Με Μπαλοτέλι η Λίβερπουλ, εύκολα η Νάπολι, ματσάρα στην Γλασκόβη (VIDEOS)

Με αμφισβητούμενο πέναλτι του Μάριο Μπαλοτέλι, η Λίβερπουλ έκαμψε την αντίσταση της Μπεσίκτας στο "Άνφιλντ" (1-0), ενώ αντίθετα η Νάπολι πέρασε διά περιπάτου από την έδρα της Τράμπζονσπορ με 4-0. Σέλτικ και Ίντερ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3, ο Καζίμ-Ρίτσαρντς πλήγωσε την Ρόμα. Δείτε videos.

Η Σέλτικ μίλησε τελευταία

Η πιο συναρπαστική αναμέτρηση της βραδιάς διεξήχθη στην Γλασκόβη, όπου Σέλτικ και Ίντερ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3.

Ο Σέρνταν Σατσίρι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο και ο Ροντρίγκο Παλάσιο διπλασίασε το προβάδισμα των "νερατζούρι" στο 13ο, έπειτα από σύγχυση στα αντίπαλα καρέ, προτού ο Στιούαρτ Άρμστρονγκ ισοφαρίσει μέσα σε λίγες στιγμές (στο 24' και το 26').

Ένα τραγικό λάθος του Κρέιγκ Γκόρντον στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου έδωσε την ευκαιρία στον Παλάσιο να ξαναβάλει σε θέση οδηγού την Ίντερ, ενώ στο δεύτερο μέρος αμφότερες οι ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες.

Το φινάλε ήταν δραματικό, αφού ο Τζον Γκουιντέτι ισοφάρισε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και στο 96' ο Γκόρντον σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο την προσπάθεια του Σατσίρι, κρατώντας το 3-3.

Ο Μάριο Μπαλοτέλι ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι στο 85ο λεπτό και χάρισε στην Λίβερπουλ τη νίκη με 1-0 επί της Μπεσίκτας στο "Άνφιλντ".

Οι "κόκκινοι" έχασαν μία ευκαιρία στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου (με Ντάνιελ Στάριτζ) κι άλλη μία στα τέλη του δευτέρου (με Αλμπέρτο Μορένο), ενώ η τουρκική ομάδα απείλησαν με Βέλι Κάβλακ και Ντεμπά Μπα.

Τα περιθώρια είχαν στενέψει αρκετά για την Λίβερπουλ, δεδομένου ότι ο Άνταμ Λαλάνα δεν κατάφερε να σκοράρει στο 50', με συνέπεια ο Μπρένταν Ρότζερς να ρίξει στη μάχη τον Μπαλοτέλι.

Ο Ιταλός δεν έκανε τη διαφορά, αλλά στο 85ο λεπτό πήρε την μπάλα από τα χέρια του Τζόρνταν Χέντερσον, την έστησε στη άσπρη βούλα, ευστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Καζίμ-Ρίτσαρντς πλήγωσε την Ρόμα

O Βασίλης Τοροσίδης έδωσε ασίστ για να σκοράρει ο Ζερβίνιο, αλλά ένας πρώην συμπαίκτης του στον Ολυμπιακό, ο Κόλιν Καζίμ-Ρίτσαρντς ισοφάρισε για την Φέγενορντ, η οποία μετά το 1-1 του "Ολίμπικο, πήρε προβάδισμα για την πρόκριση.

Η Ρόμα προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με πλασέ του Ιβοριανού και απείλησε σε μερικές ακόμα περιπτώσεις, όμως η ολλανδική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε με τον Καζίμ-Ρίτσαρντς.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι έχασαν ευκαιρίες στο τελευταίο δεκάλεπτο (οι γηπεδούχοι στο 83' και το 86', οι φιλοξενούμενοι στο 88'), ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Από τώρα στους "16"

Η Νάπολι έκλεισε από τώρα εισιτήριο για τη φάση των "16" του Europa League, καθώς επικράτησε 4-0 της Τράμπζονσπορ στο "Χουσεΐν Αβνί Ακέρ" της Τραπεζούντας χάρη στα γκολ τεσσάρων διαφορετικών παικτών.

Το σκορ άνοιξε στο 6ο λεπτό με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ενρίκε κι εν συνεχεία τη σκυτάλη πήρε ο φορμαρισμένος Μανόλο Γκαμπιαντίνι, ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκονσάλο Ιγκουαΐν (στο 20') κι εν συνεχεία παραβίασε την εστία του Χακάν Αρικάν (στο 27').

Ο "Πιπίτα" θα μπορούσε να έχει βάλει και δεύτερο γκολ, αλλά αφού πέρασε τρεις παίκτες έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά την ανατροπή του από τον Φατίχ Ατίκ, ο Ντρις Μέρτενς αστόχησε στο πέναλτι, προτού ο Ντουβάν Σαπάτα διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Ένα και να καίει

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Σεβίλλη, επικρατώντας 1-0 της Γκλάντμπαχ στο "Σάντσεθ Πιθχουάν" με γκολ του Βιθέντε Ιμπόρα.

Στο 20' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια "ανάσα" από το γκολ, με τον Κράμερ να πιάνει το σουτ στην κίνηση και την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Δεκατρία λεπτά αργότερα και πάλι η Γκλάντμπαχ απείλησε με τον Φάμπιαν Τζόνσον, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι Γερμανοί μπορεί να είχαν της ευκαιρίες, όμως η Σεβίλλη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με την συμπλήρωση 70 λεπτών αγώνα, ύστερα από έξοχο γύρισμα του Ντιόγκο από τα δεξιά και πλασέ του Ιμπόρα.

Στο τελευταίο τέταρτο η Γκλάντμπαχ ανέβηκε, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Αζάρ και Κρούζε (83' και 85'), όμως το σκορ δεν άλλαξε.