ΠΑΟΚ-Μακάμπι Χάιφα 0-0

Ο ΠΑΟΚ έφυγε με το 0-0 από το Ισραήλ κόντρα στη Μακάμπι και χρειάζεται ένα βαθμό σε δύο παιχνίδια για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση στους "32" του Europa League.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εικόνα αγώνα:

Με 23 φάουλ, τέσσερις κίτρινες και τρεις τελικές όλες κι όλες, αυτό δεν είναι ποδόσφαιρο. Είναι άσκηση κατά της αϋπνίας. Αυτό ήταν εν συντομία το πρώτο μέρος της αναμέτρησης με τον ΠΑΟΚ να παίρνει άριστα στο αμυντικό κομμάτι, αφού δεν απειλήθηκε, αλλά κάτω από τη βάση μπροστά όπου ήταν ανύπαρκτος.

Πάλι, όμως, πήγε να σκοράρει, έστω κι έτσι. Στο 45' έκανε την καλύτερη ευκαιρία του, αλλά δεν ευτύχησε να σκοράρει με τον Στοχ να κάνει ό,τι και στο προηγούμενο ματς της Τούμπας: να τα χάνει. Εξαιρετική αντεπίθεση από τον Νίνη και πάσα "πάρε-βάλε" στον Σλοβάκο, ο οποίος νικήθηκε από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος η Μακάμπι ήταν πιο επιθετική και άρχισε να βγάζει φάσεις απειλώντας τον Χακόμπο. Μία με τον Αμπουχατζιρά στο 56' και μία με τον Εζρά στο 67' (δοκάρι). Φάσεις που ξύπνησαν τον νωθρό ΠΑΟΚ, ο οποίος μπήκε στο δεύτερο μέρος με λιγότερη αυτοσυγκέντρωση, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι.

Μπροστά ο Στέφενς άλλαξε πρόσωπα μήπως και δει προκοπή. Εβαλε τον Σαλπιγγίδη στη θέση του Νίνη, έβαλε και τον Ολίσε στη θέση του Στοχ. Το πρώτο πράγμα που πήρε ήταν μία καλή κεφαλιά του Στέφανου Αθανασιάδη στο 70ο λεπτό. Και κάποια μέτρα στο γήπεδο.

Τα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι αξιοσημείωτο, με τον ΠΑΟΚ να βολεύεται από τον ρυθμό και το γεγονός ότι η Μακάμπι φοβήθηκε να πιέσει στα τελευταία λεπτά και να ανοιχτεί. Το τελικό 0-0 ουσιαστικά στέλνει τον Δικέφαλο στους "32", αλλά τυπικά θέλει ένα βαθμό στα δύο τελευταία παιχνίδια για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση.

Αδύναμος κρίκος:

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Στέφανος Αθανασιάδης ήταν σκιά του εαυτού του. Βέβαια δεν τον βοήθησαν και οι συμπαίκτες του, αλλά και ο ίδιος δείχνει να έχει χάσει αυτό το κάτι, αυτό το ξεπέταγμα.

MVP:

O Χακόμπο ήταν εκεί όποτε χρειαζόταν. Ουσιαστικά στο πρώτο καλό σουτ, έκανε σπουδαία επέμβαση και κράτησε το μηδέν.