Στο φινάλε Σεβίλλη και Ντνίπρο, προκρίθηκε η Φιορεντίνα (VIDEOS)

Η Σεβίλλη ισοφάρισε 2-2 στο 85ο λεπτό την Ζενίτ και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Europa League, ενώ αναλόγως έπραξε και η Ντνίπρο που λύγισε 1-0 την Κλαμπ Μπριζ στο 82'. Νίκη πρόκρισης η Φιορεντίνα (2-0 την Ντιναμό Κιέβου), η Νάπολι αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Βόλφσμπουργκ, αλλά είχε περάσει από το... πρώτο ματς.

Sevilla's players celebrate after scoring a goal during the UEFA Europa League quarter-final second leg football match Zenit Saint Petersburg vs Sevilla FC at Petrovsky stadium in Saint Petersburg on April 23, 2015. AFP PHOTO / OLGA MALTSEVA        (Photo credit should read OLGA MALTSEVA/AFP/Getty Images)
Sevilla's players celebrate after scoring a goal during the UEFA Europa League quarter-final second leg football match Zenit Saint Petersburg vs Sevilla FC at Petrovsky stadium in Saint Petersburg on April 23, 2015. AFP PHOTO / OLGA MALTSEVA (Photo credit should read OLGA MALTSEVA/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Κάθε πέρυσι και τα... ίδια

Με γκολ του Κεβίν Γκαμερό στο 85ο λεπτό, η Σεβίλλη ισοφάρισε 2-2 την Ζενίτ στο "Πετρόβσκι" και θυμήθηκε τα περυσινά κατορθώματά της (σ.σ. συνήθιζε να σκοράρει στα τελευταία λεπτά και να παίρνει "χρυσές" προκρίσεις). Η κάτοχος του τροπαίου ήταν εμφανώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με πέναλτι του Κάρλος Μπάκα, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος (στο πρώτο είχαν ένα δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Ντάνι) και ανέτρεψαν τα δεδομένα με τους Χοσέ Σαλομόν Ροντόν (48'), Χουλκ (72'), προτού μιλήσει ο Γκαμερό λίγο πριν από το φινάλε.

Ζενίτ: Λοντίγκιν, Σμολνίκοβ, Νέτο, Λόμπαρτς, Κρίσιτο, Χάβι Γκαρθία, Βιτσέλ, Ντάνι, Χουλκ, Σάτοβ, Ροντόν (84' Κερζακόβ).

Σεβίλλη: Μπέτο, Κόκε, Παρέχα (22' Ιμπόρα), Ντανιέλ Καρίσο, Τρεμουλινάς, Κριχόβιακ, Εμ,'Μπιά, Μπανέγκα, Αλέις Βιντάλ, Βιτόλο (92' Ντένις Σουάρεθ), Μπάκα (73' Γκαμεϊρό).

Δίκαιη πρόκριση

Η Φιορεντίνα επικράτησε 2-0 της Ντιναμό Κιέβου και πήρε δίκαια το εισιτήριο της ημιτελικής φάσης του Europa League για πρώτη φορά από τη σεζόν 2007-08. Οι "βιόλα" ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, προηγήθηκαν στο 43ο λεπτό με ένα τυχερό γκολ του Μάριο Γκόμες, είχαν δύο δοκάρια και αφού τα χρειάστηκαν από μερικές φαρμακερές αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων, κλείδωσαν την πρόκριση στο 94' με σουτ του Χουάν Μανουέλ Βάργκας από πλάγια θέση.

Φιορεντίνα: Νέτο, Τόμοβιτς, Γκονσάλο Ροντρίγκες, Σάβιτς, Μάρκος Αλόνσο, Νταβίντ Πισάρο (84' Ακουιλάνι), Ματίας Φερνάντες, Μπόρχα Βαλέρο (79' Μπάντελ), Σαλάχ (84' ΧΜ Βάργκας), Χοακίν, Μάριο Γκόμεθ.

Ντιναμό Κιέβου: Σοβκόβσκι, Βίντα, Ντανίλο Σίλβα, Χατσερίντι, Αντούνες, Ρίμπαλκα, Μπουγιάλσκι (69' Σιτσορτσούκ), Μπελχαντά (63' Καλιτβίντσεβ), Γιαρμόλενκο, Λενς, Τεόντορστικ (45'+2 Χούσιεβ).

Έγραψε ιστορία

© AP

Ιστορία έγραψε η Ντνίπρο, αφού με γκολ του Γεβγέν Σακόφ στο 82ο λεπτό, λύγισε τη σθεναρή αντίσταση της Κλαμπ Μπριζ (1-0) και για πρώτη φορά πήρε την πρόκριση στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του Europa League. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά δεν δημιούργησαν ευκαιρίες, ενώ στο δεύτερο απείλησαν με τον Γεβγέν Κονοπλιάνκα (στο 49' και το 66'), προτού ο νεοεισελθών Σακόφ "χτυπήσει" με ωραίο σουτ, εκμεταλλευόμενος μία εκπληκτική ασίστ του Ρουσλάν Ροτάν.

Ντνίπρο: Μπόικο, Φεντέτσκι, Ντόουγκλας, Τσεμπεριάτσκο, Λέο Μάτος, Κάνκαβα, Ροτάν, Μπέζους (46' Σαχόβ), Λουτσκέβιτς (91' Μπρούνο Γκάμα), Κονοπλιάνκα, Σελέζνιοβ (72' Κάλινιτς).

Μπριζ: Ράιαν, Ντε Φάου, Ντουάρτε, Μέχελε, Ντε Μποκ, Σίμονς, Φόρμερ, Στορμ (86' Βίκτορ Βάθκεθ), Ρεφαέλοβ, Ισκιέρδο (86' Ντιρκξ), Ντε Σούτερ (70' Ουλαρέ).

Τυπική διαδικασία

Στο, πλέον, αδιάφορο ματς της βραδιάς, αφού η Νάπολι είχε επικρατήσει 4-1 στην Γερμανία, η Βόλφσμπουργκ βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά, αλλά ισοφάρισε μέσα σε δύο λεπτά και χάρη στο τελικό 2-2 μετρίασε το μέγεθος της αποτυχίας. Οι "παρτενοπέι" προηγήθηκαν με σουτ του Χοσέ Καγεχόν στο 50' (κόντραρε σε αντίπαλο) και διπλή προσπάθεια του Ντρις Μέρτενς στο 65', ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με κεφαλιές των Τιμ Κλόζε (71') και Ιβάν Πέρισιτς (73').

Νάπολι: Αντούχαρ, Μέστο, Αλμπιόλ, Μπρίτος, Νταβίντ Λόπεθ, Γκιοκχάν Ινλέρ, Χάμσικ (60' Ινσίνιε), Καγιεχόν, Μέρτενς (83' Ενρίκε), Ιγκουαΐν (68' Ντουβάν Σαπάτα).

Βόλφσμπουργκ: Μπενάλιο, Τρες (79' Ντοστ), Νάλντο, Τιμ Κλόζε, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ (66' Σέφερ), Γκιλαβονγκί (75' Γιούνγκ), Λουίζ Γκουστάβο, Άρνολντ, Ντάνιελ Καλιτζούρι, Πέρισιτς, Μπέντνερ.