Προκρίθηκαν Νάπολι, Σεβίλλη και Γκλάντμπαχ (VIDEOS)

H Νάπολι, η Σεβίλλη και η Γκλάντμπαχ έκαναν το καθήκον τους, αφού ξεπέρασαν εύκολα ή δύσκολα τα εμπόδιά τους και προκρίθηκαν στη φάση των "32" του Europa League. Φινάλε με εντός έδρας ήττα από την Βιγιαρεάλ ο Απόλλων Λεμεσού. Δείτε VIDEOS από όλες τις αναμετρήσεις.

Καθάρισε νωρίς

Ιδανικό ήταν το φινάλε της Νάπολι στον 9ο όμιλο, αφού πήρε νωρίς-νωρίς σαφές προβάδισμα επί της Σλόβαν Μπρατισλάβας και με το τελικό 3-0 εξασφάλισε την πρώτη θέση. Ο Ντρις Μέρτενς (στο 6') και ο Μάρεκ Χάμσικ (στο 16') έβαλαν σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους, ενώ ο Ντούβαν Σαπάτα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 75ο λεπτό. Οι "παρτενοπέι" έχασαν ουκ ολίγες ευκαιρίες για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Πρωτιά με άνεση

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπράνιμιρ Χργκότα, ο οποίος έβαλε δύο γκολ, η Γκλάντμπαχ επικράτησε 3-0 της Ζυρίχης στο "Μπορούσια Παρκ" κι εξασφάλισε την πρωτιά του 1ου ομίλου. Τα "πουλάρια" είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα και στο 31ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με τον Πάτρικ Χέρμαν, ενώ στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Χργκότα που σκόραρε στο 58ο και το 64ο λεπτό. Έκτοτε, οι γηπεδούχοι άφησαν το γκάζι, δεδομένου ότι την Κυριακή αντιμετωπίζουν την Λεβερκούζεν.

Σφαγή στο 94'

Ελάχιστες συγκινήσεις επεφύλασσε η αναμέτρηση μεταξύ της Καραμπάγκ και της Ίντερ, η σημαντικότερη εξ αυτών στο 56ο λεπτό, όπου ο Ναμίκ Αλασκάροβ αστόχησε προ κενής εστίας από πλεονεκτική θέση. Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν άνευ λόγου κι αιτίας ο Μίροσλαβ Ζέλινκα ακύρωσε γκολ των γηπεδούχων, στερώντας τους την ιστορική πρόκριση στη φάση των "32" του Europa League.

Δεύτερη η κάτοχος

Το γκολ του Ντένις Σουάρες χάρισε στην Σεβίλλη τη νίκη επί της Ριέκα στο "Σάντσεθ Πιθχουάν" με 1-0 και παράλληλα την πρόκριση, ωστόσο το εμφατικό "διπλό" της Φέγενορντ στην Λιέγη δεν της επέτρεψε να καταλάβει την πρώτη θέση. Η κάτοχος του τροπαίου έχασε "χρυσή" ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, όταν ο Στεφάν Μπιά σημάδεψε το δοκάρι στο 87ο λεπτό.

Τη στιγμή που η Σεβίλλη νικούσε 1-0 τη Ριέκα με γκολ του Ντένις Σουάρες (20'), η Φέγενορντ σημείωνε στο Βέλγιο τη μεγαλύτερη εκτός νίκη της στην Ευρώπη (0-3 τη Σταντάρ Λιέγης). Αυτό σήμαινε πως η κάτοχος τερμάτισε 2η στον 7ο όμιλο και θα έχει δυσκολότερο έργο στην επόμενη φάση.

Φινάλε με ήττα

Με ήττα αποχαιρέτισε τους ομίλους του Europa League ο Απόλλων Λεμεσού, καθώς η Βιγιαρεάλ σκόραρε δύο φορές μέσα σε πέντε λεπτά στο ΓΣΠ κι έφτασε στην επικράτηση με 2-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή μέχρι τη στιγμή που οι Ζεράρδ Μορένο (στο 35' με ωραία λόμπα) και Λουσιάνο Βιέτο (στο 40' με πλασέ) παραβίασαν την εστία του Ίσλι Χίντι, βάζοντας σε θέση οδηγού τα "κίτρινα υποβρύχια". Η κυπριακή ομάδα προσπάθησε να βρει δίχτυα στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν τα κατάφερε.