Έμπλεξαν Σάλκε, Ρόμα, ελπίζουν Ομόνοια, ΑΕΚ Λάρνακας

Η Σάλκε κινδυνεύει να γίνει το πρώτο μεγάλο "θύμα" των πλέι οφ του Europa League μετά την ήττα της με 2-0 στον πρώτο αγώνα με την Ελσίνκι. Απειλείται με αποκλεισμό και η Ρόμα. Με ανατροπή νίκησε η Ομόνοια, άντεξε η ΑΕΚ Λάρνακας

Με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να αγωνίζεται από την αρχή της αναμέτρησης οι "βασιλικοί μπλε" δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και θα πρέπει να κάνουν την ανατροπή στην έδρα τους. "Δήμιος" ο Πούκι, ο οποίος χτύπησε στο 18’ και το 54’ και έβαλε σε μπελάδες τη γερμανική ομάδα μετά το 2-0 της Ελσίνκι. Ο Ραλφ Ράνγκνικ θα πρέπει να ξανασκέφθηκε τον αποκλεισμό του Ραούλ από την αποστολή της γερμανικής ομάδας.

Μία από τα ίδια ισχύει και για τη Ρόμα, η οποία κατάφερε να απογοητεύσει. Στο ευρωπαϊκό της ντεμπούτο και πρώτο επίσημο αγώνα του Λουίς Ενρίκε στον πάγκο της ηττήθηκε με 1-0 από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας. Το μοναδικό γκολ του αγώνα σκόραρε στο 80' ο Ντόμπροντκα από λάθος του Στεκέλενμπουργκ.

Την ίδια ώρα η Λάτσιο έκανε "πάρτι" με την Ραμποτνίτσκι. Ο Τζιμπρίλ Σισέ πέτυχε το 3-0 και το 4-0 για τους "λατσιάλι", οι οποίοι δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Σκοπιανούς και έφθασαν σε ένα εμφατικό 6-0.

Η Ομόνοια δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι η Σάλτσμπουργκ άνοιξε το σκορ μόλις στο 2' της μεταξύ τους αναμέτρησης. Ως το ημίχρονο είχε φέρει τούμπα τον αγώνα με τον Φρέντι να ισοφαρίζει στο 35' και τον Λεάντρο να της δίνει προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο η Ομόνοια κράτησε τη σπουδαία νίκη.

"Σκληρό καρύδι" αποδείχθηκε η ΑΕΚ Λάρνακας στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Ρόζενμποργκ. Απέσπασε λευκή ισοπαλία. Είχε μάλιστα την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά στο 68' ο Γκαρσία σημάδεψε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

Στο ντέρμπι του Ανόβερου με τη Σεβίλλη, ο Σλάουντραφ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής και χάρισε τη νίκη με 2-1 στη γερμανική ομάδα. Μόνο ντέρμπι δεν ήταν η βρετανική κόντρα Χαρτς-Τότεναμ, αφού οι "πετεινοί" έκαναν περίπατο με 5-0.

Η Στόουκ δείχνει να έχει μάθει από το πάθημα της Παλέρμο και μετά το διπλό στην έδρα της Τουν δείχνει με το ένα πόδι στους ομίλους. Οι Ελβετοί τελείωσαν τον αγώνα με δέκα και τον Σίντζελολτζ στο τέρμα, αφού ο γκολκίπερ της της αποβλήθηκε στο 80'. Εύκολο έργο και για τη Φούλαμ, "πονηρό" 0-0 στην έδρα της Νασιονάλ πήρε η Μπέρμιγχαμ.

Η Ρέιντζερς "φλερτάρει" με την απόλυτη καταστροφή αφού κινδυνεύει να μείνει ακόμα και εκτός Europa League. Έχασε το προβάδισμα που είχε κόντρα στη Μάριμπορ (2-1) και τώρα καλείται να κοπιάσει στο Άιμπροξ. Κίνδυνος και για τη Σέλτικ μετά το εντός έδρας 0-0 με τη Σιόν. Οι Στόουκς και Σαμαράς (βγήκε στο 83') έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Ρουμάνοι και Ρώσοι ξεκίνησαν πολύ καλά και λογικά θα έχουν δυνατή εκπροσώπηση στη συνέχεια. Όλες τους οι ομάδες πήραν προβάδισμα πρόκρισης, εκτός από τη Γκαζ Μέταν, η οποία δείχνει πως δεν μπορεί να επαναλάβει το θαύμα με τη Μάιντζ.

Διπλή επιτυχία για το Βέλγιο. Η Σταντάρ Λιέγης μπορεί να έχασε πέναλτι με τον Μπαγιέ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 60' ο Τσιτέ σκόραρε και χάρισε τη νίκη απέναντι στη Χέλσινμποργκ. Σπουδαία ανατροπή για την Άντερλεχτ. Βρέθηκε να χάνει από την Μπούρσασπορ με πέναλτι του Βέντερσον στο 37'. Ισοφάρισε ο Λεζέαρ με τον ίδιο τρόπο και με το πρώτο γκολ ο Γιοβάνοβιτς χάρισε τη νίκη στους Βέλγους.

Η κάτοχος του 2010 Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε δύο γκολ από τον Βραζιλιάνο Ελίας και έκαμψε την αντίσταση της Γκιμαράες των δέκα παικτών στο δεύτερο ημίχρονο, σε αντίθεση με την περυσινή φιναλίστ Μπράγκα, η οποία έμεινε στο 0-0 με τη Γιουνγκ Μπόις και κινδυνεύει να μείνει πρόωρα εκτός συνέχειας. Στην κερκίδα ήταν ο Φορλάν, ο οποίος αναμένεται να αποτελέσει παρελθόν από τους Μαδριλένους.