Ευρωπαϊκό (κ-19): Πρωταθλήτρια η Γερμανία (vids)

Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στις ηλικίες κάτω των 19 ετών πανηγυρίζει από το Σάββατο (26/7) η εθνική Γερμανίας.

Τα... μικρά "πάντσερ" επικράτησαν στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων της Ιταλίας με 3-1 και κατέκτησε το τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία τους, μετά την τελευταία αναμόρφωση του θεσμού το 2001.

Η ομάδα του Χορστ Χρούμπες έδειξε σε καλύτερη κατάσταση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν επέτρεψε στην "σκουάντρα ατζούρα" σε κανένα σημείο να απειλήσει. Το σκορ άνοιξε στο 24’ ο Λαρς Μπέντερ για την "νάτσιοναλμανσαφτ", η οποία στο 38' έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρισε ο Φλόριαν Γιούνγκβιρτ.

Στο δεύτερο μέρος η Γερμανία παρέμεινε κυρίαρχη και μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια στο 61', ο Ρίτσαρντ Σούκουτα Πάσου έκανε το 2-0. Εννιά λεπτά αργότερα, μάλιστα, αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, αφού ο Ματεάο Τζεντίλι αποβλήθηκε κι αυτός με δύο κίτρινες κάρτες.

Οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες και εν τέλει κατάφεραν να φτάσουν στη μείωση του σκορ με τον Σιλβάνο Γκαριμπάλντι στο 78’. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, ο Τίμο Γκέμπαρντ με κεφαλιά έκανε το 3-1, ενώ εάν δεν ήταν ο Βιτσέντσο Φιορίλο στο τέρμα η Γερμανία θα αύξανε τον δείκτη του σκορ.

Γερμανία: Τσίλερ, Ντίκμαϊερ, Γιούνγκβιρτ, Ράιναρτς, Κόπλιν, Λ. Μπέντερ (66’ Τόπρακ), Σ. Μπέντερ, Ρίσε (39’ Λάτσα), Νάκι (89’ Οτσίπκα), Γκέμπχαρτ, Σούκουτα Πάσου

Ιταλία: Φιορίλο, Νταρμιάν, Τζεντίλι, Ταλιάνι, Μπρουσκάτζιν, Ματσαρίνι, Φορεστιέρι (78’ Εουζέπι), Πόλι (46’ Μποναβεντούρα), Γκαριμπάλντι, Παλόσκι (59’ Τζαμπλέρα), Οκάκα