Σαχτάρ-Βέρντερ 2-1 παρ. (1-1 κ.α.) (vids)

Το Ντόνετσκ πανηγυρίζει την κατάκτηση του τελευταίου κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, μετά τη νίκη της Σαχτάρ με 2-1 επί της Βέρντερ στην Κωνσταντινούπολη. Βραζιλιάνικη "σφραγίδα" στη νίκη των Ουκρανών, ιστορική συμμετοχή του Αλέξανδρου Τζιόλη(vids).

Εικόνα αγώνα

Τα χαρτιά των προπονητών είχαν ανοίξει προ πολλού κι έτσι ιδιαίτερες εκπλήξεις δεν υπήρχαν στη σύνθεση που παρέταξαν. Η βραζιλιάνικη πεντάδα στην εμπροσθοφυλακή της Σαχτάρ ήταν αναμενόμενη, ενώ ο Τόμας Σάαφ προτίμησε τον Πέτερ Νίμεγερ αντί του Ααρον Χουντ για το δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής. Οσο για τα συστήματα, οι Ουκρανοί παρατάχθηκαν με το σύνηθες 4-2-3-1 και οι Γερμανοί με 4-3-1-2, με τον Μεσούτ Οζίλ καθαρό αντί-Ντιέγκο.

Τα πρώτα λεπτά πήραν αμέσως... πορτοκαλί χρώμα, μιας και η εναλλαγή της μπάλας από τα πόδια των Βραζιλιάνων της Σαχτάρ φανέρωσαν διαθέσεις για γρήγορο γκολ. Η διαφορά στην ατομική κατάρτιση επιτιθέμενων με τους αμυνόμενους ήταν διάφανη κι έτσι ο Σάαφ είχε δώσει εντολή για αλληλοκάλυψη και διπλά μαρκαρίσματα, ώστε να εκμηδενίσει αυτό το μειονέκτημα των παικτών του.

Οταν το πέτυχε (κι ενώ ο Λουίζ Αντριάνο είχε χάσει σπουδαία ευκαιρία), η Βέρντερ πήρε τα "ηνία", όσον αφορά την κυκλοφορία της μπάλας, αλλά χωρίς κάποιον άξονα στο παιχνίδι της. Στην εξεύρεση χώρων συμμετείχαν όλοι, συμπεριλαμβανομένων και των κεντρικών αμυντικών (με τον Νάλντο ως συνήθως να προωθείται), αλλά οι απροσδόκητα πειθαρχημένοι Βραζιλιάνοι της Σαχτάρ κάλυπταν εξίσου καλά τους διαδρόμους. Ο πρώτος σε ασίστ παίκτη της Βέρντερ φέτος, ο Μεσούτ Οζίλ, δεν έπαιρνε πρωτοβουλίες και το κενό του Ντιέγκο φαινόταν ολοένα και περισσότερο.

Το φιλμ του αγώνα

5ο λεπτό: Ο Ζάντσον βρίσκει όμορφα τον Αντριάνο και αυτός αμαρκάριστος πλασάρει άουτ

25ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Κάθετη μπαλιά του Ζάντσον σε ένα... ακίνητο κέντρο άμυνας και ο Αντριάνο με εκπληκτικό πλασέ κάνει το 1-0

27ο λεπτό: Ο Αντριάνο σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα ψηλά

35ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Δυνατό, μακρινό φάουλ του Νάλντο, λάθος του τείχους και του Πιάτοφ και 1-1

40ό λεπτό: Ο Πιάτοφ κάνει λάθος έξοδο σε κόρνερ, ο Πιζάρο πιάνει την κεφαλιά υπό πίεση, αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ

43o λεπτό: Δυνατό σουτ του Λεβαντόφσκι, διώχνει ο Βίζε

50ό λεπτό: Φάουλ του Ζάντσον, τεντώνεται και διώχνει ο Βίζε

65ο λεπτό: Σουτ του αμαρκάριστου Οζίλ από τη γραμμή της περιοχής, η μπάλα άουτ

78ο λεπτό: Κεφαλιά του Πιζάρο σε φάουλ, αποκρούει δύσκολα ο Πιάτοφ

92ο λεπτό: Σουτ του Σρνα, διώχνει δύσκολα ο Βίζε

97ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Σουτ του Ζάντσον από το ύψος του πέναλτι, ο Βίζε χάνει την μπάλα και αυτή καταλήγει στα δίχτυα του

98ο λεπτό: Κοντινό σουτ του Πιζάρο, αποκρούει ο Πιάτοφ

110ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Τζιόλη, η μπάλα δίπλα στο δοκάρι του Πιάτοφ

Στο 25ο λεπτό εμφανίστηκε και το κενό στην άμυνα της Βέρντερ, με τον Αντριάνο να μην συγχωρεί αυτήν τη φορά και να ανοίγει το σκορ. Η απάντηση των τύποις φιλοξενούμενων δεν άργησε να έρθει (35’), όταν σε φάουλ του Νάλντο από τα 25 μέτρα, το λάθος στήσιμο του τείχους και η λάθος αντίδραση του Αντρέι Πιάτοφ επέτρεψαν την ισοφάριση. Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο με δυνατά μαρκαρίσματα που επέτειναν τη νευρικότητα των ποδοσφαιριστών, ήτοι και τα αβίαστα λάθη, καθώς και με δύο ευκαιρίες, οι οποίες δεν συνέβαλαν στην αλλαγή του σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε δίχως αλλαγές από τους δύο προπονητές, αλλά η Σαχτάρ είχε οπισθοχωρήσει αρκετά ώστε να δώσει ευκαιρία στη Βέρντερ να πλησιάσει την περιοχή του Πιάτοφ. Η απουσία κάποιας ηγετικής μορφής ώστε να "τροφοδοτήσει" τον αεικίνητο Κλαούντιο Πιζάρο (ο Μάρκους Ρόζενμπεργκ είχε χαθεί ανάμεσα στους αντίπαλους αμυντικούς) ήταν αποτρεπτική για κάθε θετική σκέψη των φίλων της Βέρντερ.

Η Σαχτάρ είχε κάποια ξεσπάσματα, αλλά ο Φερναντίον (επιθετικά) και ο Ουίλιαν (αποτελεσματικά) δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα κι έτσι ο τομέας δημιουργία περνούσε κι εδώ μία κρίση. Το παιχνίδι κυκλοφορίας από τη μία και οι στημένες φάσεις από την άλλη ήταν ο μοναδικός τρόπος με τον οποίο οι δύο ομάδες μπορούσαν να σκοράρουν σε ένα υποτονικό δεύτερο μέρος και από τη στιγμή που η αλλαγή "φουνταριστών" (στο παιχνίδι πέρασαν οι Αλεκσάντρ Γκλάντκι και Ααρον Χουντ) δεν προσέφερε τα αναμενόμενα, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον επιπρόσθετο χρόνο οι Ουκρανοί εμφανίστηκαν πιο ορεξάτοι. Οι πάσες απέναντι στους κουρασμένους Γερμανούς αποδείχθηκε πιο εύκολη και σε μία φάση από τα δεξιά, η πτέρυγα προτίμησης από την αρχή του αγώνα, η μπάλα έφτασε στον Ζάντσον που με σουτ (και με... αρωγή του Βίζε) έκανε το 2-1. Με την επίτευξη του γκολ, ο Λουτσέσκου έδωσε σύνθημα υποχώρησης, αφήνοντας την πρωτοβουλία στην Βέρντερ, η οποία δίχως οργανωτή δεν είχε πολλές ελπίδες.

Η είσοδος του Αλέξανδρου Τζιόλη ήταν η τελευταία κίνηση του Σάαφ, με τον Ελληνα μέσο να έχει και μία καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει. Οι Ουκρανοί κλείστηκαν στην περιοχή τους, από την οποία έβγαιναν μόνο όταν υπήρχε καθαρή περίπτωση αντεπίθεσης, με τον ξεκούραστο Γκλάντκι, κι ενώ είχαν μπει στον αγώνα δύο αμυντικοί μέσοι, ο Αλεκσέι Γκάι και ο Ιγκόρ Ντουλιάι. Τα λεπτά κυλούσαν υπέρ της Σαχτάρ και το τελευταίο διεθνές (περιορίζεται στην Ισπανία πλεόν) σφύριγμα του Λουίς Μεδίνα Κανταλέχο βρήκε το συγκρότημα του Μιρτσέα Λουτσέσκου να πανηγυρίζει το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο που εκτίθεται στις προθήκες της ανεξάρτητης Ουκρανίας.

Κλειδί

Σε μία μίνι επανάληψη της αντίθεσης του ημιτελικού του Τσάμπιονς Λιγκ μεταξύ της Μπαρτσελόνα και της Τσέλσι, και εδώ επικράτησε η τεχνική έναντι της δύναμης. Η Σαχτάρ κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, είχε υψηλότερο βαθμό ποιότητας στις προσπάθειές της και εάν στην τελική απόφαση οι Βραζιλιάνοι ήταν πιο... Ευρωπαίοι, θα είχε φτάσει πιο εύκολα στη νίκη. Η Βέρντερ απειλούσε αποκλειστικά με στημένες φάσεις και από τη στιγμή που ο Αντρέι Πιάτοφ σοβαρεύτηκε, δεν βρήκε τρόπο να σκοράρει.

Ο Λουίζ Αντριάνο σημείωσε το πρώτο γκολ και ήταν δραστήριος, ο Ιλσίνιο προσπάθησε πολύ, ειδικά στο πρώτο μέρος, ο Ντάριο Σρνα απέδειξε ότι εκτός από δεξί μπακ, τα καταφέρνει εξίσου καλά και ως δεξί εξτρέμ, ο Μάριους Λεβαντόφσκι δεν άφησε πολλές φορές να περάσει και η μπάλα και ο παίκτης. Ο Ζάντσον, όμως, ο Βραζιλιάνος που διευθύνει την επιθετική λειτουργία των Ουκρανών, ήταν ο πλέον κομβικός παίκτης τους. Με κάθετες πάσες που γέμιζαν την αντίπαλη περιοχή και με το δεύτερο γκολ της ομάδας του, δικαίως κατέκτησε τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του τελικού από την ΟΥΕΦΑ.

Ο τερματοφύλακας της ηττημένης ομάδας (όποια κι αν ήταν αυτή) ήταν αναπόφευκτο να τοποθετηθεί σε αυτήν την ενότητα. Τόσο ο Τιμ Βίζε, όσο και ο Αντρέι Πιάτοφ φέρουν ευθύνη για τα τέρματα που σημειώθηκαν, με αυτήν του Ουκρανού να μοιάζει πιο ακέραια, αλλά ο συνάδελφός του δεν μην πηγαίνει πίσω. Στο πρώτο γκολ, αν και έπεσε γρήγορα, γύρισε το κεφάλι του προς τα πίσω σαν να ήθελε να... παρακολουθήσει το τέρμα και από αυτόν το χώρο που δημιούργησε πέρασε η μπάλα. Στο δεύτερο προσπάθησε να μπλοκάρει αντί απλώς να διώξει κι έτσι δεν πρόλαβε να στήσει σωστά τα χέρια του. Παρότι είχε κάποιες καλές επεμβάσεις στη διάρκεια του αγώνα, η ευθύνη δύο γκολ σε έναν τελικό, σαφώς και επιβαρύνει τη συνολική απόδοση.

Σαχτάρ Ντόνετσκ: Πιάτοφ, Σρνα, Κούτσερ, Τσιγκρίνσκι, Ρατς, Ουίλιαν, Λεβαντόφσκι, Ιλσίνιο (100' Ιλσίνιο), Ζάντσον (112' Ντουλιάι), Φερναντίνιο, Αντριάνο (89' Γκλάντκι)