2007-2012: Με 10 κερδίζουν οι Έλληνες...

Η ιστορία επαναλαμβάνεται πέντε χρόνια μετά. Όχι μόνο διότι η Εθνική Νέων προκρίθηκε στον τελικό του Euro όπως και η ομάδα του 2007, αλλά και επειδή το έκανε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο: παίζοντας για μεγάλο διάστημα με παίκτη λιγότερο στον ημιτελικό.

Στο παιχνίδι της 24ης Ιουλίου του 2007 με αντίπαλο τη Γερμανία του Οζίλ και του Μπόατενγκ, ήταν ο Βασίλης Πλιάτσικας που είχε αποβληθεί για το συγκρότημα του τότε ομοσπονδιακού Νίκου Νιόπλια, αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 61ο λεπτό. Και τότε μάλιστα η Ελλάδα ισοφαρίστηκε λίγο μετά την αποβολή (σε 2-2 στο 65'), κατόρθωσε παρόλα αυτά με τον... από μηχανής Ανδρέα Λαμπρόπουλο να φτάσει στη νίκη - πρόκριση, προτού ο διαιτητής σφυρίξει για τελευταία φορά και το παιχνίδι οδηγηθεί στην παράταση.

Τα άλλα γκολ της μεγάλης νίκης είχαν σημειώσει ο Σωτήρης Νίνης στο 40' ισοφαρίζοντας σε 1-1 και ο Κώστας Μήτρογλου στο 58' για το 2-1.

Στον ημιτελικό του 2007 είχαν παίξει οι: Στρατηλάτης, Μπουκουβάλας, Αποστολόπουλος (52’ Σιάκκας), Παπασταθόπουλος, Μονιάκης, Γ.Παπαδόπουλος, Δημούτσος (60’ Λαμπρόπουλος), Πλιάτσικας, Νίνης (92’ Σιόβας), Ιωαννίδης, Μήτρογλου.