Αστέρας Τρίπολης αποχαιρέτησε την εφετινή περιπέτεια στους ομίλους του Europa League με βαριά ήττα (0-4) στο "Θ. Κολοκοτρώνης".