Γαλλία - Ελλάδα 2-0 (VIDEOS)

Η Εθνική Νέων ηττήθηκε 2-0 από την αντίστοιχη της Γαλλίας, ωστόσο η Αυστρία δεν κατάφερε να νικήσει την Ουκρανία στο άλλο ματς του 1ου ομίλου, με συνέπεια το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να προκριθεί στην ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19.

Εθνική Νέων INTIME SPORTS

Τρεις διαφοροποιήσεις επεφύλασσε το αρχικό σχήμα της Εθνικής Νέων εν συγκρίσει με το ματς κόντρα στην Αυστρία, καθώς ο Γιάννης Γκούμας έδωσε φανέλα βασικού σε Μανώλη Σάλιακα, Πέτρο Ορφανίδη, Ευθύμη Κουλούρη και άφησε στον πάγκο τους Άλκη Μαρκοπουλιώτη, Χάρη Μαυρία, Νίκο Βέργο.

Η Γαλλία μπήκε επιθετικά, απείλησε κατά βάση από αριστερά και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του προωθημένου Μουκτάρ Ντιακαμπί, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σαμέ Κιλί.

Στα επόμενα λεπτά η Εθνική προσπάθησε να απαντήσει με κάποιες στημένες φάσεις, βρήκε δίχτυα (ορθώς δεν μέτρησε το γκολ επειδή ο Κουλούρης έκανε επιθετικό φάουλ στον Μπενγκουρού Καμαρά), αλλά οι "τρικολόρ" δεν άργησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους.

Ο Μουσά Ντεμπελέ από τον άξονα και ο Ανζελό Φιλζινί με τις προωθήσεις του δημιούργησαν πολλούς μπελάδες στην προβληματική ελληνική άμυνα, ενώ ούτε ο Κωνσταντίνος Κότσαρης ενέπνεε εμπιστοσύνη παρά τις επεμβάσεις του.

Η Εθνική μπήκε πιο ψυχωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε καλή ευκαιρία στο 62' με τον Ορφανίδη, αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο καλυπτόμενος Νεάλ Μοπαΐ γύρισε στον Ντεμπελέ κι εκείνος διπλασίασε το προβάδισμα της Γαλλίας.

Ο Γκούμας φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική του γραμμή, ρίχνοντας στη μάχη τους Βέργο και Μαυρία, ωστόσο από την στιγμή που στο άλλο ματς η Ουκρανία κράτησε στο 2-2 την Αυστρία, δεν χρειάστηκε να δράσουν.

Αντίπαλος της Εθνικής Νέων στην ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 θα είναι η ομάδα που θα καταλάβει τη 2η θέση του 2ου ομίλου (Ισπανία, Ρωσία, Ολλανδία ή Γερμανία).

Γαλλία: Καμαρά, Φιλζινί, Σενζεμπά, Ντιακαμπί, Παβάρ, Κεμέν (74' Ζιρασί), Κιλί, Μπλιν, Μοπαΐ, Ντεμπελέν, Τιράμ (65' Κομάν).

Ελλάδα: Κότσαρης, Σάλιακας, Τσιμίκας (87' Μηλιώτης), Τσελεπίδης, Κυριακόπουλος, Ρούσσος, Καραχάλιος, Στάικος, Ορφανίδης, Κουλούρης (61' Βέργος), Κυνηγόπουλος (71' Μαυρίας).

Καλωσήρθατε στο live του αγώνα της Εθνικής Νέων με την αντίστοιχη της Γαλλίας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ19.
20:26
H ομάδα του Γιάννη Γκούμα έχει συγκεντρώσει τέσσερις βαθμούς και χρειάζεται ακόμα έναν για να εξασφαλίσει το εισιτήριο της ημιτελικής φάσης.
20:30
Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο Δημοτικό Στάδιο της Κατερίνης.

20:36
Η Εθνική προκρίνεται ακόμα και με ήττα σε περίπτωση που η Αυστρία δεν νικήσει την Ουκρανία ή αν είναι ανώτερη στη διαφορά τερμάτων.
20:50

Γαλλία:
Καμαρά, Φιλζινί, Σενζεμπά, Ντιακαμπί, Παβάρ, Κεμέν, Κιλί, Μπλεν, Μοπαΐ, Ντεμπελέν, Τιράμ.

Ελλάδα: Κότσαρης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Τσελεπίδης, Κυριακόπουλος, Ρούσσος, Καραχάλιος, Στάικος, Ορφανίδης, Κουλούρης, Κυνηγόπουλος.
20:55
Οι αναπληρωματικοί

Γαλλία:
Εσκαλέ, Ντιαλό, Λούκας Ερνάντες, Κομάν, Τουσάρ, Κορνέ, Ζιρασί.

Ελλάδα: Θεοδωράκης, Μαρκοπουλιώτης, Βασαΐτης, Πόζογλου, Μηλιώτης, Μαυρίας, Βέργος.
20:58
Σε διάταξη 4-4-2 η Γαλλία, σε 4-2-3-1 η Εθνική.
20:59
Περίπου 4.500 θεατές βρίσκονται στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου, το οποίο είναι σχεδόν γεμάτο.
21:00
Στη σέντρα η Γαλλία.
21:00
Το ματς αρχίζει.
21:01
Ενημέρωση θα έχετε και για το άλλο ματς του ομίλου μεταξύ της Ουκρανίας και της Αυστρίας.
21:01
2o λεπτό: Παρακινδυνευμένη απομάκρυνση του Ρούσσου, η μπάλα όμως καταλήγει άουτ.
21:03
Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.
21:03
4ο λεπτό: Ανεκμετάλλευτο κόρνερ για την Γαλλία.
21:04
Οι "τρικολόρ" επιτίθενται κατά βάση από αριστερά.
21:05
ΓΚΟΛ! Γαλλία - Ελλάδα 1-0 (5ο λεπτό): Εκτέλεση φάουλ του Κιλί, ο αμαρκάριστος Ντιακαμπί ανοίγει το σκορ με κεφαλιά.
21:08
Το γκολ της Γαλλίας
21:09
9o λεπτό: Kεφαλιά του αμαρκάριστου Καραχάλιου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα, η μπάλα άουτ.
21:10
10ο λεπτό: Ανεκμετάλλευτο το φάουλ που εκτελεί από δεξιά ο Τσιμίκας.
21:10
Ουκρανία - Αυστρία 0-0: Προκρίνεται η Εθνική.
21:11
11ο λεπτό: Kίτρινη στον Τιράμ.
21:11
Η Εθνική έχει αυξήσει την πίεσή της προς τα καρέ του Καμαρά.
21:11
12ο λεπτό: Nέα εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα, ο Καραχάλιος παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα άουτ.
21:15
Ουκρανία - Αυστρία 1-0: Έκβαση ιδιαίτερα ευνοϊκή για την Εθνική.
21:17
16ο λεπτό: Επιθετικό φάουλ του Κουλούρη στον Καμαρά, ορθώς δεν μετρά το γκολ της Εθνικής.
21:18
18ο λεπτό: Σέντρα του Φιλζινί από δεξιά, ο Ντιακαμπί κάνει την κοντινή προβολή και στέλνει την μπάλα άουτ.
21:19
19ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Κιλί, ο Κότσαρης αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ.

21:26
26ο λεπτό: Σουτ του Τιράμ, ο Κότσαρης μπλοκάρει εύκολα.
21:26
Ο γκολκίπερ Καμαρά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη στους συμπαίκτες του, γεγονός που δεν πρέπει να μείνει ανεκμετάλλευτο από τους Έλληνες διεθνείς.
21:28
Ο Κυριακόπουλος ανάμεσα σε δύο αντιπάλους
21:29
30ό λεπτό: Συρτό πλασέ του Ντεμπελέ, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότσαρη. Σπουδαία ευκαιρία αυτή για την Γαλλία.
21:30
Οι Γάλλοι πανηγυρίζουν το γκολ τους
21:32
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Παβάρ.
21:33
Ουκρανία - Αυστρία: Από μία τελική έχουν επιχειρήσει οι δύο ομάδες.
21:34
34ο λεπτό: Σουτ του Ντεμπελέ, ο Κότσαρης αποκρούει.
21:37
37ο λεπτό: Επικίνδυνη παράλληλη σέντρα του Φιλζινί με τη μία, η μπάλα περνά απ' όλους.
21:38
Τον αγώνα παρακολουθεί και ο Γιώργος Γκιρτζίκης
21:40
Ο Γιάννης Γκούμας είναι προβληματισμένος με την εικόνα των παικτών του
21:40
41ο λεπτό: Διακοπή λόγω τραυματισμού του Τσιμίκα.
21:40
Η Εθνική Νέων σε πλήρη παράταξη
21:42
Tελικές: 8-3
21:43
Ο Ντεμπελέ δημιουργεί συνεχώς προβλήματα στην ελληνική άμυνα.
21:44
Με εξαίρεση κάποιες στημένες φάσεις στο πρώτο τέταρτο, η Εθνική δεν έχει μεταφέρει την μπάλα στα καρέ του Καμαρά.
21:46
45ο λεπτό: Η Γαλλία εκμεταλλεύεται τα αμυντικά λάθη της Εθνικής για να βγάλει φάση με τον Τιράμ. Η μπάλα καταλήγει άουτ.
21:46
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
21:46
Ημίχρονο: Γαλλία - Ελλάδα 1-0
21:47
"Άχρωμη" η Εθνική Νέων στα πρώτα 45 λεπτά, δικαίως βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0, ωστόσο μέχρι στιγμής η Ουκρανία νικά την Αυστρία και δουλεύει για λογαριασμό του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.
21:49
Ουκρανία - Αυστρία 1-0: Ημίχρονο με χαμένη ευκαιρία για την Ουκρανία.
22:03
Ουκρανία - Αυστρία 1-0: Με δύο αλλαγές η Ουκρανία στο δεύτερο μέρος.
22:06
48ο λεπτό: Ο Καμαρά περνά την μπάλα κάτω από τα πόδια του Ορφανίδη!
22:07
Ο Ορφανίδης προσπαθεί να αποφύγει τον Κεμέν
22:07
Πιο ψυχωμένη η Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο.
22:08
Η Γαλλία αγωνίζεται πολύ ψηλά, προκειμένου να εμποδίσει την ανάπτυξη της "γαλανόλευκης".
22:08
Ουκρανία - Αυστρία 1-1: Ακόμα κι έτσι προκρίνεται η Εθνική.
22:10
Με τα τωρινά δεδομένα, η Αυστρία χρειάζεται ακόμα δύο γκολ για να αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης έναντι της Εθνικής.