ΠΑΟΚ - Κρασνοντάρ 0-0

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος (0-0) με την Κράσνονταρ σε ένα ματς με ελάχιστες καλές στιγμές. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες λόγω των αποβολών των Τζεντρτζέιτσικ (87') και Ζάιρο (89').

Ο Τούντορ παρέταξε, όπως αναμένονταν, τον ΠΑΟΚ με αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, τοποθετώντας στο αρχικό σχήμα τους Γλύκο, Μαλεζά, Σκόνδρα και Ζάιρο. Στο ξεκίνημα η Κρασνοντάρ εκμεταλλεύτηκε την προσωρινή ανομοιογένεια του Δικεφάλου και προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο.

Η πρώτη αξιόλογη φάση, ωστόσο, ήρθε από τον ΠΑΟΚ. Στο 16', αρχικά, ο Πέλκας δεν εκμεταλλεύτηκε πάσα του Ζάιρο μέσα στην περιοχή και στην εξέλιξη της φάσης ο Αθανασιάδης προσπάθησε με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά να αιφνιδιάσει τον Ντικάν.

Ο Ροντρίγκες στο 21' πήρε την μπάλα με προϋποθέσεις μέσα στα καρέ της Κρασνοντάρ, όμως, δεν έκανε καλό κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Λαμπόρντε πριν "οπλίσει" και σουτάρει. Οι δύο ομάδες, ειδικά, από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα, δεν έβρισκαν εύκολα διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, με αποτέλεσμα οι φάσεις στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους να έρχονται με το... σταγονόμετρο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ιγκορ Τούντορ να αντικαθιστά τον Βίτορ με τον Λέοβατς και τον Λαμπόρντε να απειλεί στο 48'. Ο μεσοεπιθετικός της Κρασνοντάρ ελίχθηκε μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, σούταρε, αλλά ο Γλύκος ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε. Ενα λεπτό αργότερα και πάλι ο Λαμπόρντε σούταρε, όμως, ο γκολκίπερ του Δικεφάλου δεν ανησύχησε.

Ο Σάμπο στο 52' επιχείρησε "κεραυνό" λίγα μέτρα έξω από τα καρέ του Ντικάν, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 53' ο Σμόλοφ σούταρε και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Γλύκου. Η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 68' όταν μετά από συνδυασμό του Πέλκα με τον Σάμπο η μπάλα έφτασε στον τελευταίο στο σημείο του πέναλτι, αλλά το σουτ του ήταν τελείως άστοχο.

Ενα σουτ του Λέοβατς στο 70' δεν απείλησε την εστία του Ντικάν και στο 71' η Κρασνοντάρ έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Λαμπόρντε προχώρησε, σούταρε από διαγώνια θέση, όμως, ο Γλύκος απέκρουσε και στη συνέχεια απομάκρυναν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ.

Στο 76' και στο 77' σουτ του Αρι και του Ζάιρο δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα Γλύκο και Ντικάν αντίστοιχα και στο 78' ο Κάτσε παραλίγο να χριστεί σκόρερ. Ο Μπερμπάτοφ έστρωσε την μπάλα στον νεαρό μέσο, ο οποίος σούταρε με όλη του την δύναμη, αλλά ο Ντικάν του είπε όχι με εντυπωσιακή απόκρουση.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες αφού στο 87' αποβλήθηκε ο Τζεντρέτζικ για σκληρό μαρκάρισμα και στο 89' για τον ίδιο λόγο ο Ζάιρο.

Ο Ζάιρο σήμερα είχε ωραίες εμπνεύσεις που βοήθησαν πολύ την μεσοεπιθετική γραμμή του ΠΑΟΚ. Ενίσχυσε τον Δικέφαλο και στο ανασταλτικό κομμάτι, αφού αρκετές φορές τον είδαμε να πιέζει στα άκρα όταν η Κρασνοντάρ προσπαθούσε να αναπτυχθεί. Πραγματικά ακούραστος ο Βραζιλιάνος διένυσε πολλά χιλιόμετρα σήμερα.

Δεν θα σταθούμε σε κάποιον παίκτη, αλλά στον αγωνιστικό' χώρο, ο οποίος παρά τις εργασίες που έγιναν τελευταία, λόγω της βροχής, ήταν σε πολύ κακή κατάσταση. Γεγονός που, φυσικά, επηρέασε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Ο ΠΑΟΚ είχε διακυμάνσεις σήμερα στην απόδοσή του απόρροια και των αρκετών αλλαγών που έγιναν στην ενδεκάδα. Πάντως, ήταν αισθητά βελτιωμένος στα μετόπισθεν, γεγονός που πρέπει να σημειωθεί μετά τα τρία γκολ που δέχθηκε από τον Ηρακλή. Η Κράσνονταρ εκτός από μία-δύο περιπτώσεις δεν απείλησε την εστία του Γλύκου. Τέλος, ο Τούντορ πρέπει να έμεινε ικανοποιημένος από παίκτες όπως τον Γλύκο, τον Μαλεζά και τον Ζάιρο που σήμερα έπαιξαν μετά από καιρό.

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Βίτορ (46' Λέοβατς), Κόστα, Μαλεζάς, Σκόνδρας, Ροντρίγκες, Σάμπο, Κάτσε, Πέλκας (72' Μακ), Ζάιρο, Αθανασιάδης (57' Μπερμπάτοφ)

Κρασνοντάρ: Ντικάν, Στράντμπεργκ, Τζεντρέτζικ, Γκράνγκβιστ, Καλέσιν, Τορμπίνσκι (82' Γκαζίνσκι), Αχμέντοφ (65' Μαμάεφ), Λαμπόρντε, Καμπορέ, Ζοαοζίνιο, Σμόλοφ (63' Αρι)

To live της αναμέτρσης

19:56
Καλησπέρα σας από το γήπεδο της Τούμπας.
19:57
Μαζί θα παρακολουθήσουμε όσα συμβαίνουν πριν, κατά τη διάρκεια αλλά και μετά το τέλος του αγώνα του ΠΑΟΚ με την Κρασνοντάρ.
20:01
Πριν από λίγο ολοκληρώθηκε το άλλο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του ομίλου του ΠΑΟΚ, με την Ντόρτμουντ να παίρνει τη νίκη με 1-3 στην έδρα της Γκαμπάλα.
20:04
Τα τρία γκολ της γερμανικής ομάδας πέτυχε ο Ομπαμεγιάνγκ που πέτυχε χατ-τρικ. Οι Αζέροι μείωσαν απλά στο φινάλε με τον Ντόντο.
20:08
Το αποψινό παιχνίδι, όπως και το επόμενο μεταξύ των δύο ομάδων στη Ρωσία, είναι καθοριστικά για την υπόθεση πρόκριση στους "32" του Europa League.
20:11
Αυτή την ώρα κάνουν την πρώτη αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο οι διαιτητές της αναμέτρησης.
20:14
Υπενθυμίζεται ότι "άρχοντας" του αγώνα είναι ο Έκμπεργκ από τη Σουηδία, αν και αρχικά είχε οριστεί ο Γιοχάνεσον. Η αλλαγή έγινε για λόγους υγείας και ανακοινώθηκε πριν από δύο ημέρες. Ο Έκμπεργκ που τελικά θα διευθύνει το ματς είχε αρχικά οριστεί ως πέμπτος διαιτητής του αγώνα.
20:15
Η βροχόπτωση που επικρατεί από το πρωί στη Θεσσαλονίκη συνεχίζεται και αυτή την ώρα στην Τούμπα.
20:17
Το θερμόμετρο του γηπέδου δείχνει πως η θερμοκρασία είναι στους 14 βαθμούς Κελσίου.
20:20
Να σημειώσουμε πως σήμερα εκδικάστηκε από την αρμόδια επιτροπή της UEFA η υπόθεση των γεγονότων στον ΠΑΟΚ-Ντόρτμουντ. Τα επεισόδια της γερμανικής ομάδας και η εισβολή μερίδας ΠΑΟΚτσήδων μετά το τέλος του αγώνα. Η απόφαση αναμένεται σε λίγες ημέρες.
20:30
Αξίζει να σημειωθεί πως ο ΠΑΟΚ απόψε θα αναζητήσει την πρώτη του νίκη κόντρα σε ομάδα της Ρωσίας. Μέχρι στιγμής μετράει τρεις ισοπαλίες και μία ήττα στην Τούμπα, απέναντι σε ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ρουμπίν Καζάν.
20:31
Έφτασε στο γήπεδο η αποστολή του ΠΑΟΚ.
20:31
Οι παίκτες του "Δικεφάλου" κάνουν την πρώτη τους αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο.
20:33

20:36

20:39
Μπήκε στο γήπεδο και η αποστολή της Κρασνοντάρ.
20:42
Εικόνα από τη βόλτα των παικτών του ΠΑΟΚ.
20:44
Οι συνεργάτες του Τούντορ ετοιμάζουν τον αγωνιστικό χώρο για το ζέσταμα των παικτών του ΠΑΟΚ.
20:45
Και φωτογραφία από την αναγνωριστική βόλτα των παικτών της Κρασνοντάρ.
20:46

20:49
Στο κέντρο του γηπέδου έχει απλωθεί το σεντόνι του Europa League.
20:51
Δείτε το και σε εικόνα
20:56
Οι παίκτες της ρωσικής ομάδας στον πάγκο της Τούμπας
20:57

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Βίτορ, Κόστα, Μαλεζάς, Ροντρίγκες, Κάτσε, Σάμπο, Πέλκας, Ζάιρο, Αθανασιάδης.

21:02

Η ενδεκάδα της Κρασνοντάρ: Ντικάν, Στράντμπεργκ, ΤζερτζέιτσικΓκράνγκβιστ, Καλέσιν, Τορμπίνσκι, Αχμέντοφ, Λαμπόρντε, Καμπορέ, Ζοαοζίνιο, Σμόλοφ.

21:05
Στον πάγκο του ΠΑΟΚ θα είναι οι: Όλσεν, Τζαβέλλας, Μακ, Γκολάσα, Μπερμπάτοφ, Λέοβατς, Τζιόλης.
21:05

Οι αναπληρωματικοί της Κρασνοντάρ: Σίνιτσιν, Σίγκουρτσον, Μαμάεφ, Γκαζίνσκι, Μπιστρόφ, Πετρόφ, Άρι.

21:13
Λιγοστός ο κόσμος στις κερκίδες του γηπέδου μέχρι στιγμής.
21:14
Η διάταξη της Κρασνοντάρ
21:20
Και η διάταξη του ΠΑΟΚ σε εικόνα
21:20
Γλύκος και Όλσεν έκαναν την εμφάνισή τους για το καθιερωμένο ζέσταμα, παίρνοντας το χειροκρότημα των φιλάθλων.
21:23
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ βγήκαν για ζέσταμα.
21:25

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Βασίλης Αλεκοζίδης, ο οποίος ήταν επί σειρά ετών υπεύθυνος εισιτηρίων στην ΠΑΕ ΠΑΟΚ. Πλέον έχει βγει στη σύνταξη, όμως παραμένει μία από τις πιο γνωστές φυσιογνωμίες της «ασπρόμαυρης» ΠΑΕ.

21:26
Στην φωτογραφία τον βλέπετε με τον γιο του κατά την είσοδό τους στην Τούμπα.
21:27
Στην Τούμπα επίσης βρίσκονται ο Παύλος Δερμιτζάκης και ο ηθοποιός Γιάννης Καπετάνιος.
21:30
Βγήκαν για ζέσταμα και οι ποδοσφαιριστές της Κρασνοντάρ.
21:33
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν το ζέσταμά τους.
21:37
Στο γήπεδο της Τούμπας έχει φτάσει και ο Ιβάν Σαββίδης. Το υποδέχτηκε ο γνωστός οπαδός του "Δικεφάλου", Φάνης.
21:40
Στο γήπεδο και η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ
21:44
Τα κορίτσια προωθούν τα εισιτήρια διαρκείας του τμήματος.
21:47
Ο Γλύκος αποσύρθηκε στα αποδυτήρια έχοντας ολοκληρώσει το ζέσταμά του.
21:49
Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και μπήκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες και για να ετοιμαστούν για τη σέντρα του αγώνα.
21:52
Το αυτοκίνητο με το οποίο ήρθε ο Ιβάν Σαββίδης στην Τούμπα έχει αριθμό πινακίδας 1926, το έτος ίδρυσης του ΠΑΟΚ.
21:56
Από τα μεγάφωνα ακούγονται οι συνθέσεις των ομάδων.
21:58
Όλα έτοιμα για τη σέντρα της αναμέτρησης στην Τούμπα.
22:00
Eν αναμονή για την έναρξη της αναμέτρησης.
22:01
Οι δύο ομάδες μπήκαν επίσημα στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας.
22:03
Οι παίκτες ανταλλάσσουν τις καθιεωρωμένες χειραψίες...
22:05
Το παιχνίδι άρχισε.
22:06
Ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται με λευκές φανέλες σήμερα.
22:07
Η Κράσνονταρ έχει την κατοχή της μπάλας μέχρι στιγμής.
22:09
Πρώτη καλή επιθετική ενέργεια του ΠΑΟΚ από τον Ροντρίγκεζ ο οποίος όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την πλαγιοκόπηση.
22:10
Καλό διώξιμο του Ρικάρντο Κόστα, η άμυνα του ΠΑΟΚ όμως δέχεται και πάλι μεγάλη πίεση.
22:12
Δείχνει ιδιαίτερα ποιοτική ομάδα η Κράσνονταρ, θέλει συνεχώς την μπάλα στα πόδια της.
22:14
Ο Ροντρίγκες, ιδιαίτερα δραστήριος σ' αυτά τα πρώτα λεπτά. Κέρδισε φάουλ σε καλή θέση.
22:14
Η άφιξη του Σαββίδη στην Τούμπα πριν λίγη ωρα
22:14
Δεν προέκυψε κάτι καλό από τη φάση. Αστοχο σουτ του Μαλεζά στην εξέλιξη της φάσης.
22:15
Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο, χωρίς σκορ στην Τούμπα.
22:18
13' Φάουλ σε καλή θέση για την Κράσνονταρ.
22:19
14' O Στράντμπεργκ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα κόντραρε στο τείχος.
22:21
16' Σέντρα του Βίτορ από δεξιά, κεφαλιά του Αθανασιάδη, μπλόκαρε ο Ντικάν.
22:24
19' Κίτρινη κάρτα στον Τζερτζέιτσικ.
22:26
21' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού του Ζάιρο στον Ροντρίγκες, ο οποίος δεν μπόρεσε να απειλήσει, καθώς ο Λαμπόρντε τον πρόλαβε κι έστειλε την μπάλα κόρνερ.
22:30
Πιέζει ψηλά ο ΠΑΟΚ προκειμένου να εκμεταλλευτεί πιθανό λάθος των αμυντικών της Κράσνονταρ.
22:34
Δυνατές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
22:35
Ο Βίτορ αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού κι ο Τούντορ σήκωσε τον Τζαβέλλα για προθέρμανση.
22:38
Στον πάγκο ο Όλσεν στην αποψινή αναμέτρηση.
22:40
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση στα τελευταία λεπτά.
22:45
Σταθερός ο Γλύκος, όποτε χρειάστηκε.
22:47

22:49
Στημένη φάση για τον ΠΑΟΚ. Όλοι μπροστά.
22:49
44' Κακή εκτέλεση από τον Κάτσε, απευθείας άουτ.
22:51
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
22:52
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Κάτσε.
22:54
45 +3' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ έχει τον έλεγχο, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει την εστία της Κράσνονταρ.
23:08
46' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λέοβατς στη θέση του τραυματία Βίτορ.
23:08
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
23:12
48' Ευκαιρία για την Κράσνονταρ! Ο Λαμπόρντε έκανε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Γλύκος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα.
23:12
49' Νέο σουτ του Λαμπόρντε, μπλόκαρε εύκολα ο Γλύκος.
23:14
51' Ωραίο κίνηση του Σάμπο, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία του Ντίκαν.
23:16
53' Ο Σμόλοφ γύρισε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Γλύκος δεν ανησύχησε.
23:17
O Μπερμπάτοφ θα είναι η δεύτερη αλλαγή του Ιγκόρ Τούντορ.
23:20
57' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης εκτός, ο Μπερμπάτοφ εντός.
23:20
Διαφωνία ανάμεσα στον Ζάιρο και τον Καμπορέ.
23:23
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Λαμπόρντε.
23:25
63' Αλλαγή για την Κράσνονταρ. Ο Άρι στη θέση του Σμόλοφ.
23:26
63' Κίτρινη κάρτα στον Ζάιρο.
23:28
65' Δεύτερη αλλαγή για τον Κράσνονταρ. Ο Αχμέτοφ εκτός, ο Μαμάεφ εντός.
23:30

23:31
68' Συνεργασία του Πέλκα με τον Σάμπο, αλλά το τελείωμα του Σλοβάκου, μέσα από την μεγάλη περιοχή, ήταν απελπιστικά κακό.
23:32
Ετοιμάζεται κι ο Ρόμπερτ Μακ.
23:33
70' Ο Λέοβατς επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Ντίκαν.
23:34
71' Μεγάλη ευκαιρία για την Κράσνονταρ! Ο Λαμπόρντε έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Γλύκος απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα.
23:35
72' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μακ στη θέση του Πέλκα.
23:38
75' Ο Ζοαοζίνιο εκτέλεσε το φάουλ, ο Στράνμπεργκ πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Γλύκος μπλόκαρε την μπάλα.
23:39
76' Διαγώνιο σουτ του Άρι, μπλόκαρε ο Γλύκος.
23:40
77' Ο Ζάιρο βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, αλλά ο Ντίκαν μπλόκαρε την μπάλα.
23:41
78' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Κάτσε σούταρε λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Ντίκαν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
23:43
Πιέζει ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά για το πολυπόθητο γκολ.
23:45
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Κάτσε, ο οποίος, σε προσπάθεια για σουτ, συγκρούστηκε με τον Καμπορέ.
23:46
83' Τελευταία αλλαγή για την Κράσνονταρ. Ο Τορμπίνσκι εκτός, ο Γκαζίνσκι εντός.
23:48
85' Κάθετη του Ζάιρο στον Μακ, αλλά ο Σλοβάκος ήταν σε θέση οφσάιντ.
23:50
86' Ο Μπερμπάτοφ διαμαρτύρεται για πέναλτι σε σπρώξιμο από τον Στράνμπεργκ.
23:50
87' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον Κράσνονταρ! Ο Τζεντρτζέιτσικ βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ζάιρο. Σωστή απόφαση.
23:51
89' ΚΟΚΚΙΝΗ για τον ΠΑΟΚ! Με 10 κι ο "Δικέφαλος". Ο Ζάιρο βλέπει την άγουσα για τα αποδυτήρια, καθώς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα.
23:54
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:56
93' Τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ με την Κράσνονταρ αναδεικνύονται ισόπαλοι με 0-0.