Περίπατος των Ελπίδων επί της Σουηδίας

Η Εθνική Ελπίδων εκμεταλλεύθηκε το 50λεπτο αριθμητικό πλεονέκτημα επί της Σουηδίας, επικράτησε 5-1 και έφτασε τις τρεις νίκες σε τέσσερις αναμετρήσεις για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21.

Οι απουσίες των Νίκου Μαρινάκη, Δημήτρη Κουρμπέλη και Μπάμπη Λυκογιάννη δεν επηρέασαν το σύνολο του Κώστα Τσάνα, το οποίο μπήκε φορτσάτο στον αγωνιστικό χώρο του Α' Δημοτικού Σταδίου της Κατερίνης και μέσα σε είκοσι λεπτά προηγείτο 2-0 με τα γκολ των Δημήτρη Διαμαντάκου (4') και Χάρη Μαυρία (19').

Η Σουηδία μείωσε προς στιγμήν με τον Μίκαελ Ισάκ στο 38ο λεπτό, αλλά αυτή η εξέλιξη αφύπνισε τους Έλληνες διεθνείς που κέρδισαν αριθμητικό πλεονέκτημα στο 41' (ο Πάτρικ Κάρλγκρεν έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε) και ξαναπήραν προβάδισμα δύο γκολ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση του Γιάννη Ποτουρίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο μόνο μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο κι αυτή ήταν η ελληνική, η οποία δημιούργησε ουκ ολίγες τελικές προσπάθειες, είχε δοκάρι στο 54' με τον Γιάννη Γιαννιώτα και σκόραρε σε δύο εξ αυτών. Στο 47ο λεπτό ο Δημήτρης Κολοβός ανέβασε το δείκτη με κοντινή προσπάθεια, ενώ στο 88ο ο Νίκος Καρέλης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με μονοκόμματο σουτ, έπειτα από σέντρα του Στέλιου Κίτσιου.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής Ελπίδων στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21 είναι η Πολωνία (Τρίτη 19 Νοεμβρίου - Βαρσοβία).

Ελλάδα: Διούδης, Μπουγαΐδης, Ποτουρίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κίτσιου, Λαγός, Κολοβός, Μπουχαλάκης (78' Σιώπης), Μαυρίας, Διαμαντάκος (68' Βέλλιος), Γιαννιώτας (61' Καρέλης).

Σουηδία: Κάρλγκρεν, Τερν (43' Στρόμπεργκ), Γιόχανσον, Μιλόσεβιτς, Χόλμεν, Λεβίτσκι, Σίλβερχολτ (78' Κονατέ), Κουάισον (46' Χάλμπεργκ), Κλάεσον, Ισάκ, Χιργκότα.