Άλκμααρ - Σαχτιόρ 1-0

Με γκολ του Σέλσο Ορτίς στο 55ο λεπτό, η Άλκμααρ έκαμψε την αντίσταση της Σαχτιόρ (1-0), έφτασε τους 8 βαθμούς και έπιασε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή του 12ου ομίλου του Europa League.

Η πρωτοπόρος της Eredivisie τίθεται αντιμέτωπη με την Φέγενορντ σε λίγες ημέρες, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τον Ντικ Άντβοκαατ να χρησιμοποιήσει βασικούς κόντρα στην ελλιπέστατη Σαχτιόρ (ταξίδεψε με 14 παίκτες εκ των οποίων οι δύο ήταν τερματοφύλακες).

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο της Άλκμααρ, αλλά χρειάστηκε να περάσουν 55 λεπτά για να σκοράρει.

Ο Στας Ποκατίλοβ δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει το σουτ του Ορτίς και η ολλανδική ομάδα πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε τέσσερις αναμετρήσεις.

Άλκμααρ: Εστεμπάν, Μ. Γιόχανσον, Φίρχεφερ, Γκουβελέου, Βούιτενς, Γκούντελ, Μάρτενς, Ορτίς, Γκούντμουντσον (83' Χένρικσεν), Μπέιρενς, Ά. Γιόχανσον (46' Άβντιτς).

Σαχτιόρ: Ποκατίλοβ, Βασίλιεβιτς, Μποραντάεβ, Ταράσοβ, Μάλι, Σίμτσεβιτς, Μπαϊζάνοβ, Νταραμπάεβ, Γκαζαριάν, Κάνιας, Ζένκοβιτς (72' Μουρταζάεβ).