Λίβερπουλ - Σεβίλλη 1-3

Η τρίτη συνεχόμενη κατάκτηση του Europa League για τη Σεβίλλη είναι γεγονός. Οι Σεβιγιάννοι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 από τη Λίβερπουλ στη Βασιλεία αλλά με εντυπωσιακή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στο θρίαμβο με 3-1. Δύο γκολ ο Κόκε, εκπληκτικό το τέρμα της Λίβερπουλ από τον Στάριτζ.

Πιστεύετε ή όχι στο βάρος μίας φανέλας, το γεγονός αυτό έκανε την εμφάνισή του κατά το πρώτο μέρος. Χωρίς να κάνει το τρομερά εντυπωσιακό, η Λίβερπουλ βρήκε τον τρόπο να περιορίσει σε παθητικό ρόλο την κάτοχο του τίτλου Σεβίλλη χτυπώντας την κυρίως από τα άκρα.

Μέσα στο πρώτο τέταρτο, η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ είχε δημιουργήσει πολύ επικίνδυνες καταστάσεις στα ισπανικά καρέ ζητώντας και πέναλτι το οποίο ήταν ξεκάθαρο στη φάση του 13' από ο Καρίσο έπαιξε την μπάλα με το χέρι.

Εστω και χωρίς την εσχάτη των ποινών όμως, για την Λίβερπουλ ήταν μάλλον θέμα χρόνο να προηγηθεί. Η αμυντική διάταξη της Σεβίλλης παρουσιάζε μεγάλα κενά ενώ το τρανζίσιον των Ισπανών ήταν για κλάματα. Ο εξαιρετικά κινητικός Στάριτζ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 24' (βγήκε έγκαιρα στο 24') και στο 35' άνοιξε το σκορ μ' ένα καταπληκτικό σουτ με το εξωτερικό αριστερό μέσα στην περιοχή.

Σ' όλα αυτά, η Σεβίλλη αντιπαρέταξε ένα ψαλίδι του Γκαμεϊρό στο 32' που έφυγε άουτ και αρκετό πανικό στην άμυνα αλλά και σε απλές μεταβιβάσεις που δεν ολοκληρώνονταν ποτέ. Οι Ισπανοί, μάλλον αιφνιδιασμένοι, έκαναν μόλις τέσσερα φάουλ στο πρώτο μέρος.

Αυτό που έγινε στο δεύτερο μέρος όμως δεν θα μπορούσε να το φανταστεί κανείς μέσα στο γήπεδο, ούτε καν ο πιο αισιόδοξος φίλος της Σεβίλλης. Δεν ήταν μόνο ότι οι Ανδαλουσιάνοι σκόραραν μόλις μετά από 20 δευτερόλεπτα στο δεύτερο ημίχρονο (με τον Γκαμεϊρό μετά από έξοχη προσπάθεια του Μαριάνο), ήταν περισσότερο το γεγονός ότι η Λίβερπουλ, πολύ νωρίς, παρουσίασε σημάδια διάλυσης.

Η Σεβίλλη είχε πια και τους χώρους που χρειαζόταν αλλά και έναν αντίπαλο απολύτως φοβισμένο. Πριν από το δεύτερο γκολ, ο Γκαμεϊρό είχε προειδοποιήσει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά, όμως ο Κλοπ δεν πήρε τα μηνύματα για να κάνει έστω μία αλλαγή. Ετσι, με το απίστευτο γκολ του Κόκε (η μπάλα άλλαξε πέντε φορές πόδια) στο 64' η ανατροπή οριστικοποιήθηκε.

Η προσθήκη του Οριζί τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε απλώς να ενισχύσει μία ομάδα που είχε παραδώσει ήδη το πνεύμα της. Το 3-1 από τον Κόκε στο 70' (καθαρότατο γκολ αφού ο σκόρερ δέχθηκε την μπάλα από παίκτη της Λίβερπουλ) αποτέλεσε απλώς το επιστέγασμα της ισπανικής κυριαρχίας που χρειάστηκε μόλις 20 αγωνιστικά λεπτά για να επιβληθεί πλήρως!

O Γκαμεϊρό ναι μεν ισοφάρισε, έχασε όμως και σημαντικές ευκαιρίες. Ο Κόκε ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε τα δύο τελευταία γκολ της Σεβίλλης και σηματοδότησε τη μεγάλη επιτυχία της ομάδας του. Δεξί χαφ έπαιξε ο άνθρωπος και σκόραρε δις σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Αδύναμος Κρίκος

Και άλλες ομάδες δέχθηκε γκολ ισοφάρισης στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου αλλά δεν παρέδωσαν το πνεύμα με τον τρόπο που το έκανε η Λίβερπουλ. Με το που ο Γκαμεϊρό έκανε το 1-1 όμως, η ομάδα του Κλοπ σαν να σταμάτησε να παίζει, σαν να εγκατέλειψε τον αγωνιστικό χώρο. Αν μην τι άλλο, μεγάλο μάθημα αυτό για τον προπονητή των "ρεντς".

Η Σεβίλλη χρειάστηκε να παίξει 20 λεπτά ποδόσφαιρο, καλό και ποιοτικό ποδόσφαιρο, για να φτάσει σ' ένα ακόμη ευρωπαϊκό τρόπαιο, το 5ο της ιστορίας της. Το επίπεδό της, το καθαρά αγωνιστικό, είναι αυτή την ώρα ανώτερο από αυτό της Λίβερπουλ κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στο τερέν, στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Αγγλοι πήραν δουλειά για το σπίτι, να μελετήσουν το λόγο για έβγαλαν το καλώδιο από την πρίζα μόνοι τους μετά το 1-1. Λογικά ένα καλοκαίρι τεράστιων αλλαγών αρχίζει για την αγγλική ομάδα με τα περισσότερα ευρωπαϊκά τρόπαια.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Τουρέ (83' Μπεντέκε), Λόβρεν, Μορένο, Τζαν, Μίλνερ, Λαλάνα (73' Άλεν), Φιρμίνο (69' Οριζί), Κοουτίνιο, Στάριτζ.

Σεβίλλη: Σόρια, Μαριάνο, Ραμί (77' Κολοτζιετσάκ), Καρίσο, Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Εν'Ζονζί, Μπανέγα, Κόκε, Βιτόλο, Γκαμεϊρό.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

20:51
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη του μεγάλου τελικού του Europa League ανάμεσα σε Λίβερπουλ και Σεβίλλη.
20:55
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Κολό Τουρέ, Λόβρεν, Αλμπέρτο Μορένο, Εμρέ Τζαν, Μίλνερ, Λαλάνα, Φιρμίνο, Κοουτίνιο, Στάριτζ.
ΣΕΒΙΛΛΗ: Σόρια, Μαριάνο, Ραμί, Ντανιέλ Καρίσο, Σέρχιο Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Εν'Ζονζί, Μπανέγα, Κόκε, Βιτόλο, Γκαμεϊρό.
20:58
Οι οπαδοί της Λίβερπουλ έχουν μεταβεί στη Βασιλεία. Όσα εισιτήρια έφθασαν, δηλαδή:
21:00
Οι ποδοσφαιριστές της Λίβερπουλ στην αναγνωριστική του βόλτα στο γήπεδο της Βασιλείας:
21:25
Ο Γερμανός τεχνικός έχει κρατήσει στον πάγκο τους: Γουόρντ, Μπεντεκέ, Χέντερσον, Λέιβα, Άλεν, Ορίγκι, Σκρτελ.
21:25
Ο Ουνάι Έμερι από την άλλη τους: Κονοπλιάνκα, Παρέχα, Κριστόφορο, Ιμπόρα, Κολοτζετζάκ, Ρίκο και Γιορέντε.
21:28
Ντέμης Νικολαΐδης και Σωτήρης Κυργιάκος παρόντες στη Βασιλεία:
21:32
Δυστυχώς δε λείπουν και οι άσχημες σκηνές. Μάχες, όχι ποδοσφαιρικές, αλλά μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων:
21:34
Η προθέρμανση των ποδοσφαιριστών της Λίβερπουλ:
21:36
O Αλεξάντερ Φράι, επίσημος πρεσβευτής της φετινής διοργάνωσης, φέρει το τρόπαιο στο "St Jacob Park".

21:39
Ο Ουνάι Έμερι γνωρίζει από τελικούς και τίτλους:
21:42
Μετά το σύντομο τελετουργικό, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για τη σέντρα.
21:44
Διαιτητής ο Σουηδός, Γιόνας Έρικσον. Βοηθοί του, οι συμπατριώτες του, Ματίας Κλασένιους και Ντάνιελ Βάρνμαρκ.
21:44
Στους 14 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία στην ελβετική πόλη.
21:46

1'

Έναρξη του ματς στη Βασιλεία.
21:47
Τρίτος ευρωπαϊκός τελικός για τον Ουνάι Έμερι σε διαδοχικές σεζόν. Έχουν προηγηθεί οι Μπομπ Πέισλι, Τραπατόνι, Νέβιο Σκάλα, Φάμπιο Καπέλο, Μαρτσέλο Λίπι και Έκτορ Κούπερ.
21:47

2'

Φάουλ του Τσαν στον Μπανέγα.
21:48
Οι ισπανικές ομάδες δεν έχουν χάσει ποτέ ευρωπαϊκό τελικό (εκτός SuperCup) απέναντι σε αντίπαλο μη Ισπανό εδώ και 15 χρόνια. Θα συνεχιστεί η παράδοση;
21:50
Οι οπαδοί της Σεβίλλης:
21:51
Αναγνωριστικό το ματς σε αυτά τα πρώτα δευτερόλεπτα παιχνιδιού.
21:53

8'

Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Λίβερπουλ με το σουτ του Τζάν να εξουτερώνεται από τον Σορία.
21:55

9'

Φάουλ του Μίλνερ στον Βιτόλο. Ο Ισπανός "άδειασε" τον Άγγλο.
21:56
Η Σεβίλλη είναι η ομάδα με τους περισσότερους ευρωπαϊκούς τελικούς (9) στον αιώνα που διανύουμε, μπροστά κι από την Μπαρτσελόνα (8).
21:57

11'

Σέντρα του Κλάιν, ο Στάριτζ πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Καρίσο διώχνει προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.
21:58

12'

Η Λίβερπουλ ζητά πέναλτι και φαίνεται να έχει δίκιο, καθώς ο Καρίσο ανακόπτει με το χέρι την προσπάθεια του Φιρμίνο.
21:59
Ο Εσκουδέρο προσπαθεί να απομακρύνει προ του Λαλάνα:
22:01
Εάν μια ομάδα στέκεται καλύτερα από την άλλη στο χορτάρι, αυτή είναι η Λίβερπουλ. Σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
22:04
Συνολικά, η ιστορία έχει γράψει 20 αγγλο-ισπανικούς τελικούς. Από αυτούς οι 12 τίτλοι έχουν καταλήξει σε ισπανική ομάδα και οι 8 σε αγγλική.
22:05

19'

Φάουλ του Εσκουδέρο στον Μίλνερ.
22:08
Η κεφαλιά του Στάριτζ ήταν η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς:
22:10

25'

Ο Λαλάνα βγάζει εξαιρετικά τον Στάριτζ, αλλά ο Σορία βγαίνει προ του Άγγλου επιθετικού και τον νικά στο τετ-α-τετ που είχαν.
22:11
Μαζί με τη Σεβίλλη είναι συνολικά 12 οι ομάδες που έχουν συμμετάσχει σε ευρωπαϊκούς τελικούς για τρεις διαδοχικές σεζόν. Δεν το έχει πετύχει κανείς από το 1998 και τη Γιουβέντους.
22:12
Η Σεβίλλη στους 8 ευρωπαϊκούς αγώνες του αιώνα που διανύουμε έχει πετύχει 31 γκολ, η Λίβερπουλ στους 5 δικούς της συνολικά 27 γκολ.
22:14
Λαλάνα και Εσκουδέρο σε μια από τις πολλές μάχες που έχουν δώσει σε αυτή τη μισή ώρα:
22:15

30'

O Λόβρεν ανατρέπει τον Γκαμεϊρό.Αχρείαστο φάουλ.
22:16

30'

Ο Έρικσον δείχνει την κίτρινη κάρτα στον Λόβρεν.
22:16
Εδώ το πέναλτι που ζήτησε η Λίβερπουλ και κακώς δεν της δόθηκε:
22:18

32'

Mεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Ο Γκαμεϊρό κάνει το ανάποδο "ψαλίδι", αλλά η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας της Λίβερπουλ.
22:20

35'

ΓΚΟΛ! Η Λίβερπουλ ανοίγει το σκορ με τον Ντάνιελ Στάριτζ. Με εξωτερικό φάλτσο, πανέμορφο γκολ.
22:21
Φιρμίνο και Κοουτίνιο άλλαξαν την μπάλα πριν αυτή φθάσει στον Στάριτζ και με εξαιρετική προσπάθεια, εξαιρετικό φάλτσο κάνει το Λίβερπουλ - Σεβίλλη 1-0.
22:23

38'

Ο Λαλάνα σουτάρει, αλλά ο Καρίσο βάζει την κόντρα και παραχωρεί κόρνερ.
22:25

39'

Σκοράρει η Λίβερπουλ, αλλά ορθώς ακυρώνεται. Ο Στάριτζ είναι σε θέση οφσάιντ.
22:25
Μίλνερ και Μπανέγα κάτι δεν έχουν κάτι καλά:
22:27
O Στάριτζ είναι ο πρώτος άγγλος παίκτης που σκοράρει σε τελικό Europa League (πρώην UEFA Cup) από το 2001. Τότε, οι Τζέραρντ και Φάουλερ είχαν παραβιάσει την εστία της Αλαβές.
22:28

43'

Κόρνερ παραχωρεί ο Τζαν.
22:30

45'

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Λίβερπουλ, ο Στάριτζ δεν μπορεί να παρεμβληθεί στην πορεία της μπάλας.
22:31
Εδώ μπορείτε να δειτε το γκολ της Λίβερπουλ:
22:31
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, το διανύουμε.
22:32
Ημίχρονο στη Βασιλεία. Η Λίβερπουλ νικά με 1-0 τη Σεβίλλη χάρη στο πανέμορφο γκολ του Στάριτζ.
22:32
Για την ιστορία, η Λίβερπουλ δεν έχει χάσει ποτέ ευρωπαϊκό τελικό στον οποίον έχει ανοίξει το σκορ.
22:47
Πάμε για το δεύτερο ημίχρονο στη Βασιλεία.
22:48
Όρκος νίκης από τους Σεβιγιάνους μπροστά από την εστία τους. Είναι ικανοί για την ανατροπή;
22:49

46'

ΓΚΟΛ! Η Σεβίλλη ισοφαρίζει με τον Κεβίν Γκαμεϊρό!
22:50
Μετά από ασίστ του Μαριάνο Φερέιρα, ο Γάλλος φορ βρίσκει δίχτυα. 18 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
22:51

48'

Κοντά και στο 1-2 η Σεβίλλη. Ο Κολό Τουρέ κάνει τελευταία στιγμή την προβολή, εμποδίζει τον Γκαμεϊρό να πετύχει το δεύτερό του γκολ και δεύτερο της Σεβίλλης και παραχωρεί κόρνερ.
22:53
Δέκατο γκολ του Κεβίν Γκαμεϊρό στη τρέχουσα ευρωπαϊκή σεζόν (Champions League και Europa League) κι έπιασε στην πρώτη θέση τον Ζιστ Φοντέν. Είναι οι μοναδικοί Γάλλοι με 10 γκολ μέσα σε μια ευρωπαϊκή σεζόν.
22:53
Ο Γκαμεϊρό ισοφαρίζει για τους "ροχιμπλάνκος":
22:55
Ο Λόβρεν κερδίζει στην εναέρια μονομαχία τον Ραμί:
22:59

56'

Ο Βιτόλο κάνει φάουλ στον Λαλάνα.
22:59

56'

Και ο Έρικσον δείχνει κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο.
23:00

57'

Κίτρινη κάρτα στον Μπανέγα για φάουλ στον Κολό Τουρέ.
23:01
Ο Γκαμεϊρό ισοφαρίζει μετά την ασίστ του Μαριάνο:
23:04

60'

Απίστευτη ευκαιρία για τη Σεβίλλη. Ο Γκαμεϊρό δεν μπορεί εξ' επαφής να νικήσει τον Μινιολέ. Δεν έπιασε καλά το σουτ, ο σκόρερ της Σεβίλλης.
23:05
Εξ' επαφής ο Μινιολέ απέκρουσε το σουτ του Γκαμεϊρό.
23:06
Ο Τουρέ κόβει τον Κόκε:
23:08

64'

ΓΚΟΛ! Η Σεβίλλη περνά μπροστά με σκόρερ τον Κόκε. Ο Βιτόλο συνεργάστηκε με τον Μπανέγα, ο πρώτος έδωσε στον Κόκε κι ο τελευταίος με εξαιρετικό σουτ έκανε το 2-1.
23:09
Το γκολ του Γκαμεϊρό είναι το πιο γρήγορο σε δεύτερο ημίχρονο στην ιστορία των ευρωπαϊκών τελικών.
23:10
Ενώ ο Κλοπ ετοιμάζει τον Ορίγκι, ο Τουρέ φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
23:12
Το δεύτερο γκολ της Σεβίλλης από τον Κόκε:
23:13

69'

Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Ορίγκι στη θέση του Φιρμίνο.
23:14

70'

ΓΚΟΛ! Η Σεβίλλη κάνει 1-3 με το δεύτερο γκολ του Κόκε. Η μπάλα έχει βρει σε παίκτη της Λίβερπουλ. Ορθώς μέτρησε.
23:17

76'

Η Σεβίλλη κοντά σε έναν ακόμη της τίτλο. Μιαν ανάσα. Η Λίβερπουλ χρειάζεται ένα θαύμα.
23:18
To τρίτο γκολ της Λίβερπουλ και δεύτερο του Κόκε:
23:18
Ο Ραμί ζητά αλλαγή με νεύμα του προς τον Έμερι.
23:19
Εδώ το δεύτερο γκολ της Σεβίλλης και πρώτο του Κόκε:
23:20
O Κόκε είναι ο τρίτος Ισπανός με δύο γκολ σε τελικό του UEFA Cup. Είχαν προηγηθεί οι Λοσάδα με την Εσπανιόλ το 1988 και ο Χάβι Μορένο το 2001 την Αλαβές.
23:21

77'

Την κίτρινη κάρτα βλέπει ο Ραμί.
23:22

78'

Αλλαγή για τη Σεβίλλη. Ο Κολοτζιετζάκ στη θέση του τραυματία Ραμί.
23:23
Για να βρούμε μέσο που να σκοράρει δύο γκολ σε ευρωπαϊκό τελικό πρέπει να πάμε στο 2006 και τον Μαρέσκα. Πάλι της Σεβίλλης, κατά σύμπτωση. Μετέπειτα του Ολυμπιακού.
23:26

83'

Αλλαγή για τη Λίβερπουλ. Ο Μπεντεκέ στη θέση του Τουρέ. All in από τον Γιούργκεν Κλοπ.
23:26

84'

Κίτρινη κάρτα στον Μαριάνο Φερέιρα.
23:28
Ο Κόκε είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του τελικού. Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Σεβίλλης.
23:29

86'

Ο Κόκε κάνει το σουτ, ο Άλεν παραχωρεί κόρνερ.
23:32

89'

Αλλαγή για τη Σεβίλλη. Ο Ιμπόρα δίνει τη θέση του στον σκόρερ του πρώτου γκολ, Κεβίν Γκαμεϊρό.
23:33
Όπως στο Τορίνο απέναντι στην Μπενφίκα, όπως στη Βαρσοβία απέναντι στη Ντνίπρο έτσι και στη Βασιλεία απέναντι στη Λίβερπουλ η Σεβίλλη κατακτά για τρίτη διαδοχική χρονιά το Europa League.
23:34
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων, διανύουμε το πρώτο εξ' αυτών.
23:35

92'

Αλλαγή για τη Σεβίλλη. Ο Κριστόφορο στη θέση του Μπανέγα.
23:36

94'

Φάουλ σκληρό του Κλάιν.
23:36

94'

Προφανώς και δέχεται την κίτρινη κάρτα.
23:38
Τέλος της αναμέτρησης. Λίβερπουλ - Σεβίλλη 1-3. Η Σεβίλλη για τρίτη διαδοχική σεζόν είναι κάτοχος του Europa League.
23:39
Μπορείτε να δείτε ΕΔΩ του ματς.
23:41
Απίστευτο πραγματικά αυτό που έχει κάνει η Σεβίλλη.
23:46
Οι "reds" πηγαίνουν να παραλάβουν τα μετάλλιά τους.
23:48
Ισπανική υπόθεση και φέτος το ευρωπαϊκό Super Cup καθώς ο τελικός του Champions League είναι ανάμεσα σε ισπανικές ομάδες, Ρεάλ κι Ατλέτικο.